iStores.sk
iStores.sk

5 věcí, které na svém iPhonu děláte špatně

Většina z vás pravděpodobně vlastní iPhone nebo jiné iOS zařízení již několik let. Ovšem i přesto, že jste dlouholetí uživatelé Apple produktů, tak možná neděláte vše tak, jak byste měli. iOS je samozřejmě pokročilý systém, který je již natolik chytrý, že počítá snad se vším, co by jeho uživatel mohl udělat špatně, ovšem i tak se můžete naučit novým zvykům, které prodlouží výdrž baterie nebo zlepší zabezpečení systému. Proto jsme vybrali 5 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí majitelé iPhonů.

1) Vypínáte aplikace

Nejčastější chyba, které se iOS uživatelé dopouštějí. Často totiž vidím, jak nějaký majitel iPhonu vypíná aplikací ihned poté, co v ní například odepíše na zprávu nebo se jen na něco koukne. Vypínáním aplikací si ale výdrž baterie telefonu neprodloužíte, ba naopak docílíte toho, že iPhone musí po každém opětovném spuštění ukončené aplikace vše znovu načítat, čímž se pochopitelně vybije baterie rychleji. Tento fakt potvrdil i samotný šéf softwaru v Applu Craig Federighi.

Nicméně vše má své výhody a nevýhody, a tak není pravda, že vypínání všech aplikací je špatné. Facebook, mapy nebo různé aplikace pro navigování se ukončovat vyplatí, tedy pokud víte, že je již skutečně nebudete potřebovat. Mapové aplikace totiž aktivně běží na pozadí a téměř nikdy se neuspí, proto je dobré, je vypínat kvůli šetření baterie. A Facebook je kapitola sama pro sebe, ten se společně s Messengerem vyplatí nejlépe rovnou odinstalovat.

 

2) Necháváte jas na maximum

Občas nás okolnosti přinutí zvýšit jas na maximum, abychom na displeji vůbec něco viděli. Jenže pokud jas po chvilce nesnížíme, podepíše se to výrazně na výdrži našeho telefonu. I pokud máte nastavený automatický jas a zvýšíte jeho intenzitu v ovládacím centru, protože nejste s intenzitou podsvětlení spokojení, tak je poté potřeba zase intenzitu snížit nebo v Nastavení –> Zobrazení a jas deaktivovat a znovu aktivovat automatický jas, čímž se jeho intenzita opět srovná v závislosti na okolním světle.

Tip: Pokud potřebujete dosáhnout maximální výdrže baterie, tak automatický jas deaktivujte a nastavte intenzitu na co nejnižší možnou hodnotu, kdy ještě vidíte prvky na displeji telefonu. Pokud se naučíte sami správně regulovat jas, znatelně se vám zlepší výdrž iPhonu, obzvláště v letních měsících, kdy je se jas automaticky nastavuje na maximum.

3) Pokládáte telefon displejem nahoru

Když jste s kamarády v baru, s dívkou na rande nebo s někým na schůzce a položíte si iPhone na stůl, je slušné otočit jej displejem dolu. Tím nejenom, že se vyvarujete uhybání pohledu a odvádění své pozornosti k telefonu pokaždé, kdy vám přijde nová notifikace, ale také tím prodloužíte výdrž baterie. Od iOS 9 totiž iPhone díky senzorům rozpozná, že je displej zakrytý a proto se ani nerozsvítí, čímž systém šetří baterii. Pokud tedy chcete před ostatními působit slušně a ještě zvýšit výdrž telefonu, pokládejte iPhone na stůl displejem dolu.

 

4) Používáte levné Lightning kabely a adaptéry

Originální kabely od Applu jsou známé svou náchylnosti na rychlé opotřebení a také svou vysokou cenou. Proto je pochopitelné, že většina uživatelů raději sáhne po levné alternativě například z aliexpress, když se jim originál po pár měsících zničí. Jenže v tomto případě se skutečně vyplatí investovat, obzvláště pokud vám odejde adaptér nebo prostě jen potřebujete další. Používáním neoriginálního příslušenství se v první řadě vystavujete nebezpečí a v řadě druhé si jím ničíte baterii ve svém iPhonu, která tak rychleji ztratí svou kapacitu, díky čemuž vydrží telefon na jedno nabití méně hodin.

