Zavřít reklamu

Na to, že se na Apple valí žaloby poměrně často, jsme si již v posledních měsících a letech zvykli. Většinou se však jedná o žaloby za údajné porušení různých patentů či za to, že produkt s nakousnutým jablkem v logu někomu něco poškodil či jej zranil. Moc často se ale nestává, že by Apple čelil nařčení z toho, že utlačuje pravicové názory. 

U okresního soudu v Kolumbii se tento týden objevila žaloba na pět velkých technologických společností, mezi kterými se nachází právě i Apple. Ty jsou obviněny bývalým státním zástupcem USA z toho, že společnosti společně pracují na omezení pravicových názorů ve světě a de facto zbrojí proti prezidentu Donaldu Trumpovi, čímž podporují levicové agendy. 

U společností Google, Facebook, Instagram a Twitter je možná obvinění alespoň částečně pochopitelné, jelikož disponují nástroji, kterými by teoreticky skutečně něco podobného provádět mohly. U Applu, který se realizuje ve zcela jiném odvětví, je ale obvinění poměrně zvláštní. Nicméně bývalý státní zástupce se jej rozhodl přesto zažalovat. Důvodem by mělo být to, že nedávno stáhl ze své aplikace Podcasty pět pravicových podcástů Infowars, čímž nejspíš podle žalobce vyjádřil jasně svůj postoj.

Zajímavé je, že pod podobný tlak se dostaly některé společnosti včetně Applu již v roce 2016 při amerických prezidentských volbách. V té době totiž gradovala snaha vymýtit falešné zprávy, které by mohly volby určitým způsobem ovlivnit, což pravicově smýšlející Američané brali jako potlačení jejich názorů, jelikož mnohé “fake news” byly produkovány právě jimi. 

Žalobce by rád z Applu a ostatních společností vysoudil dohromady více než miliardu dolarů. Ačkoliv se tato částka může zdát skutečně šílená, dle žalobce je ještě velmi mírná ve srovnání s tím, jaké pokuty vyměřuje například Evropská unie za prohřešky takto velkým společnostem. Zda ale žalobce uspěje je v tuto chvíli ve hvězdách. 

Apple Court fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější