Zavřít reklamu

iphone-battery-life icon

Určitě budete souhlasit s tím, že baterie jsou stále největší slabinou všech chytrých telefonů a notebooků. Výdrž se počítá na hodiny, nikoli dny, jak tomu bylo před několika roky. Běžnou baterii musíte kvůli ztrátě kapacity vyměnit dokonce už po 3 až 4 rocích. Díky vědcům by malé životnosti mohl být konec a telefony by mohly vydržet mnohem déle.

Vědci z Kalifornské univerzity totiž vyvinuli nový typ baterie, která je založená na spojích o nano rozměrech, které se používají při výrobě akumulátorů. Po několika zkouškách vědci zjistili, že baterii je možné nabíjet téměř donekonečna s tím, že vůbec neztrácí svou kapacitu. Přitom původním cílem nebylo vyvinout „nekonečnou“ baterii, a tak ji vědci vyvinuli zcela náhodou. Do této doby vědci otestovali životnost baterie na 200 000 vybitích a následných nabitích, neboli cyklech. Zjistili, že se nano-vlákna neporušila a ani baterie nepřišla o svou kapacitu.

Už v minulosti se vědci snažili zvýšit životnost baterie různými způsoby. Nanovlákna jsou více než 1000x tenčí než lidský vlas, a tak vznikl problém s konzistencí. Vědci z Kalifornie však nanesli na nanovlákna zlatou vrstvu dioxidu manganu a zalili je do PMMA gelu, který má podobné vlastnosti jako plexisklo. To udrží nanovlákna ve stabilní konzistenci a jsou tak i ochráněna před fyzickým poškozením.

Vědci tvrdí, že zmiňovaná kombinace dodá baterii dlouhou životnost, přičemž nejsou baterie až tak náročné na výrobu, ale rozhodně bude proces výroby složitější než doposud. Je otázkou kdy a jestli vůbec se nové technologie baterií dočkáme i ve spotřební elektronice. Výzkum nám ale dává naděje na lepší budoucnost, co se výdrže našich smartphonů, tabletů a notebooků týká.

nanovlakna-gel

*Zdroj: Mojandroid.sk

Související články

Dnes nejčtenější

.