Zavřít reklamu

Pokud sledujete alespoň trochu média, určitě vám neuniklo, že by v Česku i Slovensku měly v těchto dnech udeřit silné bouřky. Pokud i vy patříte do skupiny lidí, co se vždycky snažilo vyfotit na obloze blesk, ale nikdy se jim to nepodařilo, tak zbystřete. Já jsem se to rozhodl změnit a udělám vše pro to, abyste v dalších dnech nějaký ten blesk ulovili. Vše, co k tomu budete potřebovat, je pouze váš iPhone, nic víc. Pokud vás tedy baví sledovat přírodní divadlo, ve kterém hrají hlavní roli právě blesky, jste tady dnes správně.

Správné místo

Pokud chcete vyfotit dobrou fotku blesku, jeden z nejdůležitějších faktorů je, abyste si našli místo, odkud lze blesky dobře fotit. Pokud bydlíte v nížině a máte dům kompletně stíněný vysokými stromy, není to zrovna ideální. Na druhou stranu, pokud bydlíte v panelovém domě v nejvyšším patře, máte zčásti vyhráno. Samozřejmě, nejlepší pozice by byla na vysokém místě s rozhledem, ale je třeba dbát na vaši bezpečnost – rozhodně vám tedy nedoporučuji stát například na poli, ještě k tomu s elektrickým zařízením v ruce. Bohužel ale, pokud jste venku, budete muset jedno opatření porušit. Během bouřky se doporučuje, abyste nestáli na místě – jak ale všichni víme, v běhu pěknou fotku nevyfotíte.

Nikdo vás nesmí rušit

Při focení blesků je důležité, abyste stáli v klidu a hlavně aby se vám netřásly ruce. Pokud máte k dispozici například stativ, určitě je nyní vhodná doba, kdy jej chcete použít. Dále při focení doporučuji, abyste si vypnuli Wi-Fi a mobilní data, aby vás v nesprávnou chvíli nevyrušil kamarád, který vám napíše textovku. Pokud fotíte v paneláku, určitě zhasněte veškerá světla, včetně monitoru.

Aplikace Fotoaparát

Pro co možná nejlepší fotografii blesků doporučuji použít vestavěnou aplikaci Fotoaparát. I s jinou aplikací však samozřejmě blesk vyfotíte, stačí jen dodržet pár následujících kroků. V první řadě je nutné, abyste vypnuli AE/AF. To uděláme podobně, jako kdybychom chtěli zaostřit na nějaký objekt – v tomto případě ale na displej pouze neklikneme, nýbrž na něm podržíme 3 sekundy prst, dokud se nám v horní části aplikace nezobrazí text AE/AF VYPNUTO. Poté je nutné ve Fotoaparátu snížit expozici. To uděláme tak, že s vypnutým AE/AF přejedeme na obrazovce prstem shora dolů. Můžeme si všimnout, že se celá obrazovka ztmaví. Ztmavovat budeme tak dlouho, dokud se nezbavíme veškerého okolního ruchu, například v podobě pouličních lamp.

Poté, co máme vše připraveno a nastaveno, stačí, abyste začali fotit sekvenci fotografií. To uděláme tak, že na displeji podržíme tlačítko pro zachycení fotografie. Začne se fotit několik fotek za sekundu – aktuální počet právě vyfocených fotografií můžete sledovat nad tlačítkem spouště. Pokud patříte mezi pohodlné lidi a telefon máte na stativu, stačí, abyste si k němu připojili sluchátka. Poté stačí pouze držet tlačítko pro zesílení/zeslabení hlasitosti na kabelu od sluchátek a fotky se budou fotit automaticky.

Pokud se vám během sekvence podaří zachytit blesk, stačí přejít do aplikace Fotky, rozkliknout sekvenci a v dolní části obrazovky kliknout na tlačítko Vybrat… Zde už pouze stačí najít fotku s bleskem a uložit si ji do paměti zařízení.

Úložiště

Poslední věcí, kterou by mohl být problém, a to hlavně u uživatelů se starším iPhonem, je úložiště. Před focením blesků se ujistěte, že máte ve vašem iPhonu dostatek místa, a to klidně třeba až na tisíc fotografií. Někdy se vám totiž podaří blesk zachytit na prvních 50 fotek, někdy to ale trvá a blesk se na obloze zjeví pozdě. Osobně doporučuji, abyste po každém vyfoceném blesku přešli do galerie, vybrali fotografii a ostatní, nepoužitelné fotografie, smazali.

Závěr

Doufám, že jsem vám tímto článkem pomohl ve focení blesků. Nakonec ještě samozřejmě uvedu, že výslednou fotku můžete různě upravovat, aby byl blesk co možná nejvýraznější. Samozřejmě nesmí chybět ani bezpečnostní poučení – mějte na paměti, že bezpečnost je při focení vaší prioritou a určitě se nezdržujte na místech položených vysoko, pod stromy a nebo například na otevřeném prostranství, jako je pole nebo louka. V tomto případě si myslím, že je lepší nemít fotku blesku, než mít fotku na náhrobním kameni.

blesk_iphone_jirka

Související články

Dnes nejčtenější

.