Zavřít reklamu

Dnes je to přesně 14 let, co představil Steve Jobs světu iPod shuffle – hudební přehrávač bez displeje. Využíval flash paměť o kapacitě 512MB nebo 1GB. K počítači se připojoval za pomoci USB 2.0 a pyšnil se minimalistickým designem, opravdu malou hmotností a na poměry Applu velmi přijatelnou cenou.

Přehrávání skladeb v náhodném (shuffle) režimu není dnes nic neobvyklého. Před 14 lety šlo ale o novinku, která se, jak jinak, stala terčem kritiků. Mnozí vtipkovali, jak iTunes a iPod navždy zničili integritu alba a systematický způsob, jak poslouchat skladby. Michael Bull, významný profesor hudebního průmyslu, prohlásil, že shuffle režim změnil iPod na jeskyni nečekaných překvapení.

Překvapivým krokem v očích všech byla ale absence jakéhokoliv displeje. Šlo o velmi odvážný krok, který ukázal, že se Apple nebojí riskovat. Ani iPody shuffle se neobešly bez technických problémů. Některým uživatelům přestaly reagovat a začala na nich blikat oranžová a zelená LED dioda. Dokumentace k iPodu vysvětlovala, že za těchto okolností je třeba iPod shuffle donést do obchodu Applu, aniž by byl problém přesněji specifikován.

iPod shuffle první generace:

Nicméně iPod shuffle se stal hitem. Během své největší popularity v roce 2005 se vyrábělo i 100 000 kusů denně. Ceny se pohybovaly od 99 do 149 dolarů (tedy dnes zhruba 2200 až 3300 korun). Jelikož iPod z roku 2001 stál minimálně 400 dolarů, iPod shuffle oslovil mnohem širší spektrum zákazníků a umožnil takřka všem nosit si hudbu všude s sebou.

Vlastnili jste někdy iPod shuffle první generace? Popřípadě jaký iPod jste si oblíbili nejvíce?

iPod Shuffle
Zdroj: youtube.com

Související články

Dnes nejčtenější