Zavřít reklamu

Společnost Cellebrite opět zaválela, povedlo se jí něco, co zatím nedokázala ani FBI. Alespoň to tvrdí španělská média, kterými v posledních měsících hýbe případ pohřešované ženy Diany Quer. Právě její iPhone 6 měl být navzdory zabezpečení prolomen.

Dostat se přes šifrování Secure Enclave přitom není žádná brnkačka.

Matka ztracené Diana Lopéz se o věci svěřila ve španělské televizi. iPhone 6 měl údajně ležet přes dva měsíce pod vodou. Pro posun vyšetřování bylo nezbytné dostat se ke zprávám z WhatsApp. Přes cloud to však nešlo, a tak museli smartphone vylovit. Izraelská společnost pak dokázala nemožné a šifrování iPhonu se jí povedlo prolomit.

K pozastavení přitom je, že podle dostupných zpráv Lopéz za službu zaplatila pouhé 2 tisíce dolarů. Přestože to pro jednoho člověka nemusí být zanedbatelná částka, ve srovnání s FBI, která za své neúspěšné snažení rozházela miliony, je vskutku směšná. Další informace už jsou poměrně nejasné. Dá se odhadovat, že na telefonu běžel iOS 8 a vyšší. Dále se spekuluje o jailbreaku. Jestliže byl na iPhonu nainstalován, pro Cellebrite by to bylo výrazné usnadnění práce.

Vzhledem k tak dlouhému pobytu telefonu pod vodou však zřejmě po vylovení ani nebyl funkční. Jako nejpravděpodobnější způsob, jakým se firma k datům dostala, se tak jeví kompletní rozebrání a provedení tzv. NAND mirroringu. Ten do čtyřiceti hodin prolomí čtyřmístné heslo, na šestimístné heslo pak potřebuje stovky hodin.

Firma už je spojena s úspěšným odemčením iPhonu 5C jednoho ze střelců z amerického San Bernardina, kdy si ji najala přímo FBI. Tehdy ovšem data z telefonu vyšetřování nikam neposunuly. Prolomení jablečného smartphonu bohužel podle všeho nepomohlo pokročit ani v případu pohřešované Quer.

iPhone 6 water FB

Dnes nejčtenější

.