Zavřít reklamu

Mi Notebook Air iconDohromady snad celé dva roky roky se spekulovalo, že známý čínský výrobce smartphonů Xiaomi chystá svůj vůbec první notebook a mělo by jít o okopírovaný MacBook Air. Notebook ale ne a ne přijít, a tak jsme si už mysleli, že se ničeho nedočkáme. To se však nyní mění, protože čínský gigant představil Mi Notebook Air a jde o takového křížence MacBooku Pro a MacBooku Air. Z jednoho si totiž vypůjčil design a z druhého název. To ale ještě neznamená, že nejde o zajímavý notebook. Pojďme se na něj mrknout.

Notebook od Xiaomi přichází pochopitelně se systémem Windows 10. Prodávat se bude ve dvou variantách – výkonný 13,3palcový a poté přenosný 12,5palcový model. Obě varianty nabídnou tenké tělo, 1080p displej s tenkým rámečkem, do kterého se ale vešla ještě 1-megapixelová přední kamera. Nechybí ani podsvícená klávesnice, USB-C pro nabíjení, USB 3.0, jedno HDMI a nakonec i 3.5mm sluchátkový port.

Větší 13,3″ model je tenký 14,8mm a váží 1,28kg, což rozhodně není špatné vzhledem k tomu, že nabídne procesor Intel Core i5-6200U s taktem až 2.7GHz a navíc grafickou kartu NVIDIA GeForce 940MX s 1GB GDDR5 RAM. Xiaomi si samozřejmě nezapomněl rýpnout do Applu a poznamenal, že jejich notebook je tenčí a lehčí, než 13″ MacBook Air. Dále nechybí operační paměť RAM DDR4 o kapacitě 8GB, 256GB SSD připojené přes PCIe a jeden volný SATA slot sloužící pro rozšíření, které vám ale může zařídit jen Xiaomi. 40Wh baterie by měla zajistit, že Mi Notebook Air vydrží až 9,5 hodiny podle slov Xiaomi se prý dobije z 0 na 50 procent za pěknou půl hodinu.

Menší 12,5″ model je dokonce tenčí a lehčí, protože váží jen 1.07kg a tenký 12.9mm. Disponovat bude procesorem Intel Core M3, 4GB RAM a jen 128GB SSD připojeným přes SATA. Nicméně je zde i jeden volný PCIe slot, díky kterému je možné uložiště upgradovat. Menší model ale má oproti většímu bratříčkovi i další nevýhody. Uvnitř nenajdete žádnou grafickou kartu a na těle je jen jedno USB 3.0. Ovšem zůstalo jedno HDMI a navíc se menší bráška může pochlubit o dvě hodiny delší výdrží na baterii.

Zajímavý je také ekosystém, který nový Mi Notebook Air společně s ostatními produkty od Xiaomi nabízí. Xiaomi totiž v současnosti prodává už elektrické kolo, vařič na rýži a dron a k těmto produktům se do „Mi Ecosystem“ přidává i nový notebook. Ačkoli na Mi Notebook Air neběží MIUI (upravená ROM Androidu od Xiaomi), tak nabídne software „Mi Sync“, který by měl zvýšit zájem o Mi Cloud. Zajímavou zprávou je i to, že nový notebook bude možné odemykat pomocí náramku Mi Band jen díky tomu, že u něho bude s náramkem na ruce dostatečně blízko. Možnost odemykat notebook pomocí náramku funguje úplně stejně, jako novinky v macOS Sierra, kdy je možné odemykat Mac pomocí Apple Watch s watchOS 3.

Výkonnější a větší verze bude stát 4 999 juanů, což je přibližně 18 500 Kč. Menší a přenosnější verze bude stát 3 499 juanů, což dělá 12 900 Kč. Ceny jsou to rozhodně moc pěkné, ale v Evropě budou pochopitelně výrazně vyšší. Oba modely budou nabízeny ve stříbrné a zlaté variantě.

Mi Notebook Air se začne prodávat už 2. sprna, ale prozatím jen v domovské Číně. Xiaomi se nepodělilo o žádné informace, jestli svou novinku plánuje prodávat i na ostatních trzích a tudíž i v Evropě. Pokud se ale situace změní, budeme vás samozřejmě informovat.

Xiaomi Mi Notebook Air 4
Xiaomi Mi Notebook Air 2
Xiaomi Mi Notebook Air 3
Xiaomi Mi Notebook Air 6
Xiaomi Mi Notebook Air 7
Xiaomi Mi Notebook Air 5

Xiaomi Mi Notebook Air 16
Xiaomi Mi Notebook Air 13
Xiaomi Mi Notebook Air 12
Xiaomi Mi Notebook Air 14
Xiaomi Mi Notebook Air 8

Xiaomi Mi Notebook Air 11
Xiaomi Mi Notebook Air 10
Xiaomi Mi Notebook Air 9
Xiaomi Mi Notebook Air 1

*zdroj: engadget, mi.com

Dnes nejčtenější

.