Zavřít reklamu

apple muzeum icon
V prosinci loňského roku se v Praze otevřelo největší muzeum Apple ve střední Evropě. Sami jsme vás o tom několikrát informovali a stejně tak o události natočila reportáž televize Nova. Minulý týden se nám naskytla příležitost se do muzea opět podívat a zjistit, co se zde za více než půl rok událo a změnilo, a co stojí za vysokou popularitou tohoto místa. Po naší návštěvě, která kvůli zájmu turistů probíhala za velmi zajímavých podmínek, je to vše jasné. Stále se jedná o jedinečnou oázu klidu, kde si najdou své všichni fanoušci společnosti Apple a její historie.

Muzeum se překvapivě stále nachází na stejném místě, tedy v pražské ulici Husova 21, kde se rozkládá v prostorách krásné a zachovalé historické budovy. Ale k tomu se ještě jednou vrátím později… Pokud půjdete kolem, dávejte si pozor, jelikož je muzeum poměrně snadno přehlédnutelné. I když po výlohách hrají duhové barvy, loga Apple a před vchodem se prochází zaměstnanec, který rozdává krásná červená jablka kolemjdoucím. Po vchodu dovnitř vás uvítají slečny v moderně zařízené recepci, které se starají o plynulý příchod a odchod návštěvníků. Navíc si u nich vyřizujete rezervace a vstupné.

Apple Museum

Po tom co absolvujete návštěvu recepce na vás čeká bistro a jídelní koutek, ve kterém si můžete dát spoustu druhů občerstvení, od kávy přes nealkoholické nápoje až po domácí limonádu. Vedle této občerstvovací části se pak nachází otevřená „meditační zahrada“, kde si můžete na čerstvém vzduchu vychutnat kávu nebo popovídat s přáteli. Po případném občerstvení na vás čeká prohlídka, během které projdete celé prostory muzea, od přízemí po strop a poté i po podzemní část budovy, kde se najednou ocitnete ve 12. století.

Apple Museum

Popis jednotlivých expozic by byl velmi časově náročný, jelikož je toho v muzeu opravdu hodně. V podstatě se jedná o jednu z největších sbírek techniky Apple (a souvisejících věcí) vůbec a provozovatelé mají být opravdu na co hrdí. Najdete zde snad vše, na co si vzpomenete. Od původní kalkulačky, díky které si mohl Jobs s Wozniakem dovolit založit společnost Apple, přes první počítače (a jejich doplňky) až po moderní přístroje, které zná již většina z nás. Historicky zaobírá sbírka muzea velmi dlouhé časové období. Počátek je ještě před založením samotného Applu a nejnovější modely končí v roce 2012, jelikož cílem výstavy je prezentovat zařízení, na kterých se ještě stihl podílet Steve Jobs.

Apple Museum

Právě Steve Jobs je pak jakýmsi hlavním tématem toho, co spojuje všechny prvky výstavy dohromady. Ať už se jedná o produkty, na kterých se za celou svou dobu v Applu (ale také NexTu) podílel, přes jeho životní styl, způsob oblékání a také způsob žití. Celá idea muzea je v tom, aby mohli návštěvníci zažít a pokud možno co nejvíce pochytit „ducha“ Jobse v té nejreálnější podobě. Ať už z hlediska techniky, nebo duchovna. Ochutnat tak můžete lecjaké vegetariánské pokrmy v bistru Steven’s food. Mezi další zajímavosti pak patří připravovaná studovna, která by se měla velmi přesně podobat tomu, v jaké prostředí Jobs bydlel. V muzeu také nemůže chybět originální oblečení, kterým byl Jobs proslulý, tedy tenisky New Balance, modré Levisky a černý rolák, který si Jobs nechal zakázkově vyrobit u výrobce v Japonsku.

Apple Museum

Výše zmíněné předměty nejsou zdaleka jediné, ba naopak. Co mě osobně však také uchvátilo byla kvalita jednotlivých expozic, design vnitřních prostor a obecně atmosféra celého místa. Vše je pro návštěvníky připraveno a uzpůsobeno do toho nejmenšího detailu. Skleněné desky, kamenné stojany a regály sršely kvalitní výrobou a provedením. Jestli je dnes Apple značkou, která je známá pro svou kvalitu a prémiové materiály, výstava tohoto muzea pak splňuje tyto podmínky na 100%. Vše bylo absolutně čisté a návštěvník si tak může dokonale vychutnat všechny vystavované kousky. Velmi zajímavou je pak výstava ve sklepeních prostorách, kde je naprosto odlišná atmosféra, než v moderním provedení o patro výše.

Apple Museum
Apple Museum

Návštěva muzea je tak opravdu pro každého a návštěvníci, jak ti mladší, tak ti starší, mohou na vlastní kůži poznat více než čtyřicetiletou evoluci Applu a jejich produktů. Své si tu najdou tací, co mají rádi Apple a chtějí se o značce dozvědět něco více (součástí prohlídky je i interaktivní přednáška). Dále pak Ti, které zajímá výpočetní technika a její vývoj. V neposlední řadě pak také Ti, kteří chtějí zažít trochu něco jiného, jinou atmosféru a jiný přístup. Jedná se o velice zajímavý zážitek, který by neměl žádnému fandovi značky uniknout. Vstupné je uvedeno na webu muzea a při objednávce na e-shopu je levnější než při objednávce na místě. Zároveň na tomto webu zjistíte všechny podstatné informace, které potřebujete o návštěvě nebo o samotných prostorách vědět.

Apple Museum

Zdroj: Vlastní, Apple Muzeum

Dnes nejčtenější

.