Zavřít reklamu

Řekněme si to na rovinu. Ať už jsme zatvrzelí Ajfouňáci nebo příznivci Androidu, občas i náš favorit zradí. A nic nedokáže naštvat víc, než nečekaný pád aplikace, kterou zrovna v tu chvíli využíváte. A není jen o tomhle. Někdy se systém zvláštně zadrhne, někdy zas reaguje až přehnaně rychle. Problémy s hardwarem typu nefunkční tlačítka pro ovládání hlasitosti či zamykání obrazovky asi netřeba zmiňovat. Možná vás ale zarazí to, že podle analytiků jsou telefony s Androidem obecně spolehlivější než jejich soupeř s nakousnutým jablkem. A když říkáme spolehlivější, myslíme tím bezporuchový provoz.

Společnost Blancco Technology Group, která toto zjištění zveřejnila, se počet špatně fungujících mobilních telefonů v prvním čtvrtletí tohoto roku zvýšil jak na strašně systému Android, tak i na iOS. Přesto ale vede ve spolehlivosti překvapivě Android. Rozdíly sice nejsou nějak markantní, přesto ale pro některé uživatele leccos vypovídají.  A společnost Biancco si za nimi skálopevně stojí. Jejich statistiky jsou totiž tvořeny z informací shromážděných z milionů mobilních telefonů jak s iOS, tak Android, které byly poskytnuty operátorům a výrobcům za účelem diagnostiky. Výzkum se prováděl z dat ze Severní Ameriky, Evropy a Asie.

android-ios-fails

Podle dat, která byly i zdrojem k sestavení grafu, si tedy můžeme povšimnout, že celková míra selhání u zařízení Android dosáhla v prvním čtvrtletí tohoto roku padesáti procent. Zařízení iOS  mají oproti telefonům s Androidem údajně horší výkon a kvůli tomu je i selhání systému častější. Míra selhání se tu pohybuje okolo 68%.

Dále Blancco testovalo stabilitu aplikací a i z ní jim vyšly překvapivé výsledky. Podle nich by měly aplikace pro Apple padat až třikrát častěji než aplikace pro Android. Tento problém u iOS představuje asi 28% všech chyb zaznamenaných v systému. Android hlásí pád aplikace pouze v 10% všech chyb. Zařízení od Apple mají problémy s přehříváním a špatným připojováním ke GPS, ty s Androidem naopak s telefonním signálem a poruchami fotoaparátu.

Nejsou vlajkové lodě spíš vlajkové vraky?

Možná nejbizarnější věci z celého výzkumu, pokud se to tak dá nazývat, je porovnání chybovosti vlajkových lodí Applu a Androidu. Jak iPhone 7, tak i Samsung Galaxy S7 vyšly z testu jakožto telefony s největší mírou selhání.

Je potřeba si ale uvědomit, že čím víc modelů je v oběhu, tím více chyb se najde. Není proto divu, že když se v posledních měsících prodej iPhonů celkem zvýšil, na vysokých číslech bude i jejich nahlášená chybovost. To samé pak platí u telefonů s Androidem. Těmi je trh zasycen taky neskutečným způsobem a princip je tedy stejný. Přesto se ale zdá, že nákup těch nejlepších telefonů od prestižních výrobců nezaručí bezproblémový chod a eliminaci infarktu z pádu aplikací.

 

Celkově byste ale měli tento článek brát spíš informativně a číst ho trochu s nadhledem. Snažíme se vám přinášet všechny možné informace z této sféry, a proto bylo na místě informovat i o takovýchto výzkumech. Jaký si ale na ně uděláte obrázek, je vaše věc. Teď mě neukamenujte, ale pravdou je, že se žabomyší války mezi Androidem a iOS táhnou už léta a pokud bychom měli i při takovémto krásném slunném pátku chuť na trochu konspirace, můžeme si třeba myslet, že výzkum vedl někdo se systémem Android v kapse. Alespoň na mě, jakožto na zastánce Applu, který s ním neměl nikdy žádné velké problémy tak působí.

Apple-vs-Android-fb

Dnes nejčtenější

.