Zavřít reklamu

Obavy z bezpečnosti produktů čínských technologických společností se z USA pomalu šíří i do dalších zemí, přičemž jinak tomu není ani v České republice. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (dále jen NÚKIB) totiž dnes vydal varování před používání softwaru a hardwaru společností Huawei a ZTE. Důvodem je údajné bezpečností riziko, které při jejich používání hrozí. 

Odůvodnění vydání tohoto varování je dle šéfa NÚKIB poměrně jednoduché. „K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“uvedl. Dále pak vysvětlil, že všichni správci systémů, které mají být s výše zmíněnými společnostmi jakkoliv spjaty, musí dle zákony popsanými hrozbami zabývat a učinit opatření, kterými by případné nebezpeční eliminovali. To ale nebude nic jednoduchého. Huawei je totiž dle ČTK největším tuzemským dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury, díky čemuž se jeho zisky v Česku v posledních letek velmi slušně zvyšovaly. Tomu by ale mohl být kvůli prohlášení NÚKIB konec. Ministr vnitra Jan Hamáček se totiž již nechal slyšet, že by mohlo být varování důvodem například pro vyřazení obou společností z výběrových řízení pro technologické zakázky. 

Věděli jste, že Huawei vyrábí reproduktor podobný HomePodu?:

Uvidíme, jak se bude celá situace vyvíjet v následujících dnech či týdnech. Zatím nám můžete do komentářů napsat, co se o celé situaci myslíte vy osobně. Je podle vás důvod k obavám na místě nebo je naopak zcela zbytečný? 

K celé situaci se již vyjádřil i samotný Huawei, jehož oficiální vyjádření zní takto:

„Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice.

 V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutilyspolečnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.“

Zdroj: NÚKIB, Novinky

Huawei

Dnes nejčtenější

.