Zavřít reklamu

Zahraniční servery informovaly o aplikaci Facezam, která by dokázala vyhledat profil člověka na sociální síti, aniž byste znali jeho jméno. Vystačit vám měla pouze jeho fotografii, přičemž aplikace by rozpoznala tvář ze snímku a prohledala miliony facebookových profilů. „Uvidíte krásnou dívku ve vlaku, vyfotíte si ji a přes Facezam najdete její profil na Facebooku během několika sekund,“ znělo vysvětlení účelu této aplikace.

Jednalo se ale o poplašnou zprávu, kterou do světa vypustila marketingová agentura Zacozo Creative. Jestliže jste nepostřehli, o co se jedná, potom zde máte vysvětlení.

Aplikaci měl vytvořit britský podnikatel Jack Kenyon, podle něhož Facezam dokáže identifikovat kohokoliv během několika sekund, což by mohlo znamenat konec anonymity. Soukromí ve veřejné společnosti by už neexistovalo. Facezam by ve své podobě, jak se prezentoval, porušoval pravidla o ochraně osobních údajů a zvyšoval by pouze obavy o bezpečnost. Dokonce bylo na stránkách aplikace uvedeno, že by se měla objevit v App Store už 21. března.

Facebook a Instagram nedávno aktualizovaly svou politiku, v níž výslovně zakazují vývojářům používat sociální sítě k podobným účelům. Facebook se dokonce k aplikaci vyjádřil tak, že porušuje jeho zásady ochrany osobních údajů, a požádal podnikatele o úpravu aplikace tak, aby byla v souladu s těmito zásadami. Sociální síť Marka Zuckerberga kontroluje každou aplikaci, která používá jeho data. Smyšlený podnikatel Jack Kenyon řekl, že si nemyslí, že by Facezam porušoval zásady, ale připustil, že by mohl mít jak pozitivní, tak i negativní dopad.

Server Fotune poukázal na to, že by se mohlo jednat o podvod, protože podle něj neexistuje žádný způsob, jak by mohla aplikace vyhledávat v databázi facebookových profilů. Serveru se zdál podezřelý i samotný název, který kombinuje názvy Facebook a Shaman. A podle vyhledávání jména Jack Kenyon taková osoba na internetu prakticky neexistuje.

Ale na webových stránkách údajné aplikace Facezam se objevila zpráva, že se jedná o HOAX. „Pro ty, kteří měli z Facezamu obavy, aplikace nikdy neexistovalo a existovat nebude. Byl to pouze reklamní tah marketingové agentury Zacozo Creative,“ je uvedeno na webu.

Fazezam fb

Zdroj: iDropNews, Fortune, Facezam

Související články

Dnes nejčtenější

.