Zavřít reklamu

Když se podíváme na dnes již zesnulého otce jablečné společnosti, Steva Jobse, tak si v mnohých případech můžeme všimnout velice temperamentní a cílevědomé osoby. Všichni ví, že byl Jobs v mnoha ohledech oproti obyčejným lidem prostě jiný. Nemožné se díky jeho poznatkům stalo možným a nebýt něj, tak dnes možná ani nepíšu tento článek na MacBooku a vedle něj neleží iPhone. Podle Waltera Isaacsona, který ztvárnil životopis Steva Jobse, existují dvě stránky otce kalifornského giganta. Dobrý Steve, který se snažil být co možná nejvíce nápomocný, a který uměl porozumět lidem. Druhá strana mince se projevila jakožto špatný Steve, který se mnoha ohledech choval neohleduplně a zkrátka a jednoduše, jako kretén. Pojďme se na 15 případů, kdy se Steve Jobs nechoval úplně korektně, společně podívat.

Team FDA

Společnost VLSI Technology, která měla společnosti Apple v minulosti dodávat určité typy čipů, byla v problémech. Bohužel nestíhala a dodávky čipů pro jablečnou společnost se měly o dlouhou dobu prodloužit. Jobs tohle samozřejmě nemohl zkousnout a potřeboval, aby čipy dorazily včas. Jednoho dne, kdy se konal meeting ohledně těchto dodávek, tak Steve Jobs vtrhnul do místnosti a jeho první slova byly fucking dickless assholes“, v překladu „zk***ení bezko**tí tupci“. A zabralo to – VLSI Technology dodala všechny čipy včas. Nakonec si všichni vedoucí vyrobili bundy, na jejichž zádech bylo napsáno „Team FDA“. Pokud vám není jasné, proč FDA, tak se mrkněte na tučně označená písmena v anglické nadávce.

Absolutně nevíte, co děláte!

Další nepříjemná stránka Steva Jobse se objevila před představením „Bondi Blue“ iMacu. O propagaci tohoto speciálně zbarveného iMacu se měl postarat Jobsův dlouholetý kamarád a partner Lee Clow. Když Steve uviděl první verzi banneru, tak usoudil, že to prostě není ono a barvy nesedí. Zavolal tedy Clowovi a zvolal: „Chlapi, vy absolutně nevíte, co děláte. Já si to nechám udělat u někoho jiného, protože tohle je fakt na p**u.“ Clow však Jobse později uklidnil a společně srovnali barvy v realitě a na banneru. Barvy byly prakticky totožné a Jobs se omluvil.

5-hvězdičkový hotel nedostačuje

Když jednoho dne Steve Jobs společně se svým kamarádem, Jonym Ivem, cestovali, dostali se do maléru. Nemohli najít žádný 5-hvězdičkový hotel. Když se nakonec do jednoho přemístili, tak Steve Jobs vešel do svého pokoje a řekl: „Nesnáším tento pokoj. Je to kus h***a. Jdeme pryč.“ Jobs si poté vzal své věci a odešel směrem k recepci, kde si ještě řekl, co si o hotelu myslí.

Pustil se do starší ženy kvůli smoothie

Občas si své přestřelení uvědomil

O tomto příběhu se podělil Stevův kamarád, Jony Ive. Cituji: „Jednoho dne jsme šli se Stevem na trh Whole Foods, abychom si dali smoothie. Udělala nám ho stará paní a Steve se do ní pustil kvůli tomu, že se mu nelíbilo, jak jej připravuje.“ Jobs se údajně poté cítil špatně, protože si uvědomil, že se jedná o starou paní, která dělá práci, ve které není šťastná.

Všechno, co jsi kdy udělal, je na h***o!

Xerox Star byl revoluční počítač, který se dočkal světla světa v roce 1981. Jobs a jeho tým se rozhodl, že se společně na tento nový stroj půjdou podívat. Když jej však viděli na vlastní oči, nepřišlo jim, že by viděli něco extra. Pár týdnů poté zavolal Jobs Bobu Bellevillovi, který se staral o design hardwaru v počítači Xerox Star a sdělil mu: „Vše, co jsi kdy v životě udělal, stálo za h***o. Proč tedy nezačneš pracovat pro mě?“ Belleville nakonec doopravdy přešel pod křídla Steva Jobse.

S jeho dcerou nechtěl mít nic společného

Jobs dlouhou dobu odmítal otcovství své dcery Lisy. Ta se společně s její matkou nakonec od Steva odpoutala. Naštěstí se Steve uvědomil a později začal přispívat na podporu Lisy a dokonce ji proplatil i to, co jí na podpoře dlužil z minulých let. Nakonec se s Lisou opět spojil a přijal ji jako člena rodiny. Smutný příběh.

