• iPhone
 • Mac
 • Apple Watch
 •  
  iStores.sk
  iPhone 8 iOS 11 macOS HS iPhone X
  iStores.sk

  Evropská unie chce začít šifrovat všechna naše data, je tu však i druhá strana mince

  Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu zveřejnil návrh, který prosazuje zavedení „end-to-end“ šifrování do všech komunikačních prostředků. Tím pádem by veškeré informace šířící se pomocí právě těchto platforem nezískal nikdo jiný, než jejich adresát. Tato novinka by na jednu stran přinesla obrovskou dávku soukromí pro uživatele, na druhou stranu by ale znatelně komplikovala práci například různým bezpečnostním složkám.

  Pozměňovací návrh se konkrétně týká sedmého článku listiny základních práv občanů EU. V něm stojí, že mají všichni občané unie právo na osobní soukromí a soukromí v rodinném a domácím životě. Toto soukromí by se logicky mělo stahovat i na veškerou privátní komunikaci, ta byla však doposud lehce opomenuta. Pokud se však podaří návrh prosadit, bude zajištěno, že informace kolující přes různé komunikační platformy neuvidí nikdy nikdo jiný, než jejich adresát a odesílatel.

  Zákonodárci začali o této změně uvažovat hlavně z důvodu velkého zásahu do soukromí při náhledu do zpráv. Při této činnosti může být odhaleno opravdu velké množství citlivých informací od zdravotního stavu, různých osobních údajů a psychickém stavu až po sexuální preference, politické názory a ekonomickou situaci. Tyto informace pak mohou vést k velkým nepříjemnostem v sociálním či ekonomickém životě. Na druhou stranu dokážou citlivě odhalené informace o zločinnosti zabránit i velkým ztrátám na životech. Pozměňovací návrh proto můžeme považovat spíše za dvojsečný.

  Tvůrci tohoto pozměňovacího návrhu však šli při jeho vytváření ještě dál a zakomponovali do něj i ochranu metadat. Ty totiž též nesou velkou informační hodnotu o komunikaci, nicméně konkrétní komunikaci neodhalují.

  Názory se různí

  Pokud tato novinka projde, zřejmě se ve světě setká s velkou vlnou jak kritiky, tak přízně. V posledních letech se totiž více než kdy jindy skloňuje slovo terorismus a právě šifrované komunikační kanály, které by nebylo možné nijak dešifrovat, by poskytly právě pro tyto zločince velmi úrodnou půdu. Jejich komunikace by byla značně ulehčená a jejich útoky zřejmě snadnější. Na druhou stranu by byla nejspíš chyba dát všanc soukromí desítek milionů obyvatel Evropské unie právě kvůli zločincům.

  Návrhy EU by také pravděpodobně vedly k rozporům s USA. Američtí zákonodárci se totiž naopak snaží technologické společnosti nasměrovat k větší otevřenosti a vstřícnosti. Určitě si všichni pamatujete případ z minulého roku, kdy byla společnost Apple konfrontována s FBI, která po ní chtěla otevřít iPhone střelce ze San Bernardina. Jablečná společnost však na tvrdou hru FBI nepřistoupila a telefon neotevřela. Podle Applu by totiž způsob, kterým by telefon otevřela, začala FBI využívat a později nejspíš i zneužívat.

  Můžeme se tedy jen domnívat, jakým směrem se bude světová politika po této změně ubírat. Je ale vcelku pravděpodobné, že to vyvolá opravdu silnou vlnu ohlasů. Na druhou stranu je ale stejně tak i možné, že bude mít tato novinka jepičí život a usmrtí ji právě evropští zákonodárci při hlasování.

  European-Commission-fb

  Zdroj: macrumors

  Leitz

  Diskuze

   Vsadím se, že teroristi nějaký WhatsApp nebo Messenger nepoužívají, takže zavedení end-to-end šifrování nic nezmění, jen běžným lidem zajistí více soukromí. Už teď existuje tolik možností, jak poslat šifrovanou a nevysledovatelnou zprávu.

   Už to píšu po několikáté, můžete si zajistit nějakého korektora, který bude kontrolovat texty? Udělat chybu v popisku je vrchol amatérismu! “… je tu však i DRUHÝ STRANA mince” !!! Nebo si pečlivě vybírejte redaktory!

  Napsat komentář

  Zobrazit celou diskuzi
  Přispět

  Bazar

  Fórum

  • Poslední příspěvky
   Odpovědi
   Zobrazení
   Poslední příspěvek

  Další články

  robot icon
  Elon Musk s dalšími 100 experty na umělou inteligenci vyzývá OSN, aby zakázala robotické zabijáky
  Bill Gates icon
  Bill Gates prozradil, jak vypadá jeho běžný den. Miliardářské manýry však nečekejte
  EISA icon
  Kdo vyhrál letošní ročník cen EISA, které jsou udělovány za nejlepší spotřební elektroniku?
  Spotify icon
  Spotify odstraňuje neonacistické a nenávistné kapely ze své knihovny
  airpods
  AirPods s dřevěným, koženým či kamenným designem? Mohou být vaše za pár dolarů
  iPhone 8 OLED icon 4
  POLED vs. AMOLED: jaký je rozdíl mezi těmito OLED technologiemi?
  logopcr
  Policie skutečně pomáhá a chrání, díky její databázi už nekoupíte kradený telefon
  intel_icon
  Intel zveřejnil první informace o procesorech Ice Lake
  Bill Gates icon
  Bill Gates: Tyto tři dovednosti jsou nezbytné pro úspěch na trhu práce
  apple-logo-imac-icon
  Hledáme redaktora na plný úvazek
  surface pro icon
  Consumer Reports přestal doporučovat tablety a notebooky Surface od Microsoftu
  walt disney icon
  Disney stahuje své filmy z Netflixu, spustí vlastní streamingovou službu
  google icon
  Google propustil zaměstnance, který kritizoval to, že společnost klade příliš velký důraz na diverzitu
  Apple logo icon
  Back to School je opět tady – Beats zdarma k vybraným Macům a iPadům
  semafor v číně icon
  V čínském městě vznikly první semafory pro závislé na smartphonech
  dopad-smartphonu-dusevni-IIzdravi-fb
  Používání smartphonů má radikální dopad na duševní zdraví mladistvých, tvrdí profesor psychologie ze San Diega
  snapchat-icon
  Google chtěl před rokem koupit Snapchat, se svou lukrativní nabídkou však nepochodil
  umela inteligence ai icon
  Facebook vypnul svou umělou inteligenci, která si vytvořila vlastní tajný jazyk
  HighSky - Obchodujte online