Zavřít reklamu

apple_usaJak jsme vás informovali, došlo během včerejšího dne k masivnímu poklesu hodnoty akcií Applu, dokonce k jednomu z největších v historii, kdy se během minuty propadla hodnota akcií o 7$. Nikdo příliš nevěděl čím to je a odborníci z patria.cz nyní přichází s analýzou situace, která naznačuje pět možných scénářů, mezi které patří i nízké prodeje na Black Friday. Když k těmto informacím připočteme fakt, že se během pondělí propadlo mnoho technologických společností a některé z nich i významněji než Apple, pak je možné zjisti, co za vším vězí.

Problém totiž nastal již začátkem minulého týdne, který končil takzvaným Black Friday, tedy černým pátkem, během kterého se každoročně očekávají enormní tržby. Bohužel letos se do obchodů dostalo o 6 milionů zákazníků méně než v loňském roce a celá Amerika nyní bije na poplach, což se odrazilo mimo jiné i na akciích společností jako je Apple, jejich analytiky totiž zhrozily stagnující prodeje a nízké tržby na černý pátek. Proč říkám, že problém nastal již začátkem týdne a ne až v pátek? Protože někteří vyčůraní prodejci udělali z Black Friday doslova Black Week a tak například Wal-Mart zlevnil 20 000 položek již v pondělí, díky čemuž se prodeje rozložily do celého týdne a pátek nebyl tak silný jako v předchozích letech.

Problém však je, že s tímto krokem v USA nikdo příliš nepočítal a tak zkrátka analytici z nejvýznamnějších bankovních domů, finančních institucí a akciových trhů nadhodnotili Black Friday, který nakonec nebyl tak silný jak se čekalo a během minulého víkendu v USA zaznamenali prodejci tržby 50,9 miliardy dolarů, což je o 11% méně než se čekalo, za což částečně může i Wal-Mart, který přesunul nákupy z pátku již na pondělí a celý zbytek týdne. Tím však problém nekončí a Američané zkrátka před Vánoci mnohem méně utrácí, tedy mnohem méně než by podle analytiků měli. Problém je v tom, že Američané zkrátka nemají peníze a to i přes to, že se snížila cena benzínu a mnoho služeb a produktů jako takových zlevnilo. Analytici tak museli přehodnotit doporučení pro investice do celého technologického segmetu. Analytici v investičním domě Morgan Stanley dokonce včera snížili rating technologického sektoru USA z hodnocení „overweight“ na „market weight“.

fotka-21
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

*Zdroj: businessinsider.com, patria.cz

Související články

Dnes nejčtenější