Zavřít reklamu

Společnost Google platí Applu miliardy dolarů za to, aby její vyhledávač mohl i nadále setrvávat na pozici výchozího pro iPhony a iPady. Uvedla to v pondělní zprávě investorům agentura Bernstein.

Podle společnosti Bernstein zaplatí Google Applu tento rok okolo 3 miliard dolarů. Před třemi lety měla tato částka dosahovat výše jedné miliardy dolarů. Poplatky Googlu vůči Applu za příslušné služby tedy zaznamenaly poměrně významný nárůst. Podnikání společnosti Apple na poli služeb rychle narůstá, a dá se předpokládat, že obrat z tohoto segmentu byznysu jablečné společnosti bude velmi významný.

„Příslušné dokumenty naznačují, že Google zaplatil v roce 2014 Applu jednu miliardu dolarů, a očekáváme, že celková výše plateb Googlu vůči Applu bude ve fiskálním roce 2017 činit zhruba 3 miliardy dolarů,“ uvedl analytik společnosti Bernstein A.M. Sacconaghi Jr. „Vzhledem k tomu, že platby Googlu činí téměř celý zisk Applu, může společnost Google v letošním roce představovat 5% celkových provozních zisků Applu a za poslední roky může představovat až 25% celkového růstu provozních zisků společnosti za poslední dva roky.“

Podle agentury Bernstein existují jak klady, tak i zápory těchto plateb. Sacconaghi uvádí, že by se Google mohl rozhodnout od placení jakýchkoliv licenčních poplatků Applu ustoupit ve chvíli, kdy si bude dostatečně jistý tím, že popularita jeho vyhledávače je natolik značná, že Apple nebude ve výchozím nastavení žádnou jinou možnost nabízet.

Na druhou stranu Sacconaghi připouští, že iOS zařízení od Applu přispívají zhruba padesáti procenty k příjmům společnosti Google z mobilního vyhledávání, což znamená, že Google by se nemusel odvážit ustoupit od licenční smlouvy s Applem. V tomto případě by se tedy jednalo o win-win situaci pro oba giganty.

Google sídlo

Zdroj: CNBC

 

Dnes nejčtenější

.