Nerozloučil se a nepoděkoval

Když ho jeho rodiče opustili a nechali na vysoké škole, nikdy se s nimi nerozloučil, ani jim nepoděkoval. Později však tohoto kroku litoval: „Jedná se o jednu z věcí v mém životě, za kterou se stydím. Nebyl jsem vůbec citlivý a zranil jsem jejich city. A to jsem neměl. Udělali pro mě toho strašně moc, abych mohl být tam, kde jsem. Nechtěl jsem je ale mít kolem sebe. Nechtěl jsem, aby někdo věděl, že mám rodiče. Chtěl jsem být takový ten podivín, co se z ničeho nic objevil v této zemi. Bez koření, bez vztahů, bez jakéhokoliv pozadí.“

Vyhazoval lidi bez důvodu či upozornění

Když musel Steve Jobs snížit počty zaměstnanců v Pixaru, tak je vyhodil a nedal jim žádné odstupné. Pamela Kerwin, zaměstnankyně Pixaru, Steva poprosila, aby zaměstnance před vyhozením upozornil alespoň dva týdny předem. V tu chvíli řekl: „Dobře, zpětně dva týdny zpět tohle tedy oznamuji.“

Lhal nejlepším kamarádům

Kdyz Jobs pracoval v Atari, tak najal Woznika, aby mu pomohl. Společně měli vytvořit speciální malou verzi Pongu. Pokud by to navíc stihli do určitého data, měli by oba v kapse obrovský finanční bonus. Jobs však Wozniakovi lhal o přesném počtu peněz, který mají dostat. Velkou část peněz si tak nechal pro sebe.

Otázky na panictví, či na drogy

Souvisejíci

Při jednom z interview, kdy Steve Jobs hledal nové zaměstnance do své společnosti, se jednoho z uchazečů zeptal: „Kdy jste přišel o panictví?“ Uchazeč se v tu chvíli zarazil a zeptal se, jestli by mu mohl Jobs otázku zopakovat. Jobs neváhal a opět se zeptal: „Jste panic?“ Kandidát neodpovídal a seděl lehce rozrušený v křesle, a proto se Jobs rozhodl změnit téma a zeptal se: „Kolikrát jste měl LSD?“ Kandidát se začal červenat a interview mu začalo být nepříjemné. Steve se ho tak zeptal na čistě technickou otázku. Když už se uchazeč rozpovídal, tak ho Steve Jobs přerušil svým mumláním. Uchazeč se tak zvedl ze židle a řekl: „Asi nejsem ten pravý, kterého hledáte,“ a odešel.

Propadák jménem MobileMe

Když byla poprvé spuštěna služba MobileMe v roce 2008, tak byla plná různých problémů. Lidé měli potíže se synchronizací dat napříč všemi zařízeními. Pohár trpělivosti Stevu Jobsovi přetekl, když službu MobileMe na tiskové konferenci označil Walt Mossberg jakožto nehotový produkt. Jobs poté svolal celý tým, který pracoval na MobileMe a zeptal se: „Může mi tady někdo říct, co přesně má MobileMe dělat?“ Když se mu dostalo všech odpovědí, tak zvolal: „Tak proč to teda k***a nedělá?“ V zápětí přímo na sezení vyhodil tehdejšího ředitele vývoje MobileMe a nahradil jej Eddie Cuem.

Pustil se do redaktora New York Times

V roce 2008 pracoval Joe Nocera, redaktor New York Times, na článku o zdraví Steva Jobse. Kritizoval jej za to, že Jobs a celá společnost Apple jeho zdravotní stav tají a neposkytují tuto informaci investorům. Ještě před tím, než se tento článek dostal do oběhu, tak Jobs Nocerovi zavolal a řekl mu: „Ty si myslíš, že jsem arogantní kretén, který se nemusí řídit zákonem. Já si zas myslím, že ty jsi kýbl sr**ek, který publikuje nepravdivé informace.“

Roztržka mezi Jobsem a reklamním týmem

Steve Jobs chtěl udělat s novým iPadem naprostý boom. Jak jinak by tak také mohl učinit bez reklam. První série reklam se mu nelíbila, a proto zavolal Jamesu Vincentovi, který se o zprostředkování reklam staral a řekl mu: „Vaše reklamy stojí za h***o. iPad je revoluční zařízení pro celý svět a potřebujeme velkou reklamu. Ne tyhle malé sra**y, co jsi vytvořil.“ Mezi oběma muži tohle vzrostlo k obrovskou hádku. Jobs se nemohl rozhodnout mezi tím, co chce. Jednoduše po Vincentovi chtěl, aby vytvořil něco nového a dechberoucího. Nebýt této hádky, tak by nikdy nevznikla reklamní kampaň „Revolution“.

„Uzavřený“ Apple Store

Když se vývojář Ryan Tate rozhodl napsat e-mail Stevu Jobsovi, ve kterém se ho ptá, proč prostě nenechá vývojáře, aby si mohli dělat co chtějí, tak se Jobs velmi naštval. Jobs odpověděl několika roztržitými e-maily, kdy v posledním z nich stálo: „Mimochodem, co tak skvělého jsi vytvořil ty? Vytvořil jsi vůbec někdy něco, nebo se specializuješ jen na kritizování práce ostatních a snižuješ jejich motivaci?“

A vůbec, proč byl Steve Jobs takový?

Na tuto otázku se pokusil odpovědět Jobsův dlouholetý kamarád, Jony Ive. Ten poznamenal, že se Jobse jednou zeptal, proč se tak rychle naštve. Ten mu odpověděl jednoduše: „Naštvu se, ale nezůstanu dlouho naštvaný.“ Údajně to byla jeho dětinská vlastnost, kterou neuměl ovládat. Na druhou stranu ale Ive řekl, že v mnohých případech naprosto chápal Jobsovo naštvání a frustraci. Často se tak musel chovat kvůli tomu, aby dokázal to, co se zdálo jako nemožné. Věděl, kde mají určití lidé slabiny a na co jsou citliví. A nejednou těmto lidem ublížil, avšak vždy k tomu měl nějaký důvod.

Dnes nejčtenější

.