Zavřít reklamu

V posledních měsících se mluví zejména o nadcházejícím ikonickém modelu, který má přijít v září na oslavu desátého výročí od vydání úplně prvního iPhonu. Podle několika zpráv by měl výroční iPhone stát více než 1 000 USD. Blogger John Gruber vyvolal trošku rozruch, když do světa vypustil informaci o tom, že cena iPhonu s OLED displejem by měla startovat na 1 500 USD. Nicméně hned na to své tvrzení trošku poupravil, přičemž podle jeho posledních slov by měla cena vlajkové lodě cupertinské společnosti startovat na 1 200 USD. A high-endový model by tak stál 1 300 USD až 1 400 USD.

Spekuluje se nejen o tom, jakými funkcemi bude další generace iPhonu disponovat, ale také o tom, jaké ponese jméno. Doposud je nazýván jako iPhone 8, ale Apple by mohl vzhledem k technickým specifikacím zařízení pojmenovat spíše jako iPhone Pro, stejně jako má ve své nabídce iPad Pro či MacBook Pro.

Co nás přesvědčí, abychom si koupili iPhone „Pro“?

I když je opěvováno, že iPhone Pro bude mít OLED displej, pravděpodobně to nebude zrovna ta vlastnost, která by vás přiměla, abyste za telefon obětovali 1 200 USD. Samsung prodává Galaxy S8 s S8 Plus s OLED displejem od okraje k okraji za ceny, za které koupíte současné iPhony 7 a 7 Plus. Apple tedy neomluví vysokou cenu iPhonu Pro pouze tím, že má OLED displej, musí nabídnout něco víc, něco, co takový Galaxy S8 nemá. Jedině tak uživatele přesvědčí, že si nemají kupovat iPhone 7s či 7s Plus anebo že nemají přecházet na Galaxy S8.

Koncept iPhonu 8 od Martina Hájka:

Otázkou tedy je, co vás přesvědčí, abyste si koupili iPhone Pro? Zde je hned několik důvodů:

OLED displej

Už výše bylo zmíněno, že pouze OLED displej nepřesvědčí zákazníky, aby zaplatili víc.

Bezdrátové indukční nabíjení

Podle všeho by všechny modely, které budou v letošním roce představeny, měly podporovat bezdrátové indukční nabíjení. Ale nebude to průlomové řešení, protože zařízení bude muset být položeno na nabíjecí podložce, nebude možné nabíjet na dálku, jak se původně očekávalo. A dokonce to vypadá, že Apple dodá příslušenství pro bezdrátové indukční nabíjení až později, nejspíše po vydání verze iOS 11.1, protože se potýká se softwarovými problémy.

Takže je nepravděpodobné, že by zákazníky přesvědčilo bezdrátové indukční nabíjení, aby zaplatili víc.

Systém rozpoznávání obličejů

Šíří se fámy, že by Apple měl nahradit Touch ID systémem rozpoznávání obličeje, který by dokázal také skenovat duhovku. Důvodem totiž je, že má problémy s vložením čtečky otisků prstů do displejové části, a tak její nahrazení novou biometrickou metodou by bylo logické. Současné systémy rozpoznávání obličeje jsou pomalejší než snímače otisků prstů, navíc je nezbytné zařízení držet v určitém úhlu, což může být docela nepříjemné. Zatím nevíme, zda Apple tyto nedostatky vyřešil. Server iPhoneHacks udělal průzkum mezi jeho čtenáři, zda upřednostňují Touch ID anebo systém rozpoznávání obličejů, a většina byla pro starou dobrou klasiku Touch ID.

Je tedy opět nepravděpodobné, že kvůli systému rozpoznávání obličeje by lidé zaplatili za iPhone Pro více.

Rychlejší procesor a vyšší RAM

Pokud by iPhone Pro byl skutečně Pro, musel by přijít s rychlejším procesorem a větší pamětí RAM. Doposud se objevily pouze informace, že by velikost RAM měla být 3 GB, což je nedostatečné na to, aby iPhone získal označení Pro. A nemluví se ani o tom, že by iPhone Pro měl mít rychlejší procesor než ostatní modely, které mají letos přijít.

I kdyby byl iPhone Pro poháněn rychlejším procesorem a vyšší RAM, je nepravděpodobné, že by to přesvědčilo zákazníky, aby zaplatili více, protože tyto parametry nehrají u mobilů až tak důležitou roli jako u notebooků.

Koncept iPhonu 8 od ConceptsiPhone:

Větší kapacita úložiště

Podle všeho by měl špičkový iPhone Pro nabídnout úložiště o velikosti 256 GB. I když je dobré mít dostatek úložného prostoru, stále to není příliš přesvědčivý faktor.

Výrazně lepší kamera s průlomovými funkcemi AR

Zadní fotoaparát by měl disponovat 3D laserem, jehož přidáním budou aplikace umožňovat objekty s hloubkovým mapováním. Apple by mohl využít systém VCSEL, který nabízí rychlejší a přesnější hloubkové mapování a nejrychlejší autofokus při focení. Apple představil na konferenci WWDC 2017 nový ARKit jako součást iOS 11, který by měl přeměnit iPhone na platformu pro rozšířenou realitu.

Právě zdokonalený fotoaparát a hardware pro rozšířenou realitu by mohly být důvody, proč by si lidé koupili iPhone Pro za 1 200 USD.

Ještě jedna věc

Je možné, že iPhone Pro bude mít ještě nějakou funkci, která zatím z Cupertina neunikla. Bohužel, budeme si muset nejspíš počkat až na září, protože doposud se zprávy o tom, čím by se mohl iPhone Pro pochlubit, opakují stále dokola.

A co by vás přesvědčilo, abyste za iPhone Pro dali 1 200 USD?

Apple iPhone 8 FB

Dnes nejčtenější

.