Zavřít reklamu

Steva Jobse můžete buď milovat nebo nenávidět, nic mezi tím. Beze všeho šlo o skvělého vizionáře a obchodníka, který přinesl světu spoustu úžasných produktů. Na druhou stranu jeho povahu bylo těžké snášet a on neměl problém kohokoliv urazit či nepřiznat pravdu. Následující historka potvrzuje to, že na lidi zkrátka uměl zapůsobit všemožnými prostředky.

V roce 1990 byl hlavním zájmem Jobse NeXT, se kterým se snažil prorazit na počítačovém trhu. K tomu samozřejmě potřeboval ty nejlepší zaměstnance a jak bylo jeho zvykem, ty skutečné špičky v oboru se snažil nalákat on sám osobně. Jedním z nich byl Mike Slade, v té době pracující v Microsoftu, který se chystal za pár let vydat revoluční operační systém Windows 95. NeXTu se naopak v té době příliš nedařilo, což chtěl právě Jobs nalákáním špiček od konkurence změnit.

Steve si proto s Mikem Sladem domluvil schůzku, na kterou přicházel s jedním jediným cílem – přesvědčit jej k přechodu k němu.. Tvrdil mu, že v Seattlu pouze mrhá svým potenciálem. Jobs se dále snažil zapůsobit Silicon Valley a jeho prostředím. Předvedl tenkrát jednu ze svých řečí, kdy byl zcela ponořen do krás Palo Alto a Sladeovi řekl, že se jedná o speciální místo, které je jako Florencie v době italské renesance. Dále mluvil o spoustě talentovaných lidí v této oblasti, kde můžete narazit na studenta a o chvíli později třeba na astronauta.

Zapůsobit na lidi Steve Jobs rozhodně uměl.

Stevova slova samozřejmě Mika zaujala a později souhlasil s tím, že bude pracovat v NeXTu a přestěhuje se do Palo Alto. Zhruba rok poté Slade s manželkou jedli v italské restauraci Il Fornaio právě v Palo Alto. A když si prohlížel menu, všiml si, že na zadní straně je uvedeno „Palo Alto je jako Florencie v období italské renesance“. V tu chvíli to Sladeovi došlo – Steve Jobs ho přemluvil k přestěhování se a nástupu do NeXT díky sloganu z restauračního menu. Steve Jobs zkrátka věděl, jak na lidi zapůsobit, co jim říct, aby je nadchl pro danou věc stejně, jako byl on sám. A v tomto byl naprosto jedinečný.

Dnes nejčtenější

.