Zavřít reklamu

Becoming Steve JobsKniha Becoming Steve Jobs je už teraz podľa viacerých knihou, ktorú by ste si ako správny fanúšik Applu mali zohnať. Nielen, že kniha zaujala médiá, ale je to vôbec prvý životopis Steva Jobsa, ku ktorému spoločnosť Apple poskytla oficiálne vyjadrenie: „Po dlhom čase spomínania na Stevovu smrť sme mali potrebu odhaliť viac o Stevovi, ktorého sme poznali. Rozhodli sme sa preto zapojiť do produkcie knihy Brenta a Ricka, keďže Brent sa dlhodobo poznal so Stevom a získal vďaka tomu unikátny pohľad na jeho život. Táto kniha zachytáva Steva lepšie, než ktorákoľvek predtým a sme šťastní, že sme sa na nej mohli podieľať,“ vyjadril sa hovorca spoločnosti, Steve Dowling.

Samotná kniha teda obsahuje naozaj veľké množstvo doposiaľ neznámych informácií, keďže rozhovory sem poskytol mimo iného aj dnešný CEO Applu, Tim Cook. V knihe sa tiež objavilo 5 zaujímavostí, ktoré rozhodne prekvapia. Keď sa Apple rozhodol odkúpiť NeXT, okamžite sa špekulovalo že Jobs mal presne premyslený spôsob ako prevziať kontrolu nad Applom. Kniha však odhaľuje pravý opak a Steve si pôvodne vôbec nebol istý, či chce pokračovať v spoločnosti. Podľa Avieho Tevaniana a Jona Rubinsteina Steve nemal v pláne stať sa CEO Applu. Spoločnosť bola na pokraji krachu a Jobs sa po roku rozhodol, čo chce: „Toto je to, čo chcem robiť. A ak zlyhám, aj keď som robil všetko čo som mohol, aspoň som to skúsil.“ Práve preto Steve spočiatku používal titul iCEO ako „dočasný CEO“, čím sa potvrdzovala jeho neistota nad vedením Applu.

Steve na tomto mieste nahradil Gila Amelia, ktorý sa koncom roku 1998 pokúsil odkúpiť od Applu Newton. Jeho plány na odkúpenie Newtonu od Applu zlyhali a Steve ich nazval krutým vtipom. „Viem byť zlý, ale nikdy som nebol až tak zlý. Neexistuje, že by som ho nechal poňižovať seba samého alebo Apple.“ Už v tom čase pracoval Tim Cook v Appli, avšak nie na tak vrcholnej funkcii ako dnes. V minulosti však musel splniť príkaz, ktorý by sa fanúšikovi Applu veľmi nepáčil. Apple v tej dobe vôbec nepoznal slovíčko Recyklácia a preto v roku 1998 vyhodil na skládku desiatky tisícov Macov, ktoré nikto nekupoval a nechcel.

Dnešná stratégia Applu, ktorá hovorí o multimediálnom centre (v podobe iTunes a Apple TV), bola v skutočnosti vymyslená Microsoftom. Pôvodne s ňou prišiel Bill Gates na veľtrhu CES 2000, kde vyjadril svoju víziu prepojených počítačov, spotrebičov, reproduktorov v autách, telefónov, televízií a PDA. Gates to pôvodne nazval „Consumer-Electronics-Plus“, čo je názov, o ktorom môžete počuť prvýkrát v živote. Apple chcel na toto oznámenie reagovať a pri náhle zorganizovanej porade sa vedenie spoločnosti na čele s Jobsom rozhodlo prevzať Gatesov nápad a zrealizovať ho pod menom „digitálny hub“, ktorý použil pri predstavení iTunes v 2001. Iróniou je, že pravidlo „dobrí umelci kopírujú, vynikajúci kradnú,“ platilo a zatiaľ čo iTunes sa neskôr stal najväčším obchodom s digitálnou hudbou, plány Microsoftu zlyhávali na plnej čiare a svoju nádej dnes vkladá do stratégie „Digitálnej obývačky“, ktorej kľúčovou súčasťou je Windows 10 a Xbox One.

BecomingSteveJobs
*Zdroj: 9to5mac

Dnes nejčtenější

.