Zavřít reklamu

Muzeí Apple produktů je v Česku jako šafránu. Dva roky zpátky se sice ve Slavkově u Brna dočasně objevila soukromá sbírka Bedřicha a Pavla Malečků a koncem předminulého roku se v Praze otevřelo všem známé Apple Musem, ale tím výčet končí. Tedy až do teď, protože seznam se rozrůstá o další novou galerii produktů s logem nakousnutého jablka, která vyrostla na jihu Čech, konkrétně v Českém Krumlově. Apple Gallery, jak se nové muzeum nazývá, otevírá už tento pátek 23. 6. 2017. My jsme se ale na výstavu zajeli podívat o něco dříve a připravili jsme pro vás s jejím iniciátorem rozhovor.

Konkrétně se jedná o soukromou sbírku Filipa Veselého, který se do Applu zamiloval a začal produkty sbírat už ve svých teenagerských letech, kdy si na ně vydělával jen po brigádách. Zpočátku sbíral  převážně počítače, které i nyní vládnou jeho sbírce, ale postupem času přibyly i starší iPhony, iPady, klávesnice, myši, reproduktory a podobně. K dnešnímu dni jeho sbírka sčítá půl druhou stovku produktů od Applu, na kterou jsme se zajeli do Krumlova ještě před pátečním slavnostním otevřením podívat, některé si i vyzkoušet a hlavně jsme s Filipem prohodili pár slov. Více informací o jeho sbírce se tak dozvíte v našem rozhovoru níže.

Ahoj. Tak nám na úvod prozraď, proč jsi se vlastně rozhodl muzeum Applu udělat?

Začal jsem klasicky iPhonem. Postupem času jsem tomu ale propad. Windows měl tehdy doma každý a já chtěl vyzkoušet něco jiného. Začal jsem tak sbírat další jablečné produkty a hlavně je opravovat. Nakonec se toho naskytlo takový množství, co tady vidíš, tak jsem to chtěl ukázat i ostatním lidem a zároveň nabídnout i něco navíc, než mají například v Apple Muzeu v Praze.

 

A čím konkrétně je tvoje Apple Gallery výjimečná?
Tak hlavně tím, že velká část těch produktů bude zapnutá a plně přístupná lidem. Návštěvníci si můžou nejenom prohlédnout produkt, ale vyzkoušet si například i starý systém, což se ne každému fanouškovi někdy poštěstí. U jednoho počítače mohou strávit klidně 15 minut a pořádně si prohlédnout třeba Mac OS 9. Například tamhle (ukazuje směrem na Macintosh 512K, pozn. red.) je 32 let stará „pětsetset-dvanáctka“, kde ten systém vypadá úplně jinak. Dohromady tu mám 150 produktů, z čehož je funkčních více než 40 sestav.

 

Zmiňoval jsi hry, na jaké můžeš lidi nalákat?
Budu mít připravenou jednu velkou hru o jackpot, který si vytvoří sami návštěvníci. Hra bude na Macintosh PowerBook 180 z roku 1993 a na hru Shufflepuck z roku 1988, která byla původně vydána pouze pro Macintosh. My se trošku k té době vrátíme. U PowerBooku bude kasa, do které bude hráč povinen vhodit minimálně 10,- Kč / 50 centů € (vhodit ale může libovolnou částku) a může začít hrát. Úkolem bude dát počítači alespoň jeden bod, což na první pohled zní jednoduše, jenže ještě nikomu v mém okolí, a ani mně, se to zatím nepodařilo. Má na to 15 šancí a pokud dá bod, pak si může vybrat celý ten jackpot z kasy. Za pár měsíců tam může být i pěkných pár tisíc korun (směje se).

Apple Muzeum Gallery Cesky Krumlov hra

Jaký produkt si zařadil do sbírky jako první?
První byl iMac G4, kterému se občas přezdívá lampička. Potom jsem to dělal vždy tak, že jsem nikdy nekoupil nic dalšího, dokud jsem ten předchozí produkt neopravil nebo nepřišel na to, že má neopravitelnou chybu.

 

Kde jsi produkty sháněl?
Převážně z aukcí od lidí, kterým nefungovaly a oni nechtěli řešit opravu nebo nevěděli, jak na ní. Kolikrát k tomu neměli ani napájecí kabel, a tak se mi někdy stalo, že jsem ho sehnal, připojil a počítal byl najednou plně funkční. Jindy jsem ale musel naopak řešit složité opravy, například pájet na základní desce a podobně. Část sbírky mám také od Michaela Vity, který se jí po čase vzdal. Je tu od něj například i myš s podpisem Steva Wozniaka. Zajímavé ale je i to, že kromě jednoho počítače a několika náhradních dílů byly všechny exponáty zakoupené v České republice.

 

Co tu máš za nejstarší kousek?
Určitě Apple IIe. K němu jsem pak sehnal i disketové mechaniky Disk II, ty byly hodně drahé, a k těm zase několik her na 5,25″ disketách. Tenhle počítač je plně funkční, ale zapínám ho skutečně jen ve výjimečných situacích.

 

Jaký produkt je v tvé sbírce nejcennější?
Hele to ani nevím, nikdy jsem to nějak nezjišťoval. Většinou jsem sám navýšil cenu tím, že jsem produkt vyčistil a někdy i opravil.

 

Máš tu nějaký počítač, na který jsi skutečně hrdý, že se ti ho podařilo získat?
Hodně rád jsem za iMac G3 „Flower Power“ ze speciální edice. Je to ten kytičkovaný tamhle vzadu. Nejzajímavější na něm totiž je, že je vyrobený v České republice. Je to napsané i dole na štítku.

iMac G3 flower czech republic

Koukám, že jsi se zaměřil hlavně na sbírání počítačů. Máš tu ale i nějaké starší kousky iPhonů, iPadů a podobně?
Zatím toho není hodně, ale mám tu první a druhý iPad, a to hlavně kvůli tomu, abych ukázal, jaký razantní skok v designu Apple udělal. Jedničkový iPad se mi hodně líbí, tak jsem si ho musel do sbírky pořídit. Dále tu mám dva první iPhony, jeden dokonce i s originálním Bluetooth sluchátkem, kterých se vyrobilo jen málo kousků. K těm tu mám i speciální dock, který je také docela raritní. Ve vitríně je i několik iPodů, ale zatím to není tak, že bych se na tuhle oblast nějak zaměřoval. Něco jsem dostal i zadarmo.

 

Ještě k těm prvním iPhonům, jsou oba plně funkční? A kde jsi je sehnal?
Oba dva jsem musel opravit. Jeden má prasklé sklo a vadnou Wi-Fi, jinak je ale funkční. Druhý je naštěstí už plně funkční. Sehnal jsem je na Aukru a naštěstí mě nestály nějak hodně. První jsem sehnal jen za 1 500 Kč. Druhý pak za 5 500 Kč, ale ten už byl i včetně originální krabičky a příslušenství.

 

Chystáš se svou sbírku ještě rozšiřovat?
Pokud sem bude chodit hodně návštěvníků, tak určitě (směje se). Ne, ale tak rád bych si pořídil další kousky. Už je v tom sice hodně peněz a dnes už není tak jednoduchý něco sehnat, než jak to šlo před pár lety, ale i tak se tomu chci věnovat čím dál víc. Budu i moc rád, když mi občas nějaký návštěvník přinese něco staršího, co má doma a nevyužívá to, nebo klidně i nějaký nefunkční kousek. Většinu už zvládnu opravit.

V budoucnu bych rád přidal i knihovničku. Už teď ale tady bude i prodej příslušenství pro současné produkty od Applu a dokonce časem nabídneme i servis. Návštěvnici si tady na nádvoří můžou i posedět, dát si kolu, a přibude i kafe a ve sklípku víno, snad kolem srpna. Součástí galerie je i Apple poradna, kdy rádi každému pomůžeme nastavit jejich produkty, a hlavně jim chceme ukázat, jak z nich můžou vytěžit maximum a využít tak hlavně to propojení jednoho ekosystému.

 

Super, to by bylo asi vše. Na závěr nám ještě prozraď, kdy dojde ke slavnostnímu otevření, jaká bude otevírací doba a na kolik vyjde vstupné?
Apple Gallery se návštěvníků otevře tento pátek 23. 6. v 16:30 a vstupné bude do 18:30 zdarma. Připijeme si šampaňským a dáme si nějaký chlebíček, nepůjde o nic velkého. Jde tu přeci hlavně o Apple produkty (dodává s úsměvem). Zájemci nás najdou v Českém Krumlově na adrese Latrán 70. Otevřeno bude od pondělí do neděle od 8:30 do 18:00. Vstupné pro dospělé bude stát 179 Kč, pro studenta 99 Kč a pro dítě 79 Kč. Jsme taky na FacebookuInstagramu, případně se o nás dají další informace zjistit na applegallery.cz

Apple Muzeum Gallery Cesky Krumlov FB

Dnes nejčtenější

.