Zavřít reklamu

V průběhu minulého roku se vlekla zdlouhavá kauza mezi společností Apple a FBI. Většina z vás si na celou potyčku zcela jistě pamatuje, mimo jiné také proto, že na základě tohoto soudního sporu oživla debata o soukromí majitelů mobilních telefonů. Vše se motalo kolem jednoho iPhonu 5C, který patřil teroristovi z Kalifornského San Bernardina. Apple odmítal telefon odemknout a problém byl na světě. Federální úřad pro vyšetřování vynaložil mnoho času a úsilí k tomu, aby se do telefonu dostal a následně zjistil, že v něm není nic zajímavého. Dlouhou dobu se nevědělo, kolik celý proces „nabourání“ FBI stál. Nyní už částka vyšla najevo.

V průběhu minulého roku se ukázalo, že FBI kontaktovala izraelskou bezpečností firmu Cellebrite, která se nakonec do teroristova iPhonu dokázala dostat. Nikdy ovšem nebylo oficiálně sděleno, kolik za to úřad izraelské firmě vlastně zaplatil. Tato informace spatřila světlo světa jen před několika dny, kdy ji zazněla z úst vyšetřovací komise senátu, během výslechu ředitele FBI Jamese Comeyho.

Podle záznamu z výslechu je patrné, že za tuto službu zaplatila FBI 900 tisíc dolarů. To zhruba odpovídá původním předpokladům, které se pohybovaly kolem jednoho milionu dolarů. Tímto zveřejněním tak také padají žaloby vůči FBI, za kterými stojí některé zpravodajské organizace z USA, které si chtěli tuto informaci vyžádat soudní cestou, na základě zákonů o přístupu k informacím.

Apple vs FBI passcode
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: Macrumors

Související články

Dnes nejčtenější