Zavřít reklamu

apple-australiaApple pred rokom zareagoval na moderný trend a odhalil službu Apple Pay, čo je jeho vlastný platobný systém umožňujúci vykonávať bezkontaktné platby s pomocou iPhonu a Apple Watch. Nevýhodou systému je, že nie je dostupný po celom svete a že Apple musí najprv rokovať s bankami a obchodmi o zavedení podpory pre jeho platobný systém. Na druhú stranu v Austrálii sa so službou Apple Pay dejú iné veci a rozhodne nie potešujúce. U protinožcov totiž služba funguje iba s kartami American Express, pretože tamojšie banky odmietajú podpísať dohodu s Applom a teraz čelia obvineniu zo zneužívania monopolu.

Zo zneužívania svojho postavenia obvinil austrálske banky hovorca opozičnej politickej strany, ktorý vyhlásil, že banky takto potláčajú inovácie a naliehal na tamojšiu rezervnú banku, aby začala vyšetrovať potenciálne neférové chovanie bánk, ktoré doslova vyblokovali Apple Pay z krajiny. „Austrálski zákazníci majú nárok na používanie rovnaké spôsoby platby aké majú v ostatných krajinách a prístup k nim by im nemal byť odobraný. Je mi jasné, že niektorí považujú tento krok bánk za protisúťažný. Ja osobne mám obavy o to, že zákazníci sú ukrátení o prístup k bezpečnej a spoľahlivej platobnej platforme,“ vyhlásil Ed Husic.

Problém je hlavne v tom, že banky budú zarábať na platbách austrálčanov menej, ak budú platiť s pomocou Apple Pay. V USA si totiž banky úrokujú 1% z každej platby a Apple si následne z tejto čiastky vezme 15%. Ak by sa jednalo o nákup vo výške 100 dolárov, znamená to, že banka zarobí 1 dolár a zaplatí Applu 15 centov. V Austrálii je však situácia inakšia a tam banka zarobí pri rovnakom scenári len 50 centov, z ktorých musí následne Applu odviesť 15 centov.

Ďalší problém je aj v tom, že Austrália je, skoro tak ako Európa, oveľa vyspelejšia v oblasti bezkontaktných a mobilných platieb a tamojšie banky už poskytujú ľuďom možnosť vykonávať platby s pomocou ich aplikácií, teda podľa ich slov užívatelia nie sú o nič ukrátení. Napokon je tu fakt, že MasterCard nemá so službou Apple Pay žiaden problém, naopak VISA je spokojná so súčasnými podmienkami, ktoré má dohodnuté s tamojšími bankami.

Apple Pay FB

*Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější

.