iStores.sk
iStores.sk

Evropská unie chce začít šifrovat všechna naše data, je tu však i druhá strana mince

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu zveřejnil návrh, který prosazuje zavedení „end-to-end“ šifrování do všech komunikačních prostředků. Tím pádem by veškeré informace šířící se pomocí právě těchto platforem nezískal nikdo jiný, než jejich adresát. Tato novinka by na jednu stran přinesla obrovskou dávku soukromí pro uživatele, na druhou stranu by ale znatelně komplikovala práci například různým bezpečnostním složkám.

Pozměňovací návrh se konkrétně týká sedmého článku listiny základních práv občanů EU. V něm stojí, že mají všichni občané unie právo na osobní soukromí a soukromí v rodinném a domácím životě. Toto soukromí by se logicky mělo stahovat i na veškerou privátní komunikaci, ta byla však doposud lehce opomenuta. Pokud se však podaří návrh prosadit, bude zajištěno, že informace kolující přes různé komunikační platformy neuvidí nikdy nikdo jiný, než jejich adresát a odesílatel.

Zákonodárci začali o této změně uvažovat hlavně z důvodu velkého zásahu do soukromí při náhledu do zpráv. Při této činnosti může být odhaleno opravdu velké množství citlivých informací od zdravotního stavu, různých osobních údajů a psychickém stavu až po sexuální preference, politické názory a ekonomickou situaci. Tyto informace pak mohou vést k velkým nepříjemnostem v sociálním či ekonomickém životě. Na druhou stranu dokážou citlivě odhalené informace o zločinnosti zabránit i velkým ztrátám na životech. Pozměňovací návrh proto můžeme považovat spíše za dvojsečný.

Tvůrci tohoto pozměňovacího návrhu však šli při jeho vytváření ještě dál a zakomponovali do něj i ochranu metadat. Ty totiž též nesou velkou informační hodnotu o komunikaci, nicméně konkrétní komunikaci neodhalují.

Názory se různí

Pokud tato novinka projde, zřejmě se ve světě setká s velkou vlnou jak kritiky, tak přízně. V posledních letech se totiž více než kdy jindy skloňuje slovo terorismus a právě šifrované komunikační kanály, které by nebylo možné nijak dešifrovat, by poskytly právě pro tyto zločince velmi úrodnou půdu. Jejich komunikace by byla značně ulehčená a jejich útoky zřejmě snadnější. Na druhou stranu by byla nejspíš chyba dát všanc soukromí desítek milionů obyvatel Evropské unie právě kvůli zločincům.

Návrhy EU by také pravděpodobně vedly k rozporům s USA. Američtí zákonodárci se totiž naopak snaží technologické společnosti nasměrovat k větší otevřenosti a vstřícnosti. Určitě si všichni pamatujete případ z minulého roku, kdy byla společnost Apple konfrontována s FBI, která po ní chtěla otevřít iPhone střelce ze San Bernardina. Jablečná společnost však na tvrdou hru FBI nepřistoupila a telefon neotevřela. Podle Applu by totiž způsob, kterým by telefon otevřela, začala FBI využívat a později nejspíš i zneužívat.

Můžeme se tedy jen domnívat, jakým směrem se bude světová politika po této změně ubírat. Je ale vcelku pravděpodobné, že to vyvolá opravdu silnou vlnu ohlasů. Na druhou stranu je ale stejně tak i možné, že bude mít tato novinka jepičí život a usmrtí ji právě evropští zákonodárci při hlasování.

European-Commission-fb

Zdroj: macrumors

Leitz
Vstoupit do diskuze (2)

Diskuze

  Vsadím se, že teroristi nějaký WhatsApp nebo Messenger nepoužívají, takže zavedení end-to-end šifrování nic nezmění, jen běžným lidem zajistí více soukromí. Už teď existuje tolik možností, jak poslat šifrovanou a nevysledovatelnou zprávu.

  Už to píšu po několikáté, můžete si zajistit nějakého korektora, který bude kontrolovat texty? Udělat chybu v popisku je vrchol amatérismu! „… je tu však i DRUHÝ STRANA mince“ !!! Nebo si pečlivě vybírejte redaktory!

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

Díky rozšířené realitě od Applu bychom mohli být v budoucnu daleko lepšími řidiči
Příběh o tom, jak vznikalo nynější ikonické logo Applu
Jak to chodí v Apple Storech? 3 bývalí zaměstnanci prozradili své nejkurióznější příhody
9 produktů, u kterých neuvěříte, že je vyrobil Apple
Řídicí jednotka médií Tesly S a X se dočká díky softwarové aktualizaci výrazného zrychlení
facebook-icon
Facebook odkládá kvůli aféře s únikem dat představení vlastního chytrého reproduktoru
Google se snaží předehnat Apple. Jen pár hodin před představením nového ePadu ukázal vlastní tablet určený studentům
facebook-icon
Aplikace Facebook pro Android sbírá data o volání a zprávách uživatelů
Elon Musk si mne ruce. Další významná kurýrní společnost začne využívat jeho elektrokamiony
foxconn-icon
Foxconn koupil populárního výrobce příslušenství Belkin
Vylepšete svou chytrou domácnost s těmito doplňky od Koogeek
Příběh o tom, jak vznikaly nejikoničtější zvuky jablečných produktů
Zábava na celé odpoledne aneb jak se mění tělo a displej iPhonu 6 Plus
Prohlédněte si ty nejzajímavější produkty od Applu, o jejichž existenci jste neměli ani tušení
Byla to výzva, říká herec Joshua Leonard o filmu Unsane natočeném na iPhone
Kampaň #deletefacebook nabírá na síle. Elon Musk smazal vlastní účet i profily Tesly a SpaceX
S tímto chytrým zámkem bude váš majetek vždy v bezpečí
Outdoorové kamery GoPro nyní seženete na Alze za super cenu