Zavřít reklamu

V našich diskusích se většinou řeší přesný opak toho, co je největším problémem Applu. Lidé se ptají, proč nemají v balení svého iPhonu rychlejší nabíječku, proč nemají lepší fotoaparát, rychlejší procesor nebo kvalitnější displej. Pravda je však taková, že tito lidé pro Apple nepředstavují problém. Těch, kteří si koupí raději konkurenční Android ve stejné cenové hladině, v jaké se prodávají iPhony je totiž mnohem méně než těch, pro které jsou jeho produkty až příliš dobré. Je důležité hned na úvod zmínit, že dobré, rovná se drahé.

Nemyslete chvilku na sebe, na generaci, která vyrostla ruku v ruce s těmi nejlepšími technologiemi a vnímala je v podstatě od dětství. Mě osobně je třicet a pokud je vám stejně, pak jste se od disketových mechanik a her které se na ně vešly dostali postupně až k těm nejmodernějším přístrojům současnosti. Na světě jsou však miliardy lidí, kteří buď z finančního, geografického nebo věkového důvodu nevnímali příchod technologií postupně tak jako já nebo vy. Těch lidí je bohužel pro Apple několik miliard, a to už je sakra velký problém. Je totiž krásné, když Apple dokáže donutit uživatele svých produktů, aby si rok, co rok kupovali nová zařízení (vynechejme nyní myšlenky na to že s iPhone Xs se jim to příliš nepovedlo), tím však dalšího růstu nedocílí.

Pokud si totiž každý rok všichni, kteří mají svůj iPhone dojdou pro nový, je to jistě perfektní zpráva pro zisk společnosti jako takový, ale s růstem to nic neudělá. Apple je ve fázi, kdy stále ještě potřebuje růst, a to už dávno ne kvůli ziskům samotné společnosti, ale kvůli akcionářům, vývojářům, dodavatelům a všem, kteří jsou na něm závislí z obchodního hlediska. Pokud bychom tedy vzali v potaz, že se růst skutečně zpomaluje nebo zastavuje, nedožene jej Apple dalším skvělým produktem. Podotýkám, že nyní se bavíme o hlavních produktech jako jsou iPhony, tablety a Macy. Samozřejmě může společnost představit další zcela jiný produkt a tím zvýšit svůj růst, ovšem jak jsme se přesvědčili v uplynulých letech, to se jí až na výjimku v podobě AirPods příliš nedaří.

apple-aapl-2019

Apple tedy sice potřebuje dělat skvělá zařízení, která donutí lidi rok, co rok prodat svůj stávající iPhone a koupit si nový, zároveň však potřebuje donutit lidi, kteří iPhone ještě nemají, aby si jej koupili. Nezapomínejme na 1,2 miliardy lidí v Africe, 1,4 miliardy obyvatel Číny nebo 1,2 miliardy obyvatel Indie. To jsou totiž přesně ti lidé, díky kterým může Apple růst. Bohužel pro Apple, má pro ně až příliš dobrá zařízení, na která nemají buď peníze nebo je nemají, jak využít. Když pak odhlédnu od těchto zemí, ani moji téměř šedesátiletí rodiče nepotřebují nejrychlejší čip, nejlepší displej a nejlepší foťák na světě za který dají rok co rok 10 % svého ročního příjmu. Stačí jim mnohem levnější a obyčejnější alternativa. Tu však bohužel Apple nemá a přichází tak o extrémní množství potencionálních zákazníků.

iPhonem pro všechny měl být dle předpokladů vloni představený model XR. Jeho cena to však neumožňuje:

Prodeje starších zařízení, prodeje iPhone SE ani iPhone 5c, dokonce ani výrazně levnější refubsihed produkty doposud nebyly odpovědí na problém, který Apple má. Věřím, že jej za mě řeší zcela jiné mozky než je ten můj, ale osobně si myslím, že by Apple zkrátka potřeboval zcela nový telefon a počítač, který by mu pomohl dostat se na trhy, které jsou pro něj z hlediska dalšího růstu nepostrádatelné. Dokud takový produkt nepřinese, pak se s dalším růstem příliš počítat nedá. Applu se samozřejmě bude dařit i nadále a bude generovat miliardové zisky, ale bohužel bez růstu. A jak se ukázalo při nedávném výroku Tima Cooka, který měl za následek pokles hodnoty akcií o 7,7% z minuty na minutu, akcionářům jde zejména o růst, nikoli pouze o zisky.

apple-aapl-2019

Dnes nejčtenější

.