Zavřít reklamu
Výrobce mobilních telefonů iPhone, oblíbených tabletů iPad a množství dalších produktů včetně počítačů Mac, společnost Apple, vydá takzvaný jumbo balík dluhopisů v hodnotě 17 miliard amerických dolarů. Společnost finanční hotovost získanou prodejem dluhopisů použije pro odkup vlastních akcií. Společnost Apple tak učiní již podruhé ve své historii a opět se stejnou částkou, k vydání dluhopisů se totiž Apple uchýlil již v loňském roce a to zhruba ve stejném období, v jakém to dělá letos. Vzhledem k tomu, že v loňském roce vydal Apple největší dluhopisy v historii soukromých firem, v letošním roce svůj rekord opět dorovná.

Apple sám označuje obří emise dluhopisů kvůli své výšce jako jumbo emise. Stejně jako v loňském roce použije Apple hotovost z prodeje dluhopisů k pokrytí více než poloviny nákladů na odkup vlastních akcií, kterých se v letošním roce chystá společnost nakoupí za 30 miliard dolarů. Apple tím zvýšil plán na odkup akcií do konce příštího roku na celkových 90 miliard dolarů. Dividenda pro akcionáře tím pádem vzroste o osm procent a hodnota akcií společnosti okamžitě posílí.

Zdá se vám podivné, proč by se společnost, která má na účtech více než 8,5 násobek částky kterou si půjčuje, zadlužovala? Vysvětlení je poměrně jednoduché. Největší problém s finanční hotovostí společnosti Apple jsme si popsali již téměř před rokem v článku Apple by převodem svých 64 miliard dolarů na zahraničních účtech do USA okamžitě přišel o 22,4 miliardy dolarů, pravděpodobně je tedy investuje do vlastní dodavatelské sítě!Problém je v tom, že společnost by při převodu svého jmění na účtech mimo USA do amerických bank přišla o neskutečné množství hotovosti a právě v bankách a společnostech mimo území USA, má Apple většinu své hotovosti. V současné době by to podle analytiků mělo být 45 miliard dolarů na účtech v USA a více než 100 miliard dolarů na účtech v ostatních kontinentech z nichž nejvíce zastává Evropa. Společnost tak má na účtech v USA pouze necelou polovinu toho, co slíbila vyplatiti v příštích letech formou zpětného odkupu akcií, vyplacení dividend investorům neboli akcionářům. Apple tak celkově v příštích letech vyplatí více než 100 miliard dolarů, to však na území USA. Aby společnost nemusela platit vysoké daně při převodu svého majetku, raději se zadlužila.

iMoney

Aby společnost získala na účtech v USA hotovost ve výši 100 miliard dolarů, musel by Apple převést více než 85 miliard dolarů, které by po 35% zdanění dokázali společně s financemi které jsou již na amerických účtech vytvořit celkovou hotovost 100 miliard dolarů. Společnost by přitom během jediného okamžiku přišla o 30 miliard dolarů, což je částka o kterou při placení úroků věřitelům ani zdaleka nepřijde. Apple navíc bude akcionářům vyplácet hotovost postupně a tak mu stačí vzít si půjčku na “pouhých” 17 miliard dolarů, což je však mimochodem největší dluhopisová emise, která se kdy vydala, samozřejmě pokud nepočítáme bankovní sektor. Apple vydá ve spolupráci s bankou Deutche Bank a Goldman Sachs hned několik různých dluhopisů, které budou rozděleny celkově do šesti skupin. Je tedy na investorech, které dluhopisy se rozhodnou zakoupit.

Související články

Dnes nejčtenější

.