Zavřít reklamu

Když se začaly na světlo světa dostávat před více než rokem o plánech Applu na výrobu iPhonů v Indii, mnozí analytici vysvětlovali tento krok krom jakési snahy ušetřit za výrobu i dobrým krokem pro rozpumpování prodejů v této lidnaté zemi. Indický trh totiž pro Apple představuje obrovskou kupní sílu, jejíž ovládnutí znamená v dnešním světě skutečně hodně. Kvůli vysokým cenám jeho produktů umocněných dovozními poplatky však v Indii nikdy dvakrát nezářil. Pokud si však myslíte, že se tato situace zahájením výroby levných modelů pro tamní změnila, jste na omylu. 

Na prodeje iPhonů v Indii se zaměřil plátek Economic Times, který přináší skutečně alarmující čísla. Zatímco v roce 2017 podle něj Apple v Indii prodal na 3,2 milionů telefonů, což není rozhodně špatné, o rok později se dostal jen na zhruba 1,6 milionu kusů. Meziročně tak v prodejích propadl o těžko uvěřitelných 50 %. A důvod? Vcelku prostý. Ceny nových iPhonů jsou zkrátka neúnosné a konkurence z řad převážně čínských výrobců silná. Loňský rok v Indii je tak pro Apple nejhorší od roku 2014, kdy do země dodal “jen” 1,5 milionu iPhonů. 

Apple chtěl v Indii zprvu vyrábět iPhony SE a 6s. Ani ty jej však nezachránily:

Loňský neúspěch může Apple mrzet ještě více při pohledu na celkové dodávky smartphonů do Indie. Ty se totiž meziročně naopak zdvojnásobily a to hned dvojnásobně, konkrétně z 80 na 150 milionů. Nedá se tak rozhodně mluvit o tom, že by Indové zájem o smartphony neměly. 

 

Řešení mizerných prodejů v Indii je přitom vcelku prosté – výrazné snížení ceny iPhonů či alespoň prodej starších modelů určených speciálně pro tamní trh za zvýhodněné ceny. Pokud se ani k jedné z těchto variant Apple neodhodlá, je více než pravděpodobné, že si na indickém trhu nadobro zavře dveře. 

Související články

Dnes nejčtenější