Zavřít reklamu

V rubrice „Historie Applu“ vás nejčastěji informujeme o výročích představení klíčových produktů historie jablečné společnosti. Dnešní výročí je o poznání smutnější, i taková ale historie bývá. Dnes je to totiž přesně 10 let, co se Steve Jobs odebral na dovolenou kvůli svým zdravotním důvodům. I přes svůj odchod na dovolenou se tu a tam někde objevil. Často tak musel čelit dotazům médií. S elánem ale na dotazy odpovídal. Také ale přiznával, že jeho problémy jsou vážnější, než původně myslel.

V roce 2009 tomu bylo 5 let, co byla Stevovi diagnostikována rakovina slinivky břišní. Stále o tom ale věděl pouze on a jeho nejbližší. Už sama skutečnost, že s diagnózou v tento okamžik žil 5 let, je malý zázrak. Podle Cancer Society přežije rok od diagnózy pouze 20 % pacientů, pět let pak pouze jen 7 %. Jobs trpěl méně agresivní variantou této rakoviny. Kdyby se od diagnostiky okamžitě začal léčit, možná by přežil. Po dobu devíti měsíců se ale Steve odmítl podrobit operaci a raději vyhledával alternativní léčbu. Patřila mezi ně například veganská strava, akupunktura, byliny nebo dokonce konzultace s psychiatry.

Operaci nakonec podstoupil v červenci roku 2004, v té době se stal Tim Cook dočasným CEO Applu. Během operace našli lékaři jaterní metastázy, kvůli kterým byla nutná chemoterapie. Steve se vrátil do Applu v roce 2005 a každý si myslel, že se uzdravil. Bohužel tomu tak nebylo a jeho zdravotní stav byl opět probíraný po WWDC 2006, kdy byl Steve o poznání hubenější. On ale i nadále tvrdil, že nemoc porazil. Okolí ale bylo ale i jasné, že není něco v pořádku. Ze zákulisí navíc začaly prosakovat informace, že se Steve podrobuje dalším experimentálním léčebním metodám. Hovořilo se o experimentální radioterapií dodávaných hormonech ve Švýcarsku nebo speciální léčbě v Nizozemsku.

V očích investorů se situace zhoršila 5. ledna 2009. Tehdy jim Steve napsal dopis, ve kterém vylíčil, že trpěl něčím závažnějším, než je hormonální nerovnováha, která ho zbavovala bílkovin. Ve skutečnosti byla hormonální nerovnováha jen jedním z problémů. Jednalo se o vedlejší účinek rakoviny, která nyní metastázovala do jater.

Stevovi ale velmi záleželo na Applu. I proto se snažil mást média ohledně svého zdravotního stavu. V lednu roku 2009 dokonce i The New York Times vydal článek, v němž se odvolával na tvrzení dvou blízkých lidí ze Stevova okolí. V článku bylo zdůrazněno, že Steve Jobs rakovinou netrpí, ale že jeho tělo špatně přijímá potravu a lékaři mu doporučili snížit hladinu stresu. Nicméně dne 14. ledna přesně před 10 lety odeslal do Applu dopis tohoto znění:

Týme,

Jsem si jistý, že jste všichni četli dopis, který jsem odeslal investorům minulý týden a který někdo ze společnosti sdílel. Zvědavost nad mým zdravím je rozptýlením pro mě, mou rodinu, i pro vás ostatní v Applu. Během minulého týdne jsem se navíc dozvěděl, že mé problémy jsou o něco vážnější.

Abych se dostal mimo pozornost, soustředil se na své zdraví a umožnil každému v Applu rozmýšlet nad mimořádnými produkty, rozhodl jsem se, že se do konce června odeberu na zdravotní dovolenou.

Požádal jsem Tima Cooka, aby zodpovídal za každodenní operace Applu. Vím, že on i ostatní ředitelé budou dělat skvělou práci. Jako generální ředitel plánuji, abych zůstal zapojený do všech důležitých strategických rozhodnutí. Naše představenstvo tento plán plně podporuje.

Těším se na vás v létě.

Steve

Steve Jobs sta hungry stay foolish FB
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdravotní pauza Stevovi pomohlo a svůj boj se zákeřnou nemocí sváděl ještě další téměř tři roky.  5. října 2011 však ve věku 56 let svůj nejdůležitější životní boj prohrál. V srdcích jablíčkářů však bude žít věčně.

Steve Jobs zdvizeny prst
Zdroj: wikipedia.eu
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější