Zavřít reklamu

klávesnicemiTo byla velká sláva, když Apple do iOS 8 přidal možnost nainstalovat a používat klávesnice třetích stran, jako například SwiftKey nebo Swype. Já jsem zajásal, jelikož jsem v té době používal Android a spolu s ním klávesnici SwiftKey. Zvlášť funkce Flow se pro mě stala naprosto nepostradatelnou. Už si bez ní neumím psaní na mobilním zařízení představit, vlastně už ani pomocí jednoduchého ťukání psát neumím. Swypování po displeji je podle mého názoru rychlejší a efektivnější.

 

To ale neznamená, že celková uživatelská zkušenost s klávesnicemi třetích stran je dobrá. Ba naopak, jde o neuvěřitelně špatně vyladěnou funkci, jelikož se neustále objevuje tolik problémů. Nejhorší je, že už to ani není vina vývojářů, ale momentálně samotného Applu. Ano, klávesnice na začátku byly opravdu špatné, vývojáři na vývoj na začátku neměli tolik času. To se ale změnilo, každá klávesnice dostává pravidelně propracované updaty, které se zaměřují na všechny bugy. I tak ale problémy zůstávají a bojím se, že se to možná ani nezmění.

Všechno to je kvůli filozofii Applu. Ten sice povolil nainstalovat a používat aplikace třetích stran, na druhou stranu jsou tyto klávesnice druhořadé pod nativní klávesnicí. K její podpoře toho Apple dělá stále dost. Není to tedy tak jako u Androidu. Tam je jedno, na které klávesnici chcete psát. Všechny mají ke všemu přístup, všechny mají stejné možnosti. Apple ale uživatelům dává několika praktikami jasný vzkaz  – naše klávesnice je nejlepší! Jen si to vemte – Apple nedovoluje klávesnicím třetích stran používat diktaci pomocí hlasu. To podporuje jen nativní klávesnice. SwitKey, Swype či TouchPal dále nejde používat na zamčené obrazovce, což je osobně pro mě obrovská otrava, jelikož jsem zvyklý na swypování. To ale použít nejde, takže místo toho, abych odepsal na zprávu ze zamčené obrazovky, raději odemknu telefon a použiju to, co mi vyhovuje. Další omezení spočívá v tom, že Apple těmto klávesnicím nevěří, a tak pokaždé, když zadáváte heslo, se objeví nativní klávesnice iOS 8. Prý kvůli bezpečnosti, aby alternativní aplikaci nevěděli hesla. Tomu ale moc nerozumím, u Androidu to problém nikdy nebyl, tak proč to Apple zakazuje? Do telefonu zadáváme své otisky prstů, do cloudu nahráváme fotografie rodiny, ale máme se bát nějakých klávesnic? Firma z Cupertina z toho akorát dělá jeden velký nepořádek.

A pak jsou tu každodenní problémy, jako to, že se klávesnice několikrát za den vůbec neobjeví, jednoduše se nevysune. Aplikaci tak musíte ukončit a poté ji znovu spustit. To ale není chyba vývojářů, ale právě Applu, jelikož mají tyto klávesnice třetích stran v systému malou prioritu. Když tak není dostatek paměti RAM, Apple prostě šetří, kde se dá. Jenže klávesnice je pro chod systému a aplikací jako Safari či Zprávy to nejdůležitější. Tohle tedy opravdu nepochopím a je to něco, co se Applu opravdu nepovedlo. Spolehlivost alternativních aplikací mi po přechodu na iOS z Androidu hodně chybí. To všechno ale neznamená, že SwiftKey přestanu používat. Jen je to prostě nevyladěná a Applem špatně navrhnutá funkce. Snad to Apple v iOS 9 přehodnotí.

swiftkey
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější