Zavřít reklamu

Trh je momentálně plný různých chytrých produktů, které mají za úkol jediné – vylepšit vaši domácnost. Od klasických chytrých žárovek, přes chytré zásuvky, až například například po čističku vzduchu. A na jednu takovou čističku vzduchu se podíváme i v dnešní recenzi. Konkrétně se jedná o Xiaomi Air Purifier 2S, která mě na první pohled zaujala jak svým jednoduchým designem, tak také funkčností a odezvami dalších uživatelů. Je doopravdy čistička od Xiaomi tak skvělá, jak se o ni hovoří, nebo se jedná o marketingový tah? Nejen na tuto otázku si odpovíme v této recenzi.

Xiaomi už dávno není jen o mobilních telefonech.

Společnost Xiaomi možná někteří z vás znají jako společnost, která se velmi nápadně inspiruje při designování svých telefonů či notebooků právě u Applu. Je však ale nutné poznamenat, že Xiaomi už dávno není jen o mobilních telefonech. V portfoliu této společnosti tedy najdete třeba perfektní elektrickou koloběžku, kterou jsme mimo jiné recenzovali na našem magazínu, a nebo také perfektní doplňky domácnosti, které vás překvapí jak designem, tak svou funkčností. Rozhodně se tedy v této recenzi nechci zaobírat tím, zdali Xiaomi nějakým způsobem kopíruje produkty od Apple, či nikoliv – na to jsou tu jiné portály. V recenzích mě zajímá především funkčnost celého výrobku, a to nehledě na jeho značku. A v této recenzi to samozřejmě nebude jinak.

Prvotní dojmy – tak velká?!

Vzhledem k tomu, že mi denně chodí klidně i několik balíčků najednou, tak už začínám ztrácet přehled v tom, jaké produkty mi na vyzkoušenou mají přijít. Pár dnů zpět jsem byl ale velice překvapen, když mi na dveře zaklepal pán z přepravní společnosti a předal mi balík, přes který jsem neviděl na krok. Opravdu jsem si nebyl vůbec jistý, o co se jedná a zjistil jsem to až po rozbalení krabice. První slova, která mi v hlavě proběhla, byla „sakra, to je tak velké?“ Přiznám se, že jsem se v případě Xiaomi Air Purifier 2S nepodíval na podrobný popis a myslel jsem si, že je tato čistička malinká a perfektně se bude vyjímat především třeba na pracovním stole. Ono monstrum, které na mě však „vybaflo“, je velikostí nad mé očekávání. Když jsem se ale později uklidnil, tak jsem si uvědomil, že čistička v porovnání například s odsávačkou vlhkosti zase tak velká není. Konkrétně jsou její rozměry 52 cm na výšku, na šířku a hloubku je poté rozměr stejný, tedy 24 cm. Hmotnost je poté okolo 4,5 kg.

V balení najdete vše, co potřebujete

Pokud se rozhodnete pro zakoupení čističky vzduchu od Xiaomi, tak se můžete samozřejmě těšit na velkou krabici, ve které najdete samozřejmě samotnou čističku. Kromě ní se v krabici dále nachází manuál. A pokud se ptáte, kde najdete například adaptér do zásuvky společně s kabelem, tak byste ho v balení hledali marně. To však ale neznamená, že není součástí celého balení. Zástrčku společně s kabelem najdete totiž uvnitř těla čističky – musíte odklopit zadní vrátka, kde se nachází filtr. Odsud poté můžete kabel vytáhnout a zapojit jej do konektoru, který se nachází na zadní straně pod vrátky s filtrem. Nic víc v balení nenajdete, ale můžu vás ujistit, že nic víc prakticky ani pro čističku nepotřebujete.

Minimalistické zpracování

Co se mi na čističce velice líbí, je její design. Jak už jsem zmínil v úvodu, tak je velice jednoduchý a minimalistický. Bílé barevné provedení si vysloveně říká o to, abyste čističku umístili někam, kde půjde vidět. S otázkami od návštěv typu „co to tam je?“ se tak už nyní budete muset smířit. Směrem od spodku nahoru se v těle čističky nachází dírky, které se postupně zmenšují. V horní polovině těla už je poté čistička bez otvorů. Na přední straně poté naleznete kulatý displej, který vás informuje o současném stavu okolního vzduchu – o tom ale později. Na horní straně se poté nachází ventilátor, který se stará o cirkulaci vzduchu napříč filtrem. Vedle otvoru ventilátoru poté najdete kulaté tlačítko, díky kterého přepínáte režimy čističky. Na zadní straně poté kromě již zmíněných vrátek pro filtr najdete druhé tlačítko, kterým můžete vypnout či zapnout displej.

Když čističku zapnete, tak se vám na displeji na několik sekund objeví informace o tom, jak je na tom životnost filtru. Tato informace po chvilce zmizí a vystřídá ji druhá obrazovka, kde už se zobrazuje hodnota jemného polétavého prachu (značka pm2.5) v jednotkách mikrogram na metr krychlový, tedy μg/m3. Kromě této informace, která na displeji zabírá velkou část plochy, se poté níže nachází teplota vzduchu, jeho vlhkost, připojení k domácí Wi-Fi síti a nakonec také aktivní mód. O posledních dvou zmíněných ikonkách si řekneme v dalším odstavci. Pokud byste se chystali pro výměnu filtru, tak jen stačí čističku vypnout a zadní vrátka pomocí jednoduchého mechanismu jednoduše otevřít a filtr podle obrázkového návodu na dvířkách vyměnit. Nad samotnými dvířky se poté ještě nachází malá mřížka, pod kterou najdete detektor částeček prachu. Ten byste měli také čas od času profouknout, jako je uvedeno na dvířkách.

Jak udělat chytrou čističku opravdu chytrou

Abyste tuto čističku mohli využívat opravdu naplno, a aby bylo splněno slovní spojení „chytrá čistička“, tak je samozřejmě nutné čističku propojit s domácí sítí. To provedete jednoduše tak, že si z App Storu stáhnete aplikaci Xiaomi Home, kde si projdete jednoduchým procesem spárování. Nejprve se přihlásíte k Wi-Fi síti, ke které se má čistička připojit – je nutné, aby byla síť v pásmu 2,4 GHz, s Wi-Fi 5 GHz čistička nespolupracuje. Poté se přepojíte na Wi-Fi od čističky, čímž ji předáte informace o té síti, ke které se má připojit, a je hotovo. Celý postup najdete detailně popsaný v manuálu, rozhodně se ale není čeho bát. Jakmile se ocitnete v prostředí aplikace, tak už můžete čističku ovládat i z pohodlí vašeho telefonu. Nastavit si můžete například režimy, dále sledovat stav filtru, nastavit plánované vypnutí a zapnutí, či například rodičovskou kontrolu. Nejzajímavější je z tohoto seznamu právě nastavení režimů, které jsou dohromady k dispozici tři.

Tři režimy čištění naprosto dostačují

Tři režimy, které jsou k dispozici, nesou označení Auto, Night a Manual. V případě Auto už můžete tušit, že se o správu vzduchu stará čistička automaticky. Pokud tedy zaznamená malou hodnotu částeček ve vzduchu, tak cirkulaci utlumí, pokud je naopak vyšší hodnota částeček ve vzduchu, tak se cirkulace zrychlí. Noční režim poté slouží k udržení čistého vzduchu s minimálním zvukovým ruchem. Čistička samozřejmě kvůli ventilátoru není úplně tichá, avšak na nízké otáčky se dá považovat za velmi tichou, což se hodí především v noci při spánku. Režim Manual poté slouží k nastavení vlastních otáček ventilátoru, ve výchozím nastavení je u tohoto režimu nastaven nejvyšší možný počet otáček, které si samozřejmě můžete změnit. Režimy poté samozřejmě můžete měnit i pomocí tlačítka na horní straně čističky, o čemž jsem se zmiňoval již výše.

Něco málo o filtru

Pokud vás zajímají detailní informace o filtru, který se nachází uvnitř čističky, tak se všechno potřebné dozvíte v tomto odstavci. Filtr uvnitř čističky nese označení HEPA a je třívrstvý, tudíž každá jeho vrstva se stará o zachytávání jiných nečistot v ovzduší. První vrstva filtru se stará o zachytávání velkých nečistot, tj. například vlasy, chlupy, prach a další. Druhá vrstva filtru si poté dokáže poradit s patogenními bakteriemi a třetí, uhlíková vrstva, poté dokáže vstřebat zápach a škodlivé látky, mimo jiné i formaldehyd. Celkově dokáže filtr při plném výkonu vyčistit až 310 m3 vzduchu za jednu hodinu. Životnost filtru je závislá na tom, jak často čističku používáte, a také kde ji používáte. V klasickém prostředí města se jeho životnost uvádí až 4 měsíce, přesnější výpočet vám je poté schopná říci aplikaci Mi Home. Pokud se dostanete do fáze, kdy se bude na displeji čističky objevovat životnost filtru pod 10 %, tak filtr ztrácí svou účinnost a je nutné jej vyměnit. K dispozici je více druhý filtrů, jeden je například převážně proti bakteriím, jiný zase na filtrování formaldehydu. Náhradní filtry vychází cenově okolo 800 korun.

Osobní zkušenost je jedním slovem úžasná

Čističku a všechny její možnosti jsme si tedy popsali, nyní přichází na řadu osobní zkušenost. Kdybych ji měl shrnout do jednoho slova, tak naprosto jednoduše – úžasná. I když jsem po připojení čističky doma zjistil, že i bez ní mám v domě kvalitu ovzduší dle aplikace excelentní (hodnota polétavého prachu pm2.5 byla okolo 10 μg/m3), tak jsem její účinky pozoroval každým dnem. Pokud máte v domě krb, tak jistě poznáte ten zápach spáleného dřeva a popelu, který se dostane do ovzduší při rozdělávání ohně. V tomto případě se dle čističky dostává do ovzduší nejen smrad, ale také částečky polétavého prachu. Při rozdělávání ohně jsem se tedy dostal na hodnotu až závratných 200 μg/m3 pro částečky jemného polétavého prachu. Když jsem však čističku nechal běžet na maximální výkon, tak byl zápach během několika minut pryč a hodnota částic v ovzduší klesla na nějakých 30 μg/m3. V tomto případě lze tedy vliv čističky pozorovat prakticky ihned. Vzhledem k tomu, že bydlím na vesnici, tak jsem neměl možnost čističku otestovat někdo uprostřed velkoměsta, kde je samozřejmě kvalita ovzduší horší. Rozhodně si ale dávejte pozor na to, abyste čističku neměli postavenou blízko otevřeného okna, jelikož venkovní ovzduší dokáže čističku zmást. Klasicky mám čističku už několik dnů zapnutou v pokoji a musím říct, že se mi zde dýchá o mnoho lépe. Odběr čističky také není nijak závratný, hodnota odběru dosahuje při maximálním výkonu 29 W.

Závěr

Pokud se chcete dozvědět, zdali čističku domů pořídit, tak se prvně musíte zařadit do jedné ze dvou skupin. Pokud žijete na venkově, kde nejezdí hodně aut a nefunguje zde průmysl, tak je dost pravděpodobné, že je kvalita vzduchu u vás doma dobrá. V tomto případě tedy nechci říct, že čistička postrádá smysl, avšak rozhodně nepoznáte rozdíl tak razantně, jako když ji použijete v bytě v centru velkoměsta. Právě tady se čistička vzduchu hodí nejlépe. Pokud tedy bydlíte v centru velkoměsta, kde jezdí plno aut a pracuje průmysl, tzn. například Ostrava či Praha, tak vám čističku Xiaomi Air Purifier 2S mohu jen a jen doporučit.

Slevový kód

Se společností Mobil Pohotovost jsme si pro prvních deset čtenářů připravili speciální slevový kód, díky kterému můžete získat čističku vzduchu Xiaomi Air Purifier 2S za bezkonkurenční cenu 3.890 korun. Pokud chcete tuto akci využít, tak stačí, abyste se pomocí tohoto odkazu přesunuli na stránky Mobil Pohotovosti a po přidání do košíku napsali do řádku pro slevu následující kód. S nákupem si rozhodně pospěšte, jelikož je tato akční cena aktivní pouze pro prvních 10 zákazníků.

xiaomi air purifier 2S

Související články

Dnes nejčtenější

.