Zavřít reklamu

Fínska spoločnosť Nokia predstavila na Mobile World Congress 2012 v Barcelone, nové mobilné zariadenie s názvom Nokia 808 PureView, ktoré obsahuje 41-megapixlový senzor. Bežať bude na vylepšenom operačnom systéme Symbian Belle FP1, štvorpalcový AMOLED displej má rozlíšenie 640×360 pixlov, disponuje 16GB internou pamäťou, optika pochádza od dlhoročného dodávateľa Carl Zeiss a snímky bude možné zachytiť v rozlíšení 2, 3, 5, 8 a 38 megapixlov. Aby vás to ale nemýlilo, viac megapixlov neznamená vždy že fotografia bude aj kvalitnejšia. Jedná sa totiž o smartphone, tým pádom je takýto počet pixlov umiestnený na veľmi malý senzor, ktorý tak neprepúšťa dostatok svetla a snímka trpí značným fotografickým šumom.

V Nokii však vývojári prišli na zaujímavý algoritmus, ktorý uvedený problém vyriešil. Fotografie sa zachytávajú v plnom rozlíšení 41Mpx, avšak množstvo z týchto pixlov je bezcenných a vytvárali by tak viditeľný šum. To čo v Nokii vymysleli je zlučovanie 8 pixlov na 1, čím vznikne veľmi ostrá snímka v konečnom rozlíšením 5Mpx.

Bohužiaľ väčšina používateľov iPhonov je zvyknutá na ich úžasný dizajn, čo sa v prípade Nokii 808 PureView, nedá povedať. Zadná časť s fotoaparátom totiž neesteticky vyčnieva do priestoru a celkovo sa tak zariadenie stáva omnoho hrubším. No predstavme si napríklad iPhone 4S, jeho zadný fotoaparát je takmer neviditeľný a aj napriek tomu, dokáže zachytiť veľmi kvalitné snímky v rozlíšení 8Mpx. Preto je úspech Nokie 808 PureView dosť otázny, pokiaľ vás však zaujala, na trh príde v máji za celkom zaujímavú cenu 450€.

*Zdroj: Nokia

Související články

Dnes nejčtenější