Zavřít reklamu

Apple WatchTim Cook nám už dávnejšie povedal, že Apple Watch budeme nabíjať každý deň (napriek hrúbke, ktorá sa zdá hrubšia než u konkurencie, ktorá vydrží aj 3 dni). Čo nám ale nepovedal je, akú výdrž batérie budú mať v skutočnosti hodinky a tak je skutočná výdrž batérie doteraz záhadou. Celkom logickým vysvetlením je, že sme videli len prototyp hodiniek, ktorý ešte nebol plne pripravený na masovú výrobu a tak zatiaľ nebolo možné odmerať ich výdrž. Oficiálne by sme sa o nej mohli dozvedieť na evente, ktorý by Apple organizoval pri zahájení predaja hodiniek, ale vďaka spoľahlivým zdrojom 9to5mac máme už teraz možnosť dozvedieť sa detaily o hodinkách.

Tie odhalili, že výdrž batérie bude, bohužiaľ, mizerná. Pri súčasných testoch totiž hodinky vydržia len 2,5 hodín pri nepretržitej práci s aplikáciami, pri štandardnom používaní aplikácií vydržia o hodinu viac. V prípade fitnes aktivity vám vydržia 4 hodiny, čo tiež nie je žiadna výhra. Inými slovami to znamená, že po jednom cvičení môžete dať hodinky rovno na nabíjanie, pretože budete mať tak 50% batérie. O niečo lepšie sú na tom hodinky v prípade pasívnej činnosti, kedy vydržia zhruba 19 hodín. So zhasnutou obrazovkou vydržia 3 dni a v režime spánku 4 dni. Výdrž 2-3 dni je možné dosiahnuť len pri použití úsporného režimu.

V praxi to teda vyzerá, že Apple Watch môžu vydržať 2-3 dni, no narozdiel od konkurencie dosiahnu takúto výdrž len pri obmedzení výkonu a jasu, zatiaľ čo hodinky Samsung Gear S môžete používať 2 dni pri normálnom používaní a to aj so SIM kartou vo vnútri. Dôvodom pre nízku výdrž batérie je, že Apple Watch využívajú pomerne výkonný procesor a Retina displej, ktoré sa značne podieľajú na slabej výdrži. Procesor Apple S1 má svojim výkonom veľmi blízko k dvojjadrovému čipu Apple A5, ktorý sa objavil v iPade 2, iPade mini alebo v súčasnom iPode touch. Retina displej pre zmenu pracuje so 60 snímkami za sekundu. Apple Watch nakoniec pracujú s osekanou verziou systému iOS, ktorá nesie pracovné označenie SkiHill.

Apple Watch Battery
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zaujímavé tiež je, aký je Apple za vedenia Tima Cooka kompromisný. Pôvodne chcel totiž Apple dosiahnuť celý deň používania, čiže 24 hodín. V roku 2014 však už chcel, aby hodinky vydržali aspoň 2,5 hodiny práce s aplikáciami a 19 hodín pri kombinovanom použití, ale zdroje rátajú s tým, že u prvej generácie sa nepodarí dosiahnuť ani takúto výdrž. Pre zaujímavosť, hodinky so systémom Android Wear vydržia deň používania s nepretržite zapnutou obrazovkou a rozlíšením, ktoré je len o 17% menšie ako u Apple Watch.

Samotnú výdrž batérie však aj samotný Apple pokladá za problém a preto posunul vydanie hodiniek z konca roka 2014 na začiatok roku 2015. Tiež je treba prepracovať systém MagSafe, keďže v súčasnej podobe trvá nabíjanie príliš dlho. Tento problém je treba vyriešiť ešte pred vydaním hodiniek v marci/březnu tohto roku. Každá verzia hodiniek bude mať svoju vlastnú nabíjačku a zatiaľ čo hliníkové Apple Watch Sport za 350 dolárov budú mať plastovú nabíjačku, model Apple Watch z nehrdzavejúcej ocele ponúkne nabíjačku z tohto materiálu. Apple Watch Edition medzitým ponúknu špeciálnu krabičku, v ktorej bude priamo zakomponovaná nabíjačka. Bohužiaľ, zrejme to nevyzerá, že by ste od hodiniek za niekoľko tisíc dolárov čakali 3-hodinovú výdrž batérie.

Apple Watch MagSafe
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
*Zdroj: 9to5mac

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější