Zavřít reklamu

Je to pár týdnů zpět, co jsem dostal možnost vyzkoušet nové chytré hodinky od Nokie. Konkrétně se jedná o hodinky Nokia Activité Steel. Když jsem hodinky poprvé viděl na obrázku v černé verzi, málem jsem se do nich zamiloval. Strašně mě nadchnul luxusní, ale zároveň jednoduchý a minimalistický design, který přitáhne oči nejednoho právě kolem vás procházejícího jedince. Bohužel pro mě, když mi balíček dorazil, jsem se nezačal kochat černou verzí těchto hodinek, nýbrž limitovanou Rose Gold edicí, která jak už název napovídá, imituje růžové zlato. Tak jsem si povzdechl a řekl  si, že nic nenadělám – alespoň zaměstnám přítelkyni a mamku, která se o tyto věci velice zajímá a je jejich fanouškem. Pokud se chcete i vy ponořit do zpovědi dívčího pohlaví a mých technických poznatků okolo, určitě si přečtěte tuto recenzi až do konce.

Obsah balení

Obsah balení je stejně jako hodinky minimalistický s lehkým nádechem luxusu. Když se řekne Nokie, většina z nás si představí robustní Nokii 3310, která právě tuto firmu proslavila snad po celém světě. Robustnost ale v obsahu balení rozhodně nedominuje. Pokud se rozhodnete pro zakoupení chytrých hodinek Nokia Activité Steel, můžete se těšit na krabičku provedenou ve velice jednoduchém a elegantním stylu.

S největší pravděpodobností po zaplacení tuto krabičku chytnete za „ouško“, které se nachází na vrchní části krabice. Poté, co z krabičky sundáte vrchní část, na vás vykoukne bílá krabice s jedním jediným nápisem – Nokia. Dávejte si ale pozor – ono „ouško“, které jsem zmiňoval pár vět zpět, neslouží k otevření krabičky. Chvilku jsem za ně totiž tahal, než jsem zjistil, že se krabice otevírá z boku. Vyhnete se tak zničení krabičky (což se mi naštěstí nepovedlo). Otevírání krabičky je podobné jako kdybyste chtěli otevřít knihu – jen s tím rozdílem, že první stránku knihy zde drží magnet, který musíme odcvaknout. Po otevření víka už na nás vykouknou hodinky v celé své kráse.

Z vnitřní strany víka krabičky se nachází kapsička, ve které najdeme jednoduchý instalační manuál, který v tomto případě určitě doporučuji přečíst. Pokud si totiž myslíte, že hodinky zvládnete nastavit bez návodu, nejspíše se vám to nepovede. Je to sice velice jednoduché, ale musíte vědět, co a jak. Součásti balení je poté ještě kovový plíšek, který na první pohled může působit jako nástroj pro vytažení SIM karty ze zařízení. Kovový plíšek ale úzce souvisí s prvotním zapnutím hodinek a návodem – na to už ale určitě přijdete sami.

Technické specifikace

Chytré hodinky Nokia Activité Steel sledují vaši každodenní aktivitu. Je jedno, jestli jste vášnivým běžcem nebo závodně plavete – hodinky veškeré tyto informace zpracují. Všechna tato výsledná data se poté synchronizují s aplikací Health Mate, která se nachází na vašem mobilním telefonu. Pokud by vás pak zajímalo, jak jsou na tom tyto kukačky s výdrží baterie, mám pro vás skvělou zprávu. Hodinky se totiž nenabíjí, doopravdy. Mají v sobě zabudovanou klasickou baterku, kterou najdete v každých jiných hodinkách. Díky této baterie tedy hodinky vydrží až 8 měsíců, což je velmi slušná doba a s klasickým smartwatch se absolutně nedá srovnávat. Například Apple Watch Series 3 totiž zvládnou při klasické zátěži maximálně tři dny a to se již poslední den o jejich život pěkných pár hodin strachujete.

Hodinky mají průměr 36 mm a jsou zhotoveny z nerezové oceli. Řemínek je vyroben z velice příjemného silikonu, který vás určitě nebude na ruce obtěžovat. Hodinky můžete mít na ruce klidně celý týden, a to i během spánku a sprchování. Nokia Activité Watch totiž mimo aktivitu také měří váš spánek a zároveň jsou voděodolné, až do 50 metrů. Samotné hodinky i s baterií váží 37 gramů. A i když je tato recenze publikována na magazínu o Applu, můžete je krom iOS spárovat i se systémem Android.

Testování hodinek

Hodinky od Nokie se chovají téměř úplně stejně jako obyčejné hodinky. Obsahují i druhý ciferník, což mají taktéž kdejaké obyčejné hodinky – v tomto případě je ale právě tento ciferník neobyčejný. Už na první pohled vás může zmást, že nemá nic společného s časem, nýbrž zde místo jednotek času najdeme procenta. A co tato procenta naznačují? To, na kolik procent už jste dnes splnili z vašeho denního cíle. V našem cíli jsme měli nastaveno, aby hodinky ukazovaly 100 % tehdy, kdy se s nimi ujde 10 000 kroků.

Hodinkám samotným není moc co vytknout. Jejich nošení je příjemné a rozhodně vás ani po delší době neomrzí. To je dáno především prémiovým zpracováním – hodinky se krásně lesknou a společně se světle šedým páskem vytváří překrásný kontrast, na který se i já jakožto muž dokážu dívat opravdu dlouho. Nokii se v tomto případě opravdu skvěle podařilo sladit barvy a já jen žasnu. A nejsem to jenom já a moje mamka, kteří jsme se do hodinek zamilovali.

Jelikož mamka každý den přijde do přímého kontaktu s minimálně deseti lidmi, dostávaly se ji dotazy i od jiných žen. Ve všech případech se hodinky líbily, nenašel se nikdo, kdo by na ně reagoval nějakým způsobem negativně. Zkrátka a jednoduše, hodinky oslovily opravdu mnoho žen a myslím si, že kdybych je nosil já v černé barvě, nebylo by to jinak. Nokii se design a zpracování hodinek doopravdy velice povedl.

Aplikace Health Mate

Pokud chcete s hodinkami pracovat, je nutnost stáhnout aplikaci Health Mate od Nokie. Stáhnete ji jednoduše v App Storu (v případě Androidu v Google Play). Právě pomocí Health Mate, budete schopni hodinky spárovat s vaším telefonem, a to jak pro první spuštění, tak pro zobrazování naměřených údajů. Při prvním spuštění se budete muset zaregistrovat, aby bylo jasné, komu hodinky patří. Poté si projdete jednoduchým dotazníkem, který se vás dotáže na pár informací – váhu, výšku a další. Poté, co si projdete tímto prvotním nastavením, se vám aplikace Health Mate, ukáže v celé své kráse.

Aplikace je rozdělena do pěti částí, mezi kterými se můžeme přepínat pomocí dolního menu. V první sekci zleva, tzn. Timeline, se nachází data ze všech dnů, kdy jste hodinky nosili. Po nějaké době nošení se vám tedy vytvoří obsáhlá databáze, která může obsahovat například počet kroků, délku spánku nebo srdeční tep.

V záložce Dashboard poté naleznete údaje z dnešního dne – počet kroků, délku spánku, váhu (kterou můžete každý den měnit v případě, že máte aktivní nějaký tréninkový plán) a dále si zde můžete nechat změřit tep, který se následně zapíše.

Ve třetí záložce s názvem Programs si můžete zvolit jeden z mnoha přednastavených programů od Nokie – chcete snížit svou váhu, zrelaxovat nebo se cítit lépe? Programy od Nokie se vám v tom pokusí pomoct. Stačí si jen zvolit ten, který vás zaujme, přečíst si info a začít.

V sekci Devices najdete jednoduše info o vašich Nokia zařízeních a zároveň si zde u hodinek můžete nastavit budík, který vás vzbudí pomocí vibrací.

Dostali jsme se k poslední záložce, a to Profile. Zde se můžete podívat na souhrn informací, a co je velice zajímavé a motivující, jsou tzv. odznaky (anglicky badges). Například pokud ujdete určitý počet kilometrů, dostanete odznak. To samé platí v počtu kroků za den a v převýšení. Jedná se o jakési „milníky“, které když překročíte, dostanete odznak za jejich splnění.

Závěr

Opravdu nikdy bych nečekal, že se někdy dostanu ke chválení produktů od Nokie. Dnes je ale den D a mně nezbývá nic jiného, než před Nokií smeknout. Hodinky Activité Smart Watch, které ve finské Nokii vznikly, jsou opravdu úžasné. Samozřejmě, že nemají dotykový displej a nemůžete přes ně poslat SMS, ale tohle jsou jednoduše hodinky z jiné kategorie. Jsou chytré, ale zároveň elegantní a určitě neurazí ani na žádném pracovním meetingu, ba naopak. Pokud se rozhodnete si chytré hodinky od Nokie zakoupit, připravte se na zvídavé otázky nejen od vašich známých. Hodinky jsou, co se týče designu a využití opravdu bezkonkurenční, tedy alespoň ve své cenové kategorii. Aplikace Health Mate je doopravdy vašim „zdravotním kamarádem“ a zcela jistě s ním budete každý den komunikovat, jelikož je proveden bezchybně a nabízí vše, co by taková zdravotní aplikace k hodinkám nabízet měla.

Na úplný závěr bych rád poděkoval obchodu Smarty.cz za poskytnutí těchto skvělých hodinek na recenzi. Jedná se totiž skutečně o produkt, se kterým se budu loučit s těžkým srdcem.

nokia_smart_watch_fb

Související články

Dnes nejčtenější

.