Zavřít reklamu

Steve JobsMezi lety 1980 a 1990 bylo Silicon Valley fascinující místo. V roce 1981 představil Apple svůj počítač Apple 1, IBM představilo první počítač a o několik let později se zrodil World Wide Web tak, jak jej v podstatě známe dnes. Dokumentární fotograf Doug Menuez měl tu čest být při tom, být při zrodu projektů a produktů, které neodmyslitelně změnili naše životy, změnili dnešní dobu.

„Pracoval jsem v té době na volné noze pro publikace jako je Fortune nebo Time, ale zjistil jsem že i s těmito jmény za zády je těžké podívat se do zákulisí technologických společností. Chtěl jsme jít do Silicon Valley, ale bylo to strašně složité, celá ta masivní PR bublina zamezovala jakýkoli přístup k skutečným informacím. Věděl jsem, že tito lidé se chystají změnit svět, ale nikdo o nich nic nevěděl. V roce 1985, krátce poté, co Steve Jobs opustil bez své vůle společnost Apple, jsem se jej zeptal, zda bych mohl být u toho, když zakládá novou společnost NeXT a tak to celé začalo, tedy v momentě, kdy on souhlasil.

Věděl jsem, že Steve Jobs je historická postava a já se jen objevil na správném místě ve správný čas. On byl naprosto geniální a najímal naprosto geniální lidi. Steve byl náročný, popichoval lidi k co nejlepší práci a využití jejich schopností. Steve měl na ramenou obrovské břemeno, chtěl se pomstít a stával se symbolem celé nové generace přicházející do Silicon Valley! Jakmile mi Steve dal přístup do NeXT-u, udělali to i další velcí šéfové Silicon Valley. Během příštích patnácti let jsme strávil čas fotografováním intimních okamžiků nejvlivnějších technologických společností na světě,“ říká Menuez, který vydal knihu Fearless Genius, ve které jsou fascinující fotografie, z nichž o některé se podělil se serverem Business Insider.

Poté co John Sculley vyhodil Steva Jobse z pozice CEO jeho vlastní společnosti, dokázal zhodnotit Apple a společnost během několika málo let vyrostla z příjmů 800 milionů dolarů ročně na 8 miliard dolarů ročně. Přes tento významný úspěch byl však Sculley často odmítán a lidé v údolí Silicon Valley jej neměli příliš v lásce, vnímali jej totiž jako muže, který nespravedlivě vyhodil Steva a jako muže bez vizí – objevilo se pod fotografií, která vyšla v knize Fearless Genius.
Steve Wozniak a John Sculley si hrají s prvním Game Boy od Nintenda v roce 1991 a to jen pár minut předtím, než Apple představil nové produkty.
Dalším oblíbeným projektem fotografa Menueze, který fotil byl Photoshop, jenž byl představen v roce 1990. „Jak digitální technologie rostly a stávaly se silnějšími, Silicon Valley se stalo křižovatkou kultury. Umělci z celého světa, kteří toužili experimentovat sem přišli. Na této fotografii malíř David Hockney drží jednoho ze svých milovaných jezevčíků při návštěvě Russella Browna, který jej seznámil z prvním Adobe Photoshopem a ukázal mu, jak jej používat. David Hockney vesele kouřil v počítačové učebně a hrál si se svými psíky“.
fg_menuez_005

Bill Gates v zákulisí konference Agenda 92 diskutuje o levném obsahu a opožděných aktualizacích na windows

7 of 50_menuez-47_13_10_008_05_02_013_v2_dsi
Menuez se setkal s Jeffem Bezosem během summitu v roce 1995 a říká: „Měl na sobě tu košili, která říká, že je z Amazonu. Moje žena je Brazilka a tak řekla pojďme si s ním promluvit. On nám ukázal celé hřiště, na kterém Amazon hraje a zasvětil nás do toho, jak věci fungují“
Menuz zachytil Marca Andreessena a jeho publicistku během telefonního rozhovoru v kancelářích Netscape: „Byl vyčerpaný z toho, jak dokázal změnit přístup k internetu. Tisk si žádal interview od té doby, co prohlížeč Netscape Navigator byl spuštěn a dokázal masy dostat snadno a rychle na internet“.
Menuez se měl možnost setkat s množstvím pozoruhodných lidí, ale říká, že to byl Steve Jobs, který měl největší vliv na jeho život. „Steve byl nejvíc inspirující člověk, kterého jsme kdy potkal. Jako fotoreportérovi se mi líbí schovávat se za objektiv a zachytit okamžiky života jiných lidí. On mě ale donutil konfrontovat sebe samého se svým já, s tím kdo jsem. Nezkoušel jsme být jeho přítel, ale jen být s ním v jedné místnosti bylo úžasné!“
fg_menuez_001
fg_menuez_003

Dnes nejčtenější

.