Zavřít reklamu

Apple iconO Applu slyšíme v dnešní době každý den. Všude se dočteme o prodejích, číslech, novinkách či spekulacích. Byla ale doba, kdy tomu tak rozhodně nebylo. Byla doba, kdy Apple byl neznámý a kdy Steve Jobs byl nadšený z toho, že může poskytnout interview malému magazínu o počítačích. Sheila Clarke Craven, která pro magazín Kilobaud pracovala, se nedávno k tomuto rozhovoru vrátila a Business Insideru popsala, jak to všechno probíhalo.

„Steve Jobs byl ten, kdo mluvil. Po obědě jsme jeli k jeho rodičům v Palo Alto – nikdy jsme nešli dovnitř – ale pouze do garáže. Na lavičce se nacházela základni počitačová deska. Nad ní byla polička, kde ležel televizní set, ze kterého vedly kabely do té počítačové desky. Steve Jobs mluvil celou dobu, pořád vysvětloval a popisoval budoucí plány pro marketing a vývoj, skoro při tom tancoval na špičkách svých tenisek. Woz seděl na lavičce a spouštěl operační systém, aby mi ukázal program. Woz byl docela tichý. Došlo mi, že právě on je inženýrem a že Jobs je spíše mozkem celého projektu. Jobs také řekl, že se Apple zaměřuje na to, aby Apple byl v každé učebně a na každém stolu, protože by si tak děti tyto produkty oblíbily už od samého začátku, což by znamenalo, že se k Applu vrátí, stejně jako jejich děti. Tyto počítače by byly školám darovány. S postupem času jsem pochopila, že když jsem ten článek vydala, Apple začal získávat spoustu objednávek a nebyl pochyb o tom, že to Apple myslí opravdu vážně a že se s nim musí počítat.”

Celý článek „Remarkable Apple Computer” z února roku 1977 najdete níže, i když jde o poměrně složitý a technicky založený kus. My vám přeložíme alespoň ty jednodušší části:

„Kdysi tu bylo rozhodnutí, zda si počítač koupit, nebo ne. Na výběr jsme měli z několika zařízení, a tak jediný zbývající problém spočíval v tom, zda si to můžeme dovolit. Tisíce lidí si užívali jako hobby počítače a vše okolo nich. S postupem času se na trh dostalo spoustu nových produktů. Dnes je tu už poměrně slušný výběr, který novým uživatelům může zamotat hlavu. Máme tu tři základní mikroprocesory (8080, 6800, 6502, které najdeme ve více než tuctu oblíbených počítačů (některé jsou opravdu levné). Celé to ale vyjde dráž poté, co přidáte různé příslušenství a I/O zařízení.

Vybrat tak svůj první počítač není nic jednoduchého, nový uživatel má moje sympatie. Proto tak nabízím několik základních parametrů, které ovlivní vaše rozhodnutí. Nejdříve se musíme zaměřit na to, kolik chcete utratit. Poté se sami sebe zeptejte, co s počítačem budete vlastně dělat. Dejme tedy příklad, chcete utratit okolo tisíce dolarů za všechno, chcete získat spolehlivý a kompletní systém. Poté si musíte vybrat, zda chcete hrát hry, naučit se vše o počítačích, nebo programovat. Navíc chcete začít teď, ne za tři měsíce, až je váš balíček kompletní a vy z toho čekání zešedivíte.

Pokud vaše podmínky splňují daná kritéria, našli jsme pro vás počítač, který neobětuje výkon a kvalitu za nízkou cenu a který nežádá, abyste byli počítačovými experty. Apple Computer používá 6502 mikroprocesor a je kompletním systémem. Lépe řečeno kompletním, pokud nevyžadujete hard disk output, špatnou paměť disku či barevnou grafiku. Mluvíme tak o zařízení pro ty, kdo chtějí maximum funkcí za minimum svého času a svých peněz. Vlastnit Apple neznamená, že jste expert nebo milionář.”

Nejsme v byznysu pro to, aby jsme věci zdražovali,” řekl Jobs a Wozniak, když jsme probírali fylozofii designu. Oba cítí, že to ukázali použitím méně zbytečností ve svých produktech. Stejná designová technika je použita i v kazetovém rozhraní. První kupující Apple Computer si vychvalovali kvalitu a spolehlivost.”

remarkableapple-1-640x862

 

remarkableapple-12-640x902

 

remarkableapple-13-640x897

 

remarkableapple-14-640x884

 

remarkableapple-15-640x887

*Zdroj: Business Insider

Dnes nejčtenější

.