Zavřít reklamu

Google IO 2014Čo Apple začal, to Google dokončil. Obe spoločnosti behom tohto mesiaca usporiadali svoje vývojárske konferencie, pričom konferencia Google I/O 2014 sa konala včera. Narozdiel od WWDC, Google na svojej konferencii zahrnul prakticky všetko, čo pripravoval a tak stihol okrem novej verzie Androidu a noviniek zo sveta Chromebookov predviesť aj novú Android TV, Android Auto, platformu Android Wear a novinky pre vývojárov, ktoré súvisia so službou Google Cloud. Nakoniec sme sa nezaobišli ani bez nového hardvéru.

Jednalo sa síce iba o jednu kategóriu hardvéru, zato sa však jednalo o niečo, o čom sa vo svete Applu špekuluje už dlhší čas. Google tu predvádzal hneď tri inteligentné hodinky, pričom prvé dve z nich sú nám veľmi dobre známe. Jedná sa o hodinky LG G Watch a Motorola Moto 360. Prvé spomínané disponujú tradičným štvorcovým displejom, aký je pre dnešné inteligentné hodinky typický a sú teda jednoduchšie na výrobu. Sú už pripravené na expedovanie a ľudia si ich mohli začať objednávať už po skončení konferencie. Druhé hodinky už ponúkajú kruhový displej a zrejme to je problém, pretože Google oznámil, že hodinky budú dostupné až neskôr v priebehu leta. Nakoniec tu Google oznámil ďalšiu novinku, ktorou sú inteligentné hodinky Samsung Gear Live. Inteligentné hodinky od Samsungu majú podobný dizajn ako Samsung Gear 2, avšak neobsahujú fotoaparát ani domovské tlačítko, keďže ani jedno z toho nie je u hodiniek so systémom Android Wear potrebné. Google sa nakoniec ukázal ako veľmi štedrý a tak každého účastníka konferencie obdaril hodinkami od LG alebo od Samsungu a sľubuje, že po vydaní Moto 360 rozpošle účastníkom aj tieto.

Samsung Gear Live

Ďalšou významnou novinkou, ktorú Google na svojej konferencii predstavil, bola nová služba Android Auto. V praxi sa jedná o to isté, čo CarPlay, iba s tým rozdielom, že služba bude fungovať na telefónoch s Androidom a na automobiloch od 43 výrobcov, medzi ktorých patria aj tradičné značky vrátane Škody. Či sa bude dať systém dokúpiť do dnešných modelov je otázne, avšak budúce modely by už mohli ponúkať natívnu podporu pre najrozšírenejší mobilný OS. Cieľom je pochopiteľne znížiť nehodovosť na cestách a aj keď Google prezentuje samoriadiace auto, na novú úroveň lenivosti na cestách si budeme musieť ešte nejakých pár rokov počkať.

Android Auto

Do operačného systému Chrome OS pre zmenu pribudla novinka, ktorú môžeme poznať z nového OS X Yosemite a iOS 8. Funkcia, ktorá je veľmi podobná funkcii Continuity, bude po novom fungovať aj medzi smartfónmi s Android L a Chromebookmi, lacnými notebookmi s operačným systémom Chrome a predplateným úložiskom Google Drive. Funkcia tu bude fungovať na podobnom princípe – v prípade, že má užívateľ zapnutú aplikáciu na svojom telefóne alebo tablete, na počítači sa mu v zozname aplikácii táto aplikácia objaví a on ju bude môcť zapnúť na počítači a pokračovať v rozrobenej práci. Ako príklad bola použitá aplikácia Evernote, ktorá má na Chromebookoch vyzerať úplne rovnako ako verzia pre tablety, vďaka čomu bude prechod skutočne rýchly. Došlo aj k zvýšeniu zabezpečenia Chromebookov a to tak, že počítač automaticky rozpozná, či sa v jeho blízkosti nachádza váš smartfón a ak sa nachádza, potom sa počítač zapne bez nutnosti prihlásiť sa k svojmu účtu.

Google Chrome OS continuity

Android L je najnovšou verziou operačného systému Android. Špekulovalo sa o nej ako o „Lollipop“, no to sa nakoniec nestalo a namiesto toho Google zjednodušil názov tak, že so sladkosťou má spoločné už len prvé písmeno v názve. Prečo došlo k tak prudkému zjednodušeniu? Pravdepodobne sa na tom podieľa nové prostredie, ktoré je ešte viac flat, než Android 4.4 KitKat. Nový systém využíva technológiu, ktorú Google nazval ako Quantum Paper, respektíve Material Design. Jedná sa o to, že jednotlivé položky v systéme fungujú na princípe vrstiev, skoro tak ako iOS 7. Prvú vrstvu tvorí samotné pozadie, druhú vrstvu tvorí obsah a nakoniec tretiu a vyššie vrstvy tvoria ovládacie prvky v užívateľskom prostredí. Odrazilo sa to aj na inovovanom multitaskingu, kde sú teraz spustené aplikácie poukladané v štýle, ktorý môžeme poznať zo Safari v iOS 7. Viac o tomto systéme však až v samostatnom článku.

Android L
Android L Google Chrome

Nakoniec sa z konzumného hľadiska nezabudlo ani na televízny priestor. A tu Google predstavil hneď dve novinky. Začnime novinkami zo sveta Chromecast. Chromecast je vlastne miniatúrnym streamovacím zariadením, ktoré ponúkalo užívateľom možnosť streamovať videá z YouTube na televízor aj v prípade, že má užívateľ „hlúpu“ TV a nie Smart TV. To platilo doteraz. Google obohatil ponuku streamovacieho boxu o funkciu Android Screen Mirroring, ktorá funguje s vybranými top modelmi smartfónov a tabletov s operačným systémom Android. V praxi sa jedná o to isté, čo v prípade streamovania obrazu na Apple TV cez AirPlay. Chromecast bol však obohatený aj o podporu iOS, kde užívatelia budú môcť nastavovať obrázky na pozadie, ktoré sa budú zobrazovať v prípade, že je Chromecast neaktívny. Funkcia Backdrop je prepojená so zariadením a tak je možné okrem predvolených zbierok pozadí zvoliť aj obrázky z telefónu, ktoré sa budú streamovať na obrazovku.

Android TV

Související články

Dnes nejčtenější

.