Zavřít reklamu

Slide to unlock – ikonické gesto, které i přes svou absenci v iOS 10 a novějším verzím systému stále neodmyslitelně patří k iPhonu a dalším produktům od Applu. Vypadá na první pohled jednoduše, ale za jeho perfektním fungováním se skrývá spousta tvrdé práce na několika frontách. K čemu všemu muselo dojít, abychom mohli „odemykat přejetím“? Pojďme si povědět celý příběh vzniku legendárního gesta.

Jedním z klíčových rozhodnutí Apple Human Interface týmu při vyvíjení iPhonu, co se designu týče, bylo shrnutí všeho do velkých, jednoduchých gest. Je v tom troška ironie – po tak velkých investicích do technologie multi-touch, spoléhající na řadu dotykových vstupů, bylo jedním z klíčových ediktů Applu provádění co nejvíce gest jedním jediným prstem.

Bývalý designér uživatelských rozhraní Applu Bas Ording uvedl, že zmíněný požadavek vzešel přímo od Steva Jobse. Jeho splnění nebylo nic jednoduchého. Řadu gest zkrátka jedním prstem neprovedete – je jednoduché provést jedním prstem posun obrazovky, pro gesta zvětšení vám už ale jeden prst nepostačí.

„Nesmírně tvrdě jsme pracovali na principu multi-touch, ale poté jsme se ze všech sil snažili vše provádět jedním prstem,“ vzpomíná Ording se smíchem.

Ording patří mezi ty méně známé zaměstnance Applu, jejichž práce měla ovšem nesmírný vliv na náš digitální život. Je zodpovědný za velké množství současných výpočetních rozhraní. Za těch 15 let, které strávil v Applu, se zvládl stát jedním z vedoucích designérů iOS i macOS / OS X rozhraní, s nimiž denně pracujeme. Mezi výsledky jeho práce patří specifické scrollování na iPhonu, efekt zvětšení v Docku na Macu a mnoho dalšího. Ording rovněž stojí za stovkami patentů a byl klíčovým svědkem v soudních sporech Apple vs. Samsung, novinářům ale příliš mnoho rozhovorů neposkytl.

Vestavěný senzor přiblížení v iPhonu vypnul obrazovku ve chvíli, kdy uživatel pozvedl přístroj ke své tváři. Tým, zabývající se prací na uživatelském rozhraní, si zprvu myslel, že tento senzor postačí k tomu, aby došlo k vypnutí displeje přístroje v momentě, kdy ho má uživatel například schovaný v kapse. Brzy však přišli na to, že pouhé vypnutí displeje nestačí, protože i v kapse nebo v tašce může dojít například k nechtěnému vytáčení čísel nebo provádění dalších nežádoucích akcí.

Možnost uzamčení obrazovky se jevila jako dobrý a logický krok. Kromě uzamčení bylo ale zapotřebí výrazného, jednoduchého gesta pro odemčení přístroje. A to vedlo k vynálezu funkce Slide to unlock. Cesta k ní však nebyla jednoduchá. Příslušný tým vyzkoušel řadu gest, jako je posunutí dvěma prsty, stisknutím dvou různých míst zároveň, nebo dokonce gestem odemykání. Steve Jobs nakonec rozhodl, že odemčení by mělo být dosaženo jedním jediným přejetím prstem po obrazovce. K tomu bylo zapotřebí velkorysého, dlouhého přejetí. Bylo také zapotřebí, aby gesto bylo horizontální, protože při vertikální orientaci by se mohlo zvýšit riziko nechtěného odemčení při vytahování telefonu z kapsy.

Součástí příslušného mechanismu bylo tlačítko, které se dalo posouvat zleva doprava, a text „Slide to Unlock“ – „Odemkněte přejetím“. Ke zdůraznění potřeby přejetí se tým rozhodl, že na obrazovku přidá i animaci, která bude uživateli naznačovat, jakým směrem má tlačítko posunout. Možnost šipek tým velice rychle zavrhl z důvodů možné nepřehlednosti. Ordinga napadlo zvýraznit animací text. Výsledný efekt byl jednoduchý, elegantní a zábavný.

Applu byl k tomuto efektu udělen v roce 2011 patent. Funkce se ale zároveň stala klíčovým bodem konfliktu mezi Applem a Samsungem. S příchodem iOS 10 v roce 2016 se Apple gesta „Odemknout přejetím“ zbavil. Odemykání si „vzal na starost“ home button s integrovaným Touch ID, případně bylo možné telefon odemykat pomocí číselného kódu.

slide-to-unlock-first-iphone-2g-fb

Zdroj: CultOfMac

Dnes nejčtenější

.