Zavřít reklamu

O predvedenie Apple Watch vo verzii Pride sa jablčná spoločnosť postarala ešte v júni/červnu počas akcie WWDC. Inšpiráciou pre toto prevedenie je dúhová vlajka prezentujúca LGBTQ komunitu, čo má za úlohu presadzovať rovnoprávnosť a diverzitu pre všetkých ľudí, bez ohľadu na ich pohlavie alebo orientáciu. Napriek tomu, že je spoločnosť Apple známa svojou otvorenosťou na tomto poli, aj ona má svoje limity. Jeden z developerov iOS, ktorým je Guilherme Rambo vyrukoval s informáciou, že ciferník Pride pre Apple Watch má v zdroji zakódovaný zákaz dostupnosti, ak je iPhone prihlásený v oblasti Ruska.

Na stránke Reddit ako aj v sekcii Apple support bola táto problematika jednou z najhorúcejších tém. Prevedenie Pride sa užívateľom jednoducho vyparí z dostupných ciferníkov hneď potom, čo si zmenia lokalitu na Rusko. Daný problém možno sledovať aj v otvorenej bete systému iOS 12. Táto skutočnosť súvisí s ruským zákonom o „homosexuálnej propagande“ z roku 2013, ktorý bol v tom čase označený Európskym súdom ako homofóbny krok, ktorý podporuje predsudky voči menšinovej komunite. Na základe tohoto zákona Rusko hrozí vysokými sankciami a dokonca aj väzením. Zdá sa, že zamietnutím prístupu k ciferníku Pride sa Apple vyhýba právnym rozporom. Výťažok z predaja Pride remienkov pre Apple Watch putuje organizácii, ktorá obhajuje práva LGBTQ komunity. V Rusku však tento remienok nenájdete.

K vzniknutému problému sa zatiaľ spoločnosť Apple nevyjadrila. Poprední analytici tvrdia, že týmto krokom Apple vedome ukracuje potenciálnych zákazníkov nie len o produkt v podobe remienku a ciferníka pre Apple Watch, ale zároveň sa podieľa na diskriminácii  ruskej homosexuálnej komunity. Na druhej strane je však viac než možné, že odstránením zdrojového kódu a následným sprístupnením týchto možností v Rusku, by sa spoločnosť dostala do konfliktu s tamojšími zákonmi. Nejedná sa pritom o prvý prípad diskriminácie zo strany Ruska, keďže niekoľko potyčiek s vládnymi orgánmi mal v minulosti aj Google. Dôvodom sporov bola dúhová vlajka zobrazená na Google Doodle počas Olympiády v Soči 2014.

Watch
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější