Zavřít reklamu

Zdá se vám poslední dobou, že iPhone vidíte v ruce každého druhého člověka na ulici? Buďte klidní, nejde o přeludy. Jablečným telefonům se totiž v našich končinách nebývale daří a podle posledních statistik se jejich počet rychle přibližuje hranici jednoho milionu. Pokud toto číslo přepočítáme na obyvatele, mají u nás tedy zhruba desetiprocentní podíl. Nejoblíbenějším iPhonem je pak podle údajů operátorů a prodejců iPhone 5s z roku 2013

To, co by bylo ještě před pár lety zřejmě k smíchu, se pomalu stává realitou. Jablečné telefony se dostávají do rukou Čechů čím dál častěji a tento trend bude pravděpodobně ještě stoupat. První příčky však stále neohroženě hájí telefony se systémem Android, které jsou oproti iPhone výrazně levnější. Androidím telefonům u nás kraluje jihokorejský Samsung, velkou oblibu však v poslední době získávají menší a méně známé značky. Například takový Huawei ještě před pár lety znala jen hrstka zasvěcených a nyní už šlape na paty i Samsungu.

Pokud by vás zajímali typičtí uživatelé iPhonů a telefonů s Androidem, i na tohle průzkum myslel. Více než polovina jablečných uživatelů je mladší třiceti let. Z této statistiky lze usoudit, že může být iPhone kvůli jeho vyšší ceně určitým sociálním měřítkem a mladší generace si jím dokazují svoje vysoké postavení ve společnosti. Informace o věku uživatelů Androidu však bohužel nemáme, takže porovánvání není na místě.

Provolají skoro stejně, ve spotřebě internetu se však výrazně liší

Co však zpráva z ČTK, kterou převzaly Novinky.cz ještě říká, že průměrný počet odeslaných zpráv, provolaných minut a spotřebovaných dat. Uživatel iPhone prý za měsíc odešle 161 zpráv a provolá 270 minut. Android je na tom jen o něco hůře, odešle totiž „pouhých“ 135 zpráv a provolá 254 minut. Jestli se vám tyto rozdíly zdají titěrné, nedivím se. Co však rozhodně titěrné není je spotřeba dat uživatelů jednotlivých telefonů. Zatímco iPhone totiž průměrně měsíčně prosufruje 1,1 GB dat, kolega s Androidem jen 470 MB. Těžko říci, proč je zrovna v datech tak velký rozdíl. Je možné, že cena dat v České republice ještě není dostupná všem lidem a proto si ji mohou dovolit více využívat jen uživatelé s dražším telefonem, tedy buď iPhonem nebo nějakou vlajkovou lodí Samsungu.

Když už jsem hovořil o ceně, slušelo by se o ní jistě zmínit i více detailů právě. Obecně platí, že jsou jablečné telefony ve vyšší cenové kategorii. Tu sice před rokem snížili představení iPhonu SE, který se, světe div se, objevil v těle tak milovaného iPhonu 5s, nicméně to byl ze strany společnosti Apple spíš výstřel do prázdna. V dalších letech totiž pravděpodobně své síly upne jiným směrem, než je upgrade oblíbeného „eséčka“.

Nejnovější iPhone 7 například startuje na ceně kolem dvaceti tisíc. Pokud jste však náročnější uživatel nebo sáhnete po verzi Plus vytáhnete z kapsy klidně o třetinu více. Pokud se pro tuto investici rozhodnete, může vás hřát alespoň fakt, že iPhony obecně moc rychle na své ceně neztrácí.

iPhone 5s

Dnes nejčtenější

.