Zavřít reklamu

Aké zariadenie vás napadne ako prvé, keď počujete o spoločnosti Apple? Veľa ľudí napadne iPod, keďže je ľahko dostupný pre masy užívateľov. Ďalším zariadením je samozrejme iPhone – prelomový smartfón, ktorý je ešte stále považovaný za luxus a meradlo kvality. Nepochybne nás všetkých napadne aj iPad. Keď bol iPad predstavený širokej verejnosti, Steve Jobs to urobil veľmi chytro. Začal tým, že spoločnosť má iPhone – revolučný mobilný telefón a taktiež povedal, že má aj MacBook Air – najtenší notebook na svete.

Pokračoval však slovami, že medzi týmito dvoma zariadeniami je obrovská medzera, ktorú v ten deň Apple zaplní. A práve tak sa zrodil iPad. Zariadenie, ktoré je aj takmer po štyroch rokoch od svojho predstavenia najpredávanejším tabletom súčasnosti. Všetko to začalo už v roku 1983, kedy Steve Jobs vyslovil myšlienku: „Naša stratégia je jednoduchá. Jediné, čo chceme urobiť, je dostať celý počítač do veci, ktorá bude rovnako veľká ako kniha a budete ju môcť používať kdekoľvek a kedykoľvek.“ Túto geniálnu myšlienku sa tomuto vizionárovi podarilo naplniť. Dňa 27. januára/ledna 2010 bol predstavený Apple iPad.

iPad / iPad 1. generácie

Prvá generácia tohto tabletu bola na svoju dobu dostatočne inovatívna a pokroková. Apple predstavil tablet s uhlopriečkou 9,7 palca a rozlíšením 1024 x 768 pixelov, čo bola podľa Steva Jobsa ideálna veľkosť obrazovky pri takomto zariadení. Prvý iPad obsahoval procesor, ktorý bol neskôr použitý aj v iPhone 4 – jednojadrový Apple A4 taktovaný na 1 GHz. Spolu s 256MB RAM a systémom iOS 3.2 bolo toto zariadenie dostatočne plynulé a lákavé na to, aby oslovilo zástupy ľudí. Toto zariadenie ešte neobsahovalo prednú ani zadnú kameru, čo mu znemožňovalo vytváranie čoraz populárnejších videohovorov a neskôr sa stalo terčom kritiky. Dizajn zariadenia bol veľmi elegantný. Dá sa opísať tak, že v ňom bol spojený dizajn iPhone a dizajn Cinema Display. Prvý iPad bol dodávaný iba v jednej farebnej kombinácii, ktorou bol čierny predok a hliníkový zadný kryt. Ako prvá prišla WiFi verzia a o niečo neskôr sa do predaja dostala aj 3G verzia. Obe tieto varianty bolo možné zakúpiť v troch kapacitných verziách – 16, 32 a 64GB. Hrúbka zariadenia bola slušných 13,4 mm a jeho hmotnosť dosahovala až 680 gramov pri WiFi verzii a 730 gramov pri 3G verzii. Batéria tomuto iPadu umožnila 10 hodín surfovania po internete alebo 30 dní v Standby režime.

Apple-iPad-001
iPad 2

Druhá generácia iPadu sa stala historicky najdlhšie predávanou verziou, ktorú Apple ponúka už od 11. marca/března 2011. Apple predstavil druhú generáciu iPadu 2. marca/března 2011 v Yerba Buena Center v San Franciscu. iPad 2 priniesol zmenu dizajnu, ktorá zbavila prístroj strieborných hrán a iPad tak získal svoj charakteristický oválny tvar. Zmeny sa udiali aj vo vnútri zariadenia. Apple do iPadu 2 umiestnil dvojjadrový procesor Apple A5, ktorý bol znovu taktovaný na 1 GHz. Sekundovalo mu však už 512 MB pamäte RAM a pribudla dvojica kamier, čím iPad dobehol svoju konkurenciu. Zadná kamera ponúkala možnosť natáčania HD videa pri 30 fps, no mala len slabé rozlíšenie 960 x 720 pixelov pri fotografovaní. Predná kamera ponúkla možnosť zaznamenávať videá a fotografie v rozlíšení VGA, teda 640 x 480 bodov. Na displeji sa žiadne zmeny neodohrali a a naďalej ponúkal rovnaké rozlíšenie ako prvý iPad. Zariadenie bolo opäť dostupné s kapacitou 16, 32 alebo 64 GB vo WiFi alebo WiFi + 3G verzii a prvýkrát pribudla biela farba. Hrúbka zariadenia sa zmenila na 8,8 mm, čo malo za následok aj úbytok v hmotnosti o 79 gramov pri WiFi verzii a až o 117 gramov pri WiFi + 3G verzii. Tento iPad dnes môžete kúpiť už iba v 16GB verzii.

ipad-2-generation
The new iPad / iPad 3. generácie

Na dizajne 3. generácie tohto úspešného tabletu sa nič nezmenilo. Najväčšia zmena sa týkala displeja, ktorý zvýšil počet pixelov o štvornásobok a dostal tak pomenovanie Retina. Kvôli rozlíšeniu 2048 x 1536 pixelov pribudol aj modifikovaný procesor Apple A5X, ktorý bol opäť dvojjadrový, no už obsahoval 4-jadrovú grafiku. Po novom pribudla 1GB RAM a zmenilo sa aj rozlíšenie zadného fotoaparátu. Ten už disponuje 5-megapixelovou optikou, podobne ako všetky novšie modely. Fotoaparát dokázal zachytiť video vo Full HD rozlíšení a pri 30 fps. Predná kamera ostala bez zmeny. Zariadenie bolo naďalej dostupné v dvoch farbách a troch kapacitách, no pribudla podpora 4G LTE sietí. Na výber tak bola po novom dostupná WiFi verzia a WiFi + 4G verzia, ktorú musel Apple neskôr premenovať na WiFi + Cellular. Hmotnosť narástla o 49 gramov pri WiFi verzii a 47 gramov pri LTE verzii, pretože tu bola použitá batéria s kapacitou 11 560 mAh. Tento iPad sa však predával len pol roka a neskôr sa dočkal nástupcu.

apple-the-new-ipad
iPad with Retina display / iPad 4. generácie

V poradí už štvrtá generácia, ale už tretíkrát s tým istým dizajnom. Na tomto zariadení sa odohrali len tri významné zmeny. Apple zmenil 30-pinový konektor na 8-pinový digitálny Lightning konektor. Predná kamera sa zmenila z VGA na 1,3 megapixelu a ponúkala možnosť natáčania HD videa. Najpodstatnejšou zmenou bola náhrada procesoru Apple A5X novším modelom A6X, ktorý zaznamenal zmenu v takte, kde sa frekvencia zvýšila na 1,4 GHz. Predával sa v rovnakých variantách ako jeho predchodca, no neskôr pribudla aj 128 GB varianta. Rozmery a ani hmotnosť sa nezmenila.

singular
iPad Air

Piata generácia iPadu konečne prišla s toľko očakávanými zmenami, ktoré spôsobovali stagnovanie predajov predchádzajúcich iPadov. Jediné, čo sa na tomto zariadení v porovnaní s predchodcom nezmenilo, bolo rozlíšenie Retina displeja, kapacita pamäte RAM, farebné prevedenia a kapacita internej pamäte, ktorá je naďalej dostupná od 16 do 128 GB. iPad Air sa zaslúžil o kompletný redizajn po vzore iPadu mini. Pod kapotou sa ukrýva nový 64-bitový procesor A7 na 1,4 GHz. Zmenili sa však rozmery zariadenia a spolu s nimi aj váha. iPad stratil na šírku 16 mm, na výšku 1 mm a na hrúbku 1,5 mm. Pri tejto diéte sa podarilo WiFi verzii zhodiť na váhe až 181 gramov a Cellular verzii 182 gramov. Batéria ponúka rovnakú výdrž ako všetky iPady, ktoré boli doteraz predstavené.

ios_hero

Samostatnú kapitolu tvorí iPad mini, ktorý je zariadením z rady malých tabletov, ktorých uhlopriečka nepresahuje 8 palcov. Jediné, čo Steve Jobs počas svojho kraľovania v spoločnosti Apple nechcel dopustiť, bola zmena veľkosti uhlopriečky, ako pri iPhone tak pri iPade. Ale to, čo on nechcel, sa stalo skutočnosťou. Apple predstavil iPhone 5 s 4-palcovou uhlopriečkou a iPad mini, ktorého displej disponuje uhlopriečkou 7,9 palcov.

iPad mini 1. generácie

Veľa ľudí pred samotným predstavením bolo proti. Všetci si vraveli, že toto nie je cesta, ktorou sa má Apple vydať. No to, čo nechceli, sa stalo skutočnosťou. Dňa 23. októbra/října 2012 bol predstavený iPad mini. Ako bolo už vyššie uvedené, iPad mini disponuje 7,9-palcovou displejom s rozlíšením 1024 x 768 pixelov. V dokonalom dizajne hliníkového tela mu búši dvojjadrové „srdce“ Apple A5 s taktom 1 GHz. Veľa ľudí s týmto zariadením bolo spočiatku nespokojných, pretože obsahovalo rok starý procesor a displej, ktorý sