Zavřít reklamu

Alex Jason je teenager ze státu Maine, který použil peníze, vydělané sekáním trávníků, k sestavení vlastní kolekce vzácných a historických Apple zařízení. Tu však nedávno pečlivě zabalil a doručil novému majiteli. 

Alexův sen o vlatním muzeu měl jeden zádrhel. Alex disponoval potřebnou budovou i „svými lidmi“, ale v řídce osídleném Maine se získání patřičného kapitálu k renovaci místa ukázalo být prakticky nemožným. Rozhodnutí sbírku zpeněžit tedy bylo smysluplným a chytrým nápadem. To, že se Alex spojil s Lonniem Mimmsem, respektovaným sběratelem vintage techniky, Alexovu snu nejen pomohlo, ale výrazně ho to posunulo dopředu. Nejcennější klenot celé kolekce, vzácný Apple I, navíc zůstává Alexovým majetkem. Poputuje však do prvního mainského muzea vědy a technologie v hlavním městě Augusta, kde zaměstnanci spolu s Alexem a jeho otcem plánují další postup.

„Pokoušeli jsme se o to více než rok a nikam to nespělo,“ uvedl Bill Jason v rozhovoru pro Cult of Mac. „Byl to jeho sen od jeho deseti let a nezdálo se, že by měl nějakou budoucnost. A najednou je tu zcela nový moment.“. Alexův příběh je jakousi Apple verzí amerického snu. Svůj první Apple počítač koupil poté, co prodal svůj dirt bike, a v patnácti letech již vlastnil obdivuhodnou sbírku Apple artefaktů. Alex toužil po počítači od Applu, a tak vyměnil své kolo za iMac G5. Stáří stroje bylo ale na funkčnosti znát. Sehnal tedy několik starších Maců, dal je dohromady a doplnil si potřebné znalosti.

„Prostě jsem chtěl mít hezký počítač,“ uvedl Alex, který nedávno oslavil šestnáctiny. „Ale zjistil jsem, že se tyhle počítače vyhazují. Tímto způsobem se to na sebe nabalilo. Chtěl jsem vytvořit sbírku, sdílet ji online a vybudovat muzeum.“ Plán na muzeum se začal rýsovat ve chvíli, kdy měl Alex ve své sbírce více než padesát kousků. Se svým otcem se účastnil akcí spojených s vintage počítači, kde se setkávali s dalšími sběrateli. Seznámil se i s bývalými inženýry Applu. Bill Jason dal v práci výpověď a začal se svým synem spolupracovat na splnění velkého snu. Soukromá škola v nedalekém Fairfieldu poskytla budovu staré knihovny pro účely vybudování mainského muzea technologií.

Jerry Manock, první design guru Applu, se o Alexově sbírce dozvěděl na oslavách 30 let Macintoshe v Cupertinu v roce 2014. Člen jeho původního týmu poslal Manockovi odkaz na Alexův web a Manock se rozhodl Alexe při své příští návštěvě Maine navštívit. Když se o plánu s muzeem dozvěděl, rozhodl se vstoupit do jeho týmu a pomohl najmout Chucka Colbyho, kterého kdysi Apple schválil coby výrobce komponent pro Mac.

Získávání finančních prostředků se ale zarazilo okolo 50 tisíc dolarů, přičemž na renovaci staré budovy pro účely muzea bylo potřeba 1,5 milionu dolarů. Veřejnost neměla příliš velký zájem o statickou výstavu starých počítačů. Alex přemýšlel o tom, že by svou Orchard sbírku zachránil prodejem Apple I. Podle Billa Jasona byl jejich kousek, který uchovávali v bezpečné vzdálenosti od domova, ceněn na 700 tisíc dolarů. V aukci by se cena mohla vyšplhat vysoko, většina věhlasných aukčních domů ale plánuje své aukce na rok a více dopředu. Billův odchod ze zaměstnání začal mít negativní dopad na finanční chod domácnosti rodiny.

O historický stroj projevilo zájem pražské Apple Museum a soukromý sběratel z Dubaje, ale nabídky nebyly pro projekt muzea dostačující. Nicméně o několik kousků z Alexovy kolekce – zejména o ty vzácné – byl zájem ze strany sběratelů. Alex se se svou milovanou sbírkou loučit nechtěl, ale rodinná rada rozhodla, že není jiná možnost. „Je to jako startup, do kterého vkládáte vše,“ uvedl Bill Jason. Projekt rodinného rázu však velké investory nelákal.

Bill Jason kontaktoval Mimmse, který byl Alexovým mentorem na vintage tech festivalech. Mimms plánoval své vlastní muzeum. Jeho Computer Museum of America v Roswellu v Georgii čítá jen část jeho široké sbírky. Sám vlastní více než čtvrt milionu technologických artefaktů, většina z nich se ale nachází v šesti skladových prostorách. Současné muzeum se otevírá jen při zvláštních příležitostech.

Apple Pop Up Museum v Roswellu

Mimms nicméně objevil novou budovu, ve které by mohla část jeho kolekce najít své místo. Jednalo by se o muzeum s běžnou návštěvní dobou a prostorem pro konání nejrůznějších akcí. K přestěhování části sbírky a otevření muzea by mělo dojít v průběhu tohoto roku. Součástí současného muzea je Apple Pop-Up Museum – soubor místností, věnovaných Applu. V jeho sbírce se však nacházejí i jiné vzácné kousky, jako třeba Kenbak-1 z roku 1971 nebo Altair z roku 1975. Část sbírky, související s Applem, je velmi působivá a začíná počítačem Apple I, a to hned ve čtyřech provedeních.

„Beru to velmi vážně,“ řekl Mimms magazínu Cult of Mac v roce 2016. „Hledám historický význam a příběhy, které daly tyto počítače dohromady.“ Mimms učinil Alexovi nabídku na celou jeho kolekci kromě Apple I. Podle Billa Jasona umožnila nespecifikovaná částka Alexovi zaplatit půjčku za Apple I, koupit auto a dát stranou finance, které by pokryly vysokoškolské studium. Díky Mimmsovi tak Alexova kolekce zůstala neporušená a slouží veřejnému vzdělávání, přesně tak, jak doufal.

V listopadu Mimms pozval Jasonovy na robotickou soutěž, kterou pořádalo jeho muzeum v Georgii a uhradil přepravu Alexovy sbírky. „V průběhu přepravy jsme si povídali o příběhu každého kousku,“ řekl Bill Jason. „Bylo to hořkosladké. Lonnie je gentleman a pro Alexe hodně znamená, že jeho kolekce putovala právě k němu.“

Prodejem své kolekce Alex ukončil jednu kapitolu svého života, začala se ale psát další. Alex a Bill Jasonovi nyní spolupracují s úředníky ve městě Augusta na určení toho správného místa pro vědecké a technologické muzeum. „S naším starostou jsou v pravidelném kontaktu a hledáme ve městě ty správné lokace,“ uvedl Michael Hall, ředitel Augusta Downtown Alliance. „Je to velice působivé. Bude to obrovský boom pro naši ekonomii.“

Alexe velice povzbudilo to, jak věci nabraly spád. Blízký kruh jeho rodiny a přátel chválí vyzrálost jeho nápadu přehodnotit svůj sen o muzeu, který se nakonec vyvíjí lépe, než kdo kdy čekal. Alexovi pochopitelně jeho Apple Orchard stále chybí, má teď ale místo jinde. Alex nedávno získal dvacet dalších Apple artefaktů.

Alex and Lonnie fb

Zdroj: Cultofmac.com

Související články

Dnes nejčtenější

.