Zavřít reklamu

Článek od Smarty: Představení letošních nových iPhonů už máme nějaký ten pátek za sebou. Od té doby jsme už viděli spoustu videorecenzí, prohlédli si snad všechny fotky těchto novinek a někteří z nás vyrazili i do Apple prodejen, aby si telefony osahali. A co teď? Blíží se Vánoce a hrstka z vás určitě uvažuje, který model pořídit sobě nebo někomu blízkému. Pokud je obdarovaným žena, bude mít jistě podobné nároky jako my. Nám je totiž jedno, kolika jádrový je procesor, jestli je hliník letecký nebo jaká je frekvence procesoru. Pojďte se s holkama ze Smarty podívat do jablečného světa.

uvodni fotka
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Nejprve jsme se zamyslely nad tím, z jakého zařízení vlastně “switchujeme” na nový iPhone. Z iPhonu 6? IPhonu 7? Nebo ze Samsungu? Přechod z iPhonu na iPhone je mnohem jednodušší, než přechod z Androidového telefonu. Přihlásíte se k Apple ID, nahrajte zálohu z iCloudu do nového zařízení a jako byste ani neměli nový mobil. Všechno je tam, kde to bylo předtím, včetně posledního nepřijatého hovoru. Proto jsme zvolily cestu většího odporu a aktivovaly telefony jako nová zařízení. Po několikadenním testování tento způsob doporučujeme i zarytým Applistům – donutí vás to hledat funkce, o kterých při výměně iPhonu za iPhone mnohdy ani nevíte.

A pak už začalo samotné testování. Několik týdnů jsme si v kanceláři vyměňovaly iPhone XS a iPhone XR a objevovaly, co nám který model nabízí. První věc, která přišla na přetřes hned po vybalení iPhonů, byl design. U ženských je to vždycky o designu, i když občas tvrdíme, jak těm telefonům rozumíme. Model XS láká prémiovostí a psychologicky i vyšší cenou – zkrátka platí fáma, že dražší telefon rovná se větší luxus. To na spotřebitele fungovalo, funguje a vždycky fungovat bude. XRko se svými šesti barevnými provedeními sází spíše na trendy a tím pádem na mladší uživatele. S tímhle telefonem Apple skutečně vystoupil ze svého uniformního světa a nechal se dokonale unést.

Velikost
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Druhou nejdůležitější vlastností telefonu je velikost. Ta je pro ženu optimální, když je možné držet jej jen jednou rukou. Známe to všechny. Každé ráno se ženeme na metro, kávu v jedné, telefon v druhé ruce, žonglujeme s taškou a upustit nechceme ani jedno. Hlavně teda to kafe. Starší modely iPhonů se pohybují od 4 do 5,5”, což je hraniční velikost jednoručního telefonu. A tady je právě s XS i XR problém. Skvělým pomocníkem je v tomto případě funkce pro snížení horní poloviny obrazovky, kterou zapnete jednoduchým přejetím prstem dolů po spodní hraně. Ale jednoručák je prostě jednoručák, no.

zmensene zobrazeni
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Další zlepšovák je funkce posouvání klávesnice doprava či doleva tak, aby byla palci na dosah. Super cool. Aspoň u XSka. Celá konstrukce iPhonu XR je ještě širší a možnost aktivovat posunutí klávesnice se nachází v levém dolním rohu, takže byste potřebovali mít posunutou klávesnici, abyste si mohli posunout klávesnici. Začarovaný kruh a bod pro XS.

Největším tématem je určitě displej. Každý diskutuje rámečky, ale upřímně, ty pro nás nejsou nic, na co by se nedalo zvyknout. Podstatnější jsou vlastnosti displeje jako třeba barevnost a podsvětlení. iPhone XS nabízí kvalitní OLED panel s funkcí True Tone, který se topí v teplých barvách a velmi dobře se přizpůsobuje světelným podmínkám. XR má naproti tomu LCD displej vybarvený spíše do studených odstínů a i přes True Tone si za každých podmínek zachovává vysokou svítivost. Tady je to plichta – někdo je příznivcem teplých odstínů, někdo studených. A přestože rozlišení má bez diskuse lepší XSko, zdráháme se displej iPhonu XR jen tak odsoudit.

DSC_1503
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Jedním z nejdůležitějších aspektů byla pro nás kvalita fotoaparátu. A jistě nejsme samy. Úroveň přední kamery je u iPhonů XS a XR srovnatelná, a proto je možné hodnotit snad jen pocit z držení telefonu při focení. Tady paradoxně na plné čáře zvítězil iPhone XR, který je sice větší, ale možná právě díky svému širokému tělu lépe padne do dlaně. iPhone XR tedy ocení všichni selfiečkaři a vlogeři, kteří snad přední kameru ani nevypínají.

Zadní foťák už je jiné kafe. Tady je totiž rozhodně co hodnotit. Podíváte-li se na ilustrační fotky, zjistíte stejně jako my, že iPhone XR umí tolik oblíbený efekt s rozmazaným pozadím pouze v případě, že svůj telefon namíříte na lidský obličej. Předměty, psy nebo i děti automaticky nerozpozná. To ale neznamená, že efekt nemůžete přidat dodatečně. iPhone XS je v tomto směru vybaven hardwarově jednou čočkou navíc, a proto je na tom o něco lépe. Když jsme obě zařízení vynesli do světa a fotily venku, kvalita je naprosto stejně dechberoucí. 10 z 10.

A jaký je náš závěr? Oba prémiové iPhony mají ty nejlepší možné vlastnosti, jaké lze od nejvyšší třídy očekávat. Přestože iPhone XR sklidil vlnu kritiky, nenašly jsme na této barevné hříčce žádný důkaz, že by měl jakkoli pokulhávat za svými konkurenty. Ve své cenové kategorii patří iPhony XS a XR k těm nejlepším, jejich displeje jsou vysoce kvalitní, foťáky ještě lepší a design zkrátka dokonalý. A navíc. Víte, jak bude vaše přítelkyně nadšená z toho žlutého?!?

uvodni fotka
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější