Zavřít reklamu

Apple campus 2Pokiaľ ide o problémy so stavaním veľkých projektov, ani USA nie je výnimkou. Práve tam sa totiž Apple rozhodol s takmer okamžitou platnosťou ukončiť spoluprácu so stavebnými firmami Skanska a DPR, ktoré mali na starosti výstavbu nového sídla spoločnosti, Apple Campus 2, známeho aj pod prezývkou Spaceship. Prvé problémy týkajúce sa partnerstva dvoch stavebných firiem a Applu sa začali objavovať už minulý týždeň, kedy sa objavila správa, že Skanska opustí stavbu po tom, ako dokončí jadro a hrubú stavbu budovy.

Tento krok mal pripraviť švédsku firmu o približne 800 miliónov dolárov v tržbách, ktoré mal získať pri stavaní futuristickej budovy, ktorá navyše využíva 100% obnoviteľnú energiu k funkčnosti. Dôvodom mali byť nezhody pri snahe o dohodnutie sa s Applom o revidovanom rozsahu práce. Apple sa ďalej rozhodol, že výstavbu interiéru bude mať na starosti iná stavebná firma, Rudolph & Sletten namiesto Skansky. Nie je celkom známe, prečo sa Apple rozhodol zmeniť výrobcu uprostred výstavby, no existujú tu viaceré náznaky problémov.

V prvom rade je to skutočnosť, že výstavba sa omešká a v druhom prípade je to skutočnosť, že náklady presahujú stanovený rozpočet o 2 miliardy dolárov. Campus mal byť totiž otvorený už v týchto mesiacoch, po novom však uvádza, že prví zamestnanci vstúpia na pôdu Campus II až v druhej polovici roku 2016. A špekuluje sa, že ani tento termín sa nepodarí dodržať. Aj keď sú toto nepríjemné správy pre Apple, ľudí môže potešiť aspoň skutočnosť, že stavba bude dokončená pomerne skoro, čo sa o kultúrnej pamiatke D1 Bratislava-Košice nedá povedať.

Dai Sugano
KQED News Campus 2

*Zdroj: AppleInsider

Dnes nejčtenější

.