Zavřít reklamu

Apple-money-logoAkcionář Andre Klein žaluje Apple jménem všech akcionářů za dohodu, kterou Apple podepsal s Googlem, Adobe a Intelem. Všechny zúčastněné společnosti se v této dohodě zavázali k tomu, že si nebudou navzájem přebírat své zaměstnance, což jak se později ukázalo bylo samozřejmě nelegální. Společnosti Apple, Google, Intel a Adobe Systems čelily žalobě 64 000 zaměstnanců, kteří se domáhají odškodného, právě za to, že si manažeři společností nemohly jednotlivé zaměstnance přetahovat. To samozřejmě ovlivnilo platy jednotlivých zaměstnanců. Když jste totiž nastoupili například do Google, společnost moc dobře věděla, že vás nemohou ostatní velké společnosti lákat vyšším platem a dalšími benefity a tak neměl Google motivaci zvyšovat váš plat, protože věděl, že v rámci IT nemáte stejně kam odejít.

Zaměstnanci podle žalobce přišly od roku 2005 do současnosti až o devět miliard dolarů, které by jinak společnosti vynaložily na zvýšení jejich platů. Společnosti se však soudu rozhodly vyhnout a tak se dohodly na zaplacení 324 milionů dolarů jako odškodného. To však soud zamítl a tak bude muset celá kauza projít soudním projednáváním a společnostem nebude stačit to, že odškodní zaměstnance.

Podle akcionářů Apple touto událostí poškodil své dobré jméno a snížil taktéž hodnotu akcií a pohled trhu na společnost se celkově zhoršila. Akcionáři požadují náhradu škody a co je zajímavé, nepožadují odškodné přímo z účtu společnosti Apple, ale od jednotlivých zaměstnanců, kteří byli do dohody zainteresováni. Mezi obviněné, od kterých chtějí akcionáři peníze patří také Tim Cook a dokonce i zesnulý zakladatel společnosti Apple Steve Jobs, respektive jeho rodina.

iMoney

*Zdroj: macrumors.com

Související články

Dnes nejčtenější

.