Zavřít reklamu

iPhone 8 a iPhone 8 Plus jsou prvními a zatím jedinými smartphony na trhu, které zvládají nahrávat 4K video při 60 snímcích za sekundu, k čemuž je potřeba použít videoformát HEVC (známý také pod názvem H.265). Ačkoli se tedy na první pohled může zdát, že 4K video při 60 fps bude mezi smartphony kvalitou úplně na nejvyšší příčce, není tomu tak. Vysoká snímková frekvence s sebou přináší i určitá úskalí a právě na ty se zaměřil zahraniční server AppleInsider.

Tamní redaktor totiž porovnal výslednou kvalitu 4K videa při 30 fps a při 60 fps. Snímkovou frekvenci je možné si určit přímo v Nastavení iOS, konkrétně v sekci Fotoaparát, kde se i dozvíte, kolik MB úložiště vám zabere jedna minut videa při nastavené předvolbě. Zatímco minuta 4K videa při 30 fps zabere přibližně 350 MB, tak při přepnutí na 60 fps bude výsledné minutové video o 50 MB větší. Naproti tomu by ale měl být záběr znatelně plynulejší. AppleInsider ale poukazuje na to, že to nutně neznamená lepší kvalitu videa.

4K videa při 60 fps pořízená iPhonem totiž lehce ztrácí na kvalitě. Na první pohled je rozdíl téměř nepozorovatelný, ale pokud se zaměříte na detaily a vyříznete si část záběru, pak je rozdíl jasně viditelný. Zaostřené objekty/scény jsou tmavší a celkově záběry ztrácí světlo a ruku v ruce s tím se objevuje šum. Ještě větší a pozorovatelnější problém nastává za horších světelných podmínek, kdy se u 4K/60fps záběrů jasně vytrácí detaily objektů a celkově tak video ztrácí na kvalitě.

Pokud tedy budete iPhonem 8 natáčet nějakou rychlou scénu nebo budete chtít následně 4K video (nebo jeho část) zpomalit, pak je 60 fps dobrá volba. Jestliže ale naopak chcete co nejkvalitnější záběry bez šumu a s dynamickým rozsahem, pak je dobré zůstat u 30 fps.

Související články

Dnes nejčtenější