Zavřít reklamu

Apple před malou chvílí uvolnil pro veřejnost více než čtvrt roku testovaný operační systém pro Macy – macOS 10.14 Mojave. Děje se tak přesně týden po vydání trojice operačních systémů v čele s iOS 12. Co vše nový macOS Mojave přinesl, s jakými Macy je kompatibilní a jak na něj aktualizovat?

A valnou většinou novinek jsme vás seznámili v předešlých měsících a ve včera vydané recenzi. Přesto si ale macOS Mojave drobné shrnutí zaslouží i v tomto článku. Dočkáte se v něm jak zvýšení bezpečnosti a vylepšení některých funkcí, tak i nových aplikací a vylepšení designu. Na první pohled zaujme především Dark Mode, který přebarví bílé části systémů na tmavé, což dodá vašemu Macu nádech luxusu. Užít si budeme mocit i dynamické tapety, které se budou na ploše Macu měnit v závislosti na denní době. 

V loňském roce se na Mac App Store lehce pozapomnělo a redesignu se dočkal “jen” App Store v iOS 11. Letošek však tento rest Apple napravil a od základu “překopal” i obchod s aplikacemi pro Macy. Ten nyní působí modernějším dojmem a celkově zapadá do designu, který se Apple snaží využívat všude. V novém App Storu naleznete různé články o aplikacích či výběry redakce, dále pak videa a samozřejmě náhledy. Tohle vše však známe i z iOS, takže nás tato novinka na Macích nejspíš příliš nepřekvapí.

Pěkného upgradu se dočkala i Plocha, která je nově schopna zařadit jednotlivé soubory na ní do sad nebo chcete-li stohů, což též lehce připomíná novinku z iOS 12. Výrazný upgrade dostaly i screenshoty, které se též přiblížili těm z iOS 12. Nově se totiž můžete těšit na náhled snímku ve spodním rohu obrazovky, což známe právě z iPhonů či iPadů. Přibyla též možnost nové zkratky Shift + Command + 5, po jejímž využití se spustí jednoduchý editor pro screenshoty s možností nahrávání obrazovky. Přepracovaný je ale například i takový základ, jako je Finder. Ten nově nabízí zobrazení ve formě galerie s náhledy jednotlivých souborů, což může při práci ušetřit spoustu času.

Sluší se zmínit i nové aplikace Domácnost, Diktafon a Akcie či vylepšení pro FaceTime, který bude již brzy podporovat skupinové hovory až pro 32 lidí.

Úplný seznam novinek:

Brzy aktualizujeme

První pohled na novinky v macOS Mojave:

 

Macy, které jsou s macOS Mojave kompatibilní:

  • MacBook (Early 2015 nebo novější)
  • MacBook Air (Mid 2012 nebo novější)
  • MacBook Pro (Mid 2012 nebo novější)
  • Mac mini (Late 2012 nebo novější)
  • iMac (Late 2012 nebo novější)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac Pro (Late 2013, modely mid 2010 a mid 2012 nejlépe s GPU podporující Metal)

Jak aktualizovat:

Instalace aktualizace je jako vždy velmi jednoduchá. Ještě před ní však doporučujeme důležité soubory zálohovat, čímž se vyvarujete případným problémům, které by se mohly při aktualizování objevit. K záloze lze využít buď Time Machine či samozřejmě iCloud nebo jiné cloudové úložiště, na které lze nahrát ty nejdůležitější soubory, popřípadě i externí disk.

Poté už jen stačí navštívit Mac App Store, kde by se vám měla aktualizace objevit v záložce Aktualizace. Ačkoliv by měl update Apple uvolnit v 19 hodin, je možné, že se vám v App Store zobrazí až po pár minutách a i její stahování může být pomalejší. Až se update stáhne, stačí už jen postupovat dle pokynů na obrazovce Macu a vyčkat.

macos mojave beta
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější