Zavřít reklamu

dictate_iconKdyž Apple přidal hlasové diktování v češtině a slovenštině do iOS 8, nic nebránilo tomu, abychom se této novinky dočkali také na Macu a to s příchodem OS X Yosemite, který tuto funkci přináší. Nově tak můžete diktovat v češtině a slovenštině přímo na svém Macu, stejně jako jste zvklí v iOS 8. 

Tento článek je napsán za pomoci funkce diktování textu. Funkci můžete využít aplikaci text edit a jak se můžete sami přesvědčit funguje poměrně spolehlivě. Diktování textu zvládá také pokročilé možnosti jako např. vynechání řádků, psaní zkratek nebo čárek a teček. Pokud např. chcete pouze dělat poznámky bohatě si s touto funkcí vystačíte bez toho, aniž byste se museli dívat na displej svého počítače. Případě že vše chcete psát např. článek musíte semtam na displej skutečně mrknout, jinak to nedopadne příliš dobře. Funkce funguje dokonce i offline režimu, ovšem vyžaduje stažení dodatečného balíku, který má zhruba 800MB.

Dictation

Použití funkce diktování textu je velice snadné stačí přejít do nastavení systému System Preferences, zvolit možnost dictation and speech a následně povolit funkci dictation. Pokud chcete použít češtinu nebo slovenštinu musíte stáhnout dodatečný balík jazyků. Poté jsem stačí otevřít aplikaci text edit, z menuBar zvolit možnost edit a povolit start dictation. Do diktovaného textu můžete manuálně zasahovat a měnit například překlepy které počítač udělal. Pokud se vám tak nechce psát na klávesnici nebo z nějakého důvodu nemůžete je to funkce hlasového diktování právě pro vás. Nezapomeňte však, že před tím že vyberete češtinu musíte stáhnout balíček jazyku přímo v nastavení systému.

OS X Yosemite speech cz

Související články

Dnes nejčtenější

.