Zavřít reklamu

BBC-LogoBritská BBC One si pre zdôraznenie zlého zaobchádzania so zamestnancami v čínskych továrňach zvolila zrejme najlepší možný spôsob. Zamerala sa totiž na továrne, v ktorých sa vyrábajú telefóny iPhone a jednou z nich boli továrne Pegatron, kde sa vyrábali v minulosti telefóny iPhone 5c a dnes sa tam vyrába značná časť iPhone 6 Plus a iPhone 6. Aby bol report čo najdôveryhodnejší, tím ľudí z BBC prišiel do továrne v utajení a zamestnal sa tu, ako keby šlo o bežných zamestnancov fabriky. A vo výsledku zistili, že aj keď o sebe Apple tvrdí, že dbá na dodržiavanie striktných podmienok u svojich dodávateľov, realita je iná.

Britská televízia zistila, že tu sú problémy s identifikačnými kartami zamestnancov, ubytovaním, pracovnými stretnutiami a s mladistvými pracovníkmi. Jeden z reportérov v utajení bol nútený pracovať 18 dní bez prestávky a vo výsledku nedostali od svojho zamestnávateľa ani 1 deň voľna. Iný reportér pre zmenu pracoval veľmi dlhý čas a jednou z jeho najdlhších pracovných smien trvala 16 hodín: „Vždy keď som sa vrátil do ubytovne, nemal som chuť hýbať sa. Keď som bol hladný, nemal som chuť na to vstať, aby som sa najedol. Chcel som si jednoducho ľahnúť a odpočinúť si. Ale zo stresu som nemohol v noci spať.“ BBC tiež zachytila na kameru, ako niektorí zamestnanci počas 12-hodinových smien zaspali.

Maskovaní reportéri boli nútení pracovať nadčasy aj napriek tomu, že tie majú byť len dobrovoľné a mali problémy s ubytovaním, keďže v jednej izbe spalo 12 robotníkov. Ďalší reportér sa pre zmenu musel po pracovných hodinách zúčastniť pracovného stretnutia, za čo nedostal žiadnu odmenu. Apple na tieto hlásenia zareagoval a vravel, že „robí na zlepšení pracovných podmienok v továrňach viac, než ktorákoľvek iná spoločnosť na svete a sleduje pracovné hodiny v Pegatrone, z čoho jej vychádza, že priemerný pracovný čas v továrňach sa pohybuje na 55 hodinách týždenne,“ teda nie viac ako 11 hodín.

BBC sa tiež vydala do Indonézie, kde tvorcovia dokumentu zisťovali, či dodávatelia Applu využívajú materiály z nelegálnej ťažby. Televízia sa dozvedela presne to, kvôli čomu sa do Indonézie vydala a zistila, že cín, ktorý využívajú dodávatelia Applu, ťažia 12-ročné deti v nebezpečných podmienkach. Nimi vyťažený materiál sa potom predáva výrobcom, ktorí sa nachádzajú na zozname dodávateľov spoločnosti Apple. Či to Apple (ne)vedel, je vidieť na jeho reakcii. Spoločnosť uviedla, že situácia v Indonézii je veľmi komplexná, keďže tisícky baníkov predáva cín pomocou sprostredkovateľov, ktorí ho následne dodajú Applu. Apple má tím ľudí, ktorí sa snažia zabezpečovať lepšie pracovné podmienky v továrňach. Ale cieľ sa nikdy nepodarí dosiahnuť na 100%, zlé podmienky sú jednoducho daňou za dosiahnutie čo najnižšej výrobnej ceny iPhonu.

foxconn workers

Dnes nejčtenější

.