Zavřít reklamu

Apple-Pay-1Apple koncom minulého roku predstavil platobný systém Apple Pay, vďaka ktorému budú môcť majitelia nových iPhonov pohodlne platiť so svojim telefónom, ako to už dnes môžu robiť majitelia telefónov s Androidom. Ale ako môžeme vidieť, služba je dnes dostupná len v USA a tunajší užívatelia sa môžu na Passbook naďalej iba pozerať. Služba totiž, podobne ako Siri, nie je plne podporovaná v našom regióne a nejaký čas ešte ani nebude, keďže Apple nekomunikuje so slovenskými bankami, aj keď o to naše banky majú záujem, vzhľadom k úspechu bezkontaktných platieb na ostatných platformách.

Problém však nie je v tom, že by sme boli nejaká zaostalá krajina a nepoznala bezkontaktné platby. Práve naopak, NFC sa u nás využíva vo veľkom, podľa regionálneho manažéra VISA Europe Marcela Gajdoša dnes už viac ako polovica terminálov na Slovensku podporuje mobilné platby a do konca roka 2017 by to mohlo byť už 100%. Záujem o Apple Pay na našom území prejavila Tatra Banka, ktorá pred rokmi uviedla na trh svoj NFC obal pre iPhone 5. Očakáva, že služba by mohla byť na našom trhu spustená už v priebehu roka, ale pokojne to môže byť aj neskôr. Je viacmenej jasné, že Apple sa v prvom rade zameria na dôležité trhy ako je Veľká Británia alebo Nemecko a naše banky budú nasledovať až v tej druhej alebo tretej vlne. Tatra Banka zároveň dodáva, že je potrebné uzatvoriť špeciálnu zmluvu medzi bankou a Applom.

Tatra však nie je jediná, ktorá prejavila záujem o Apple Pay. Svoj záujem prejavila aj napríklad ČSOB, Slovenská Sporiteľňa a VÚB, zatiaľ čo Prima Banka a OTP s Applom ešte nerokujú. Sberbank chce o službe uvažovať v budúcnosti a Poštová banka v súčasnosti analyzuje službu a nevylučuje, že by ju mohla niekedy v budúcnosti spustiť. UniCredit sa vyjadrila, že nevylučuje podporu NFC kariet a Zuno plánuje ohodnotiť situáciu podľa záujmu klientov po spustení Apple Pay v Európe. mBank je na tom nerozhodne. Zásadným problémom však je, že Apple neposkytol tunajším bankám žiadne informácie o podmienkach, za akých by mohli banky spustiť službu na našom trhu. 

*Zdroj: zive.sk

Dnes nejčtenější

.