Zavřít reklamu

logo appleBezpečnostní experti majú svoju prácu skutočne radi a keď sa zrovna v mobilných systémoch nenachádza žiadna diera, potom trávia svoj čas hľadaním chýb na iných miestach. Ale nie vždy to musí vyjsť podľa predstáv a Charlie Miller sa o tom presvedčil na vlastnej koži, keď si experimentovaním s palubným počítačom vo svojom Jeepe znefunkčnil viacero kritických funkcií vozu. Miller, víťaz Pwn2Own súťaží, elitný hacker Apple produktov a bývalý pracovník NSA, v uplynulých dňoch navštívil servis s kurióznym problémom – musel nechať vymeniť palubný počítač, ktorý hackol a jeho chyba mu znefunkčnila prakticky všetko, čo nejak záviselo na počítači, vrátane klaksónu, rádia alebo vyhrievaných sedadiel.

Chybný kód mu tak dokázal znefunkčniť prakticky všetky počítačom riadené funkcie vo voze a ako sám uviedol na svojom Twitteri, podarilo sa mu „bricknúť“ jeho automobil. Navyše to dokázal pomocou diery v zabezpečení firmwaru, ktorú objavil už pred pár mesiacmi a Jeep ju za ten čas vôbec neopravil. Tento hack je však dôkazom, že moderné technológie v automobiloch nemusia fungovať zrovna v náš prospech a teoreticky, keby sa objavili vírusy pre automobily, mohlo by to mať fatálne následky – zvlášť vo svete vznikajúceho Internet of Things. Miller, ktorý označil svoj najnovší počin za drahé hobby a to nielen po stránke financií, ale aj po stránke času, ktorý musel vyčkať kvôli oprave svojho Jeepu. O ňom dávnejšie vravel, že spolu s najnovším Cadillacom Escalade ide o vozy, ktoré sú najjednoduchšie napadnuteľné. Spolu s hackerom Chrisom Valasekom potom v roku 2013 prezentoval, že pomocou laptopu je možné získať kontrolu nad ovládaním a brzdami vo Forde Escape a Toyote Prius, ktorú mimo iných vlastní aj Bill Gates.

Hacknutie automobilu je dnes ešte kuriozitou, ale v čase, kedy začíname svoje automobily prepájať so smartfónmi pomocou služieb ako CarPlay alebo Android Auto, to môže predstavovať vážnu hrozbu. Hackeri by mohli vyvinúť kód, ktorý by sa ukrýval na iPhone a po pripojení k automobilu pomocou káblu by došlo k jeho presunutiu na palubný počítač, odkiaľ by potom infikoval celý automobil. Fungovalo by to skoro ako pri hrozbe WireLurker, kde sa škodlivý kód vedel presunúť z Macu na iPhone, k čomu využil spôsob, akým sa synchronizuje obsah telefónu s iTunes. Pri automobiloch však môže hrozba spôsobiť napríklad to, že stratíte kontrolu nad svojim vozom a dôjde ku škaredej havárii. Našťastie, vďaka expertom ako je Miller, by mohli automobilky zaviesť potrebné opatrenia a ochrániť nás pred digitálnymi hrozbami, ktoré by na nás číhali na cestách.

2014 Jeep Cherokee
Zdroj: Cult of Mac

Dnes nejčtenější

.