Zavřít reklamu

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu zveřejnil návrh, který prosazuje zavedení „end-to-end“ šifrování do všech komunikačních prostředků. Tím pádem by veškeré informace šířící se pomocí právě těchto platforem nezískal nikdo jiný, než jejich adresát. Tato novinka by na jednu stran přinesla obrovskou dávku soukromí pro uživatele, na druhou stranu by ale znatelně komplikovala práci například různým bezpečnostním složkám.

Pozměňovací návrh se konkrétně týká sedmého článku listiny základních práv občanů EU. V něm stojí, že mají všichni občané unie právo na osobní soukromí a soukromí v rodinném a domácím životě. Toto soukromí by se logicky mělo stahovat i na veškerou privátní komunikaci, ta byla však doposud lehce opomenuta. Pokud se však podaří návrh prosadit, bude zajištěno, že informace kolující přes různé komunikační platformy neuvidí nikdy nikdo jiný, než jejich adresát a odesílatel.

Zákonodárci začali o této změně uvažovat hlavně z důvodu velkého zásahu do soukromí při náhledu do zpráv. Při této činnosti může být odhaleno opravdu velké množství citlivých informací od zdravotního stavu, různých osobních údajů a psychickém stavu až po sexuální preference, politické názory a ekonomickou situaci. Tyto informace pak mohou vést k velkým nepříjemnostem v sociálním či ekonomickém životě. Na druhou stranu dokážou citlivě odhalené informace o zločinnosti zabránit i velkým ztrátám na životech. Pozměňovací návrh proto můžeme považovat spíše za dvojsečný.

Tvůrci tohoto pozměňovacího návrhu však šli při jeho vytváření ještě dál a zakomponovali do něj i ochranu metadat. Ty totiž též nesou velkou informační hodnotu o komunikaci, nicméně konkrétní komunikaci neodhalují.

Názory se různí

Pokud tato novinka projde, zřejmě se ve světě setká s velkou vlnou jak kritiky, tak přízně. V posledních letech se totiž více než kdy jindy skloňuje slovo terorismus a právě šifrované komunikační kanály, které by nebylo možné nijak dešifrovat, by poskytly právě pro tyto zločince velmi úrodnou půdu. Jejich komunikace by byla značně ulehčená a jejich útoky zřejmě snadnější. Na druhou stranu by byla nejspíš chyba dát všanc soukromí desítek milionů obyvatel Evropské unie právě kvůli zločincům.

Návrhy EU by také pravděpodobně vedly k rozporům s USA. Američtí zákonodárci se totiž naopak snaží technologické společnosti nasměrovat k větší otevřenosti a vstřícnosti. Určitě si všichni pamatujete případ z minulého roku, kdy byla společnost Apple konfrontována s FBI, která po ní chtěla otevřít iPhone střelce ze San Bernardina. Jablečná společnost však na tvrdou hru FBI nepřistoupila a telefon neotevřela. Podle Applu by totiž způsob, kterým by telefon otevřela, začala FBI využívat a později nejspíš i zneužívat.

Můžeme se tedy jen domnívat, jakým směrem se bude světová politika po této změně ubírat. Je ale vcelku pravděpodobné, že to vyvolá opravdu silnou vlnu ohlasů. Na druhou stranu je ale stejně tak i možné, že bude mít tato novinka jepičí život a usmrtí ji právě evropští zákonodárci při hlasování.

EU

Zdroj: macrumors

Dnes nejčtenější

.