Zavřít reklamu

Letošní iPhone 8 a iPhone 8 Plus jsou trochu zvláštní jablečné telefony. Oproti loňským sedmičkám totiž nepřináší v podstatě žádné významné novinky, design zůstal prakticky totožný, a tak majitelům iPhonu 7 nebo 7 Plus nedávají příliš mnoho důvodů k upgradu. Navíc je na cestě iPhone X, který láká nejenom svým designem, ale mně osobně třeba i zcela novým způsobem ovládání a odemykání telefonu, které bych si minimálně rád vyzkoušel. I přesto přes všechno jsem se ale rozhodl si objednat nový iPhone 8 Plus a vyzkoušet jej. S telefonem žiji už pár dnů, a tak je na čase sepsat první dojmy. Pojďme na to.

Paradoxně jsem sám přecházel z iPhonu 7. Nicméně původně jsem vlastnil menší 4,7″ model a nyní jsem se rozhodl pro Plusko s 5,5palcovým displejem. V tomto ohledu mi dává upgrade ze sedmičky mnohem větší smysl. Není to o tom, že bych potřeboval gigantický telefon s větším displejem, spíše naopak, velikost klasického iPhonu 7 mi bohatě stačila. Lákaly mě však funkce, které Plus model nabízí. Celý rok, kdy jsem používal iPhone 7, jsem si často říkal, že bych využil režim Portrét, optický zoom a samozřejmě že by se mi také hodila lepší výdrž baterie. Právě proto jsem udělal upgrade ze sedmičky na osmičku a kromě výše zmíněného jsem navíc dostal podporu pro rychlé i bezdrátové nabíjení, výkonnější čip, jeden z nejlepších fotoaparátů ve smartphonech současnosti spolu s vylepšeným režimem portrét a samozřejmě i skleněná záda, která se svým způsobem vrací ke kořenům iPhonu 4.

Unboxing

Dost už ale bylo úvodního tlachání, pojďme se konečně vrhnout na první dojmy. Balení se od předchozích modelů příliš neliší. Obsah je naprosto identický – 5W USB adaptér, Lightning kabel s klasickým USB, redukce z Lightning na 3,5mm jack a Lightning sluchátka. Samolepky, brožurky a jehla na vysunutí šuplíku pro SIM nestojí už pomalu ani za zmínku. Příjemně mě ale překvapila černá resp. vesmírně šedá krabička, která tak ladí se samotným iPhonem. Černou na technologiích miluji a trochu mě zklamalo, když loni byl matně černý iPhone 7 dodáván s bílou krabičkou.

Design a praktičnost

Vzhledem k faktu, že jsem přecházel z menšího modelu na větší, znamenal pro mě upgrade mnohem větší změnu. Rozepisovat se ale o tom, co pro mě přechod na Plusko znamenal, je pro tento článek zbytečné, jedná se o úplně samostatné téma. Nicméně, více než velikost mě překvapila hmotnost. Ta totiž u iPhonu 8 Plus vzhledem ke skleněným zádům narostla. Papírově jen minimálně (o 14 gramů), pocitově ale docela znatelně. U menšího modelu se nejedná o nijak velký problém, u Pluska si ale budete nějakou chvíli zvykat. V prvních dnech na mě telefon působil skutečně těžce, nyní jsem si již zvykl, ale i tak bych určitě uvítal, kdyby byl telefon o pár gramů lehčí.

Jak už jsem naznačil v odstavcích výše, původně jsem vlastnil matně černou variantu loňského modelu. Podle mého názoru se jedná o jeden z nejkrásnější telefonů z dílen Applu. Matné provedení vypadá jednoduše skvěle a ani za rok se mi design neokoukal. Trochu mě tak zamrzelo, že Apple u osmiček s matně černou skončil, ale vzhledem k použitému sklu by to samozřejmě jinak ani nešlo. Jednu výhodu ale lesklý design přeci jen přináší – drží v ruce jako přikovaný (pochopitelně řečeno s trochou nadsázky). Matný iPhone 7 se totiž v podstatě nedal používat bez obalu. Tedy samozřejmě to možné bylo, ale měli jste neustále pocit, že vám telefon každou chvíli vyklouzne z ruky. S iPhonem 8 Plus ale takový pocit vůbec nemám, a tak si konečně plnými doušky užiji používání jablečného telefonu bez krytu.

Nabíjení

Kromě špičkového výkonu a několika dalších drobností jsme se s letošními modely konečně dočkali bezdrátového nabíjení. Předem vás ale upozorňuji, že ovace si můžete nechat na jindy. Spolu s novinkou jsem si totiž pořídil i jednu z nejlepší (a samozřejmě i nejdražších) bezdrátových nabíječek, která podporuje i rychlé nabíjení. Bohužel bezdrátové dobíjení iPhonů je skutečně pomalé, doslova hlemýždí. Při testování jsem měl na telefon aktivovaný letový režim i režim nízké spotřeby, vypnutou Wi-Fi i Bluetooth a po celou dobu jsem rozsvítil displej jen jednou za půl hodiny pro zkontrolování stavu baterie. Z 1 % jsem se po 30 minutách dostal na 18 %, po hodině na 35 %, po hodině a půl na 52 %, po dvou hodinách na 69 %, za 2,5 hodiny iPhone hlásil 85 %, po třech hodinách se dostal na 96 % a konečně po necelých 3,5 hodinách byla baterie plně nabitá. Ve srovnání s klasickým nabíjením přes 12W adaptér je tedy bezdrátová varianta dobíjení skutečně pomalá. Jedinou útěchou tak zůstává, že s připravovanou aktualizací iOS 11 by se měla rychlost zlepšit, na nějaký razantní posun ale můžeme zapomenout, půjde jen o drobné zrychlení.

Jinak na tom je podpora rychlého nabíjení, kterou jednoznačně chválím. Jediným nedostatkem je, že si musíte dokoupit příslušenství minimálně za 2 400 Kč, tedy samozřejmě za předpokladu, že už nevlastníte silnější adaptér k iPadu Pro nebo Macbooku (Pro). Apple slibuje, že se iPhone 8 nabije na 50 % za 30 minut, což je samozřejmě úplně jiná písnička než v případě bezdrátového nabíjení. Zatím jsem ale nestihl rychlé bezdrátové nabíjení plně otestovat, a tak se mu budeme podrobně věnovat až v recenzi.

Fotoaparát

Poslední oblast, na kterou se zaměřím, je samozřejmě fotoaparát. Ten ani tak neprošel nějakou výraznou změnou po stránce kvality – ano, samozřejmě tu jisté zlepšení je, ale ve srovnání s loňskými modely je na první pohled takřka k nerozpoznání – ale spíše přibyly nové funkce, a to konkrétně pro režim Portrét, který se nově chlubí režimem portrétního nasvícení zastoupeným čtyřmi novými funkcemi – studiové světlo, obrysové světlo, jevištní světlo a jevištní reflektor. Zatímco první dva zmíněné režimy se mi skutečně zalíbily a vidím v nich velký potenciál využití k ještě dokonalejší fotografiím, zbylé dva, které promění pozadí v černé plátno případně ještě promění fotografii v černobílou, mě příliš neoslovily. Problém je v tom, že aby v nich fotografie vypadaly skutečně dobře, je potřeba mít perfektně pořízenou fotografii z dobrého úhlu, jinak výsledek nedopadne zrovna šťastně Často jsou totiž začernalé i části obličeje, vlasy, paže nebo oblečení (viz fotografie na konci galerie níže). Nicméně je potřeba brát v potaz, že nový režim je stále ve fázi testování, a tak ještě nefunguje stoprocentně tak, jak by měl.

Jinak je fotografování v klasickém režimu samozřejmě špičkové. Přijde mi, že nová osmička podává ještě věrnější barvy, fotografie v HDR vypadají skutečně skvěle a hlavně detaily (především pak makro efekt) jsou ještě dokonalejší. Na detailní hodnocení je ale ještě čas a samozřejmě bude zahrnuto do recenze. Zatím si můžete prohlédnout pár ukázek z fotoaparátu v galerii níže. Má oblíbená je především 5. fotografie zaměřující se na detail.

Související články

Dnes nejčtenější