5) Nepoužíváte heslo nebo Touch ID

Nepoužívat v dnešní době na telefonu heslo je jednoduše hřích. Nikdy totiž nevíte, kde telefon necháte, kde vám vypadne nebo kdy vám ho někdo ukradne. A pokud se telefon dostane do nesprávných rukou a využije například vaše fotografie, přihlášené účty nebo dokonce kontakty, aby vám nebo někomu vámi blízkému ublížil, tak pak budete litovat, že jste si nenastavili tak banální věc jako je kód. Navíc v dnešního době mají už všechny novější iPhony Touch ID, díky kterému se odemykání telefonu značně usnadnilo a zrychlilo. Proto stačí jen zajít do Nastavení –> Touch ID a kódový zámek a heslo případně autentizaci pomocí otisku prstu si nastavit.

 

BONUS: Necháváte iPhone nabíjet přes noc

Bod, který jsem si schválně nechal jako bonusový. Nabíjení telefonu přes noc je totiž ošemetné téma, které rozděluje uživatele na dva tábory:

První uvádějí, že iPhone je natolik chytrý, že jakmile se nabije, začne využívat jen minimální energii ze sítě a nestane se tak, že by se baterie přebíjela a tím ničila. Pravda to jistě bude, protože když necháte iPhone připojený k nabíječce několik hodin a poté si na adaptér sáhnete, tak je studený, což značí, že už nebyl využívaný (nebo byl, ale opravdu jen minimálně).

Druhá skupina uživatelů by pak nikdy své zařízení přes noc nabíjet nenechala, protože si zkrátka a jednoduše myslí, že se tím rychle opotřebuje baterie. Osobně se popravdě řadím k druhé skupině, ale ne proto, že bych si myslel, že iPhone není dost chytrý na to, aby si nabíjení korigoval sám (i když nějaké mé vnitřní já pořád nechce uvěřit, že nabíjení několik hodin v kuse je správné), ale protože jsem slyšel a četl už o tolika případech, kdy někomu během nabíjení začala baterie v telefonu hořet, a tak nechci nic riskovat. Sám mám zkušenost, kdy se během nabíjení jednomu členovi mé rodiny nafoukla baterie v iPhonu, čímž se nadzvedl celý displej, a poté se z ní začalo i maličko kouřit. A pokud by mi tato malá vlastní zkušenost nestačila, tak si vždy vzpomenu na našeho čtenáře, kterému začal iPhone hořet při nabíjení během noci. Že skutečně dělám správně, se mi potvrdilo i nedávno, kdy jsme psali článek, že uživatelce ze Spojených států vybuchl iPhone na nočním stolku, když jej přes noc nabíjela.

iPhone-6-fire-3

Leitz
Vstoupit do diskuze (23)

Diskuze

  3. samozřejmě, protože si nechci displej poškrábat. Takže možná budu neslušná, ale i nadále budu pokládat telefon displejem nahoru, minimálně do té doby, než bude displej tak odolný, že jej (možná kromě diamantu) nic nepoškrábe.

  4. kromě dodaného s iPhonem mám i zakoupené neoriginální kabely, ale nedá se říct, že by byly zrovna levné, 299 Kč za kabel mi přijde upřímně řečeno jako slušná zlodějina (nemluvě o originálních). A mám také jeden kabel z AliExpress za $0.60 USD a funguje už třetím rokem bez problémů (zajímavé, že kabel asi za 15 Kč vydrží podstatně déle než kabel za 700 Kč, kdepak je asi chyba?). Takže opravdu žádná moc na světě mě nedonutí kupovat extrémně předražené originální kabely, které jako bonus nic nevydrží. Co se týče snížení kapacity, nevšimla jsem si, že by se třeba po dvou letech nějak extrémně snížila kapacita a nemyslím si, že by kabel mohl něco takového způsobit.

  bonus: samozřejmě nabíjím celou noc, protože baterii to nijak nepoškozuje. A co se týče možného výbuchu, to miliardtinu procenta rizika za své pohodlí vyměním. Opravdu nechci vstávat dvě hodiny po usnutí, abych odpojila iPhone od nabíječky abych ho po probuzení připojila znova, protože by ráno už nebyl na 100% a možná by díky nenabíjení přes noc nevydržel celý den.

  3. dávám ti mínus (iphone patří do krytu anebo aspoň do folie)

  4. originál kabel prostě něco stojí. alliexpres atd. je zvěrstvo. po mnoha špatných zkušenostech bych už jiný než originál (anebo alespoň certifikovaný) kabel nikdy nekoupil. prostě pokdu chceš iphone, musíš to brát tak, že chce své. je-li to problém, jsou i levnější varianty mobilu. další mínus.

  bonus: věc názoru. já mám jakékoli nabíjení raději pod kontrolou. vše se dá naplánovat.

  😉

  Dávám ti mínus, protože ne každý chce premiový vzhled iPhone hyzdit fólií či krytem, pokud se tedy zrovna nejedná o ultra tenký kryt, který příliš do vzhledu nezasahuje a display stejně neochrání.

  😉

  Ja dokonca nabijam niekedy spolu iP7 spolu s battery case cez noc ? A vsetko v pohode. Dokonca si myslim ze ked apple vymyslel battery case ktory neustale dobija telefon tak si to musi vediet ten telefon sam regulovat inak by sa uz davno pokazila bateria…

  Dobrý postřeh, super argument ?? každý s battery case je v ohrožení že mu to kule ustřelí 😀

  Například různé, docela populární aplikace na sledování spánku, potřebují, aby byl iPhone celou noc odemčený, i když mu zhasínají displej, takže to na první pohled není zřejmé, ale ony potřebují, aby pracovala i ta čidla, která jsou v uzamčeném stavu vypnutá. No, a takhle celou noc odemčený mobil nemůžete nemít na nabíječce, protože mu jinak dojde šťáva, ještě než se probudíte.

  s tými káblami súhlasím je to asi o šťastí aký kúpite ale skúšal som 3 káble z ebayu od 2$ do 8$ ani jeden z nich nevydržal viac ako 3 mesiace vypadá ako nový ale proste nefunguje… okrem toho 2 mesiace na to som musel menit baterku (mala dva roky takze neviem ci to bolo tym sposobene)

  Pavel Galle

  No, originál kabely jsou kapitola sama pro sebe. Kabel za cenu základního Android mobilu by nemusel po pár měsících popraskat.

  Martin Bogdoš Bogdan

  ten bonus 🙂 kúpte si usb current meter za 3€ a odmerajte odber nabíjania baterie od 10% až po 100% prúd klesá kvôli životnosti baterie …..čo mám 4ku iPhone tak som ho nehal týždeň na nabíjačke a keď som ho odomkol bolo 97% baterky …current meter zaznamenával len prúd čo odoberal iPhone (zamknutý-100mA), (odomknutý-cca300mA) Pri odpojení a následnom pripojení to bolo hneď 700mA čiže sa začal dobíjať 🙂 …..pri 5W adaptery od Applu si iPhone viac ako 1A nevezme…on totižto cez datové káble vie komunikovať s nabíjačkou (jednoduchý obvod s odporov) a presne vie aký typ nabíjačky sa používa ….skúšal som 500mA,1000mA,1500mA,2100mA 🙂 pri Samsungovej nabíjačke z tabletu 5,1V/2A iPhone bral len 500mA …to len preto lebo Samsung má iné hodnoty odosielané do datových pinov 🙂

  Samuel Žiak

  Máte niekto skúsenosti s nabíjaním iPhonu cez noc ?

  Tomas Stanley Banovec

  Kazdy jeden den 6 rokov a praveze bateria drzi v pohode. Posledne 3 roky dokonca ipad nabijackou, aby sa rychlejsie nabil ( niekedy ked cez den treba dobit)

  Branislav Beláň

  O bonuse nesúhlasím, aj keby iPhone nemal vstavanú nejakú reguláciu nabitia batérie, vezmime si v úvahu že napríklad aj v aute sa nám po naštartovaní batéria dobíja stále, a keď ideme s autom aj 12 hodín nič sa jej nestane. Na niektorých AGM batériách je tiež napísané napätie na ktorom môže byť batéria nabíjaná neustále. Iba toľko odomňa k tomu, jasné že sa nájde aj iný názor 😉

  Martin Hořínek

  Dělám špatně dvě věci. První je ukončování aplikací, ale stejně mi baterka dva dny bez problému vydrží. A druhá – pokládání telefonu na záda. To radši kašlu na nějaký uhýbání pohledů, nebo výdrž baterky, protože pokládat ho displayem dolů je mi úplně proti srsti. ? Radši už ho strčím do kapsy.

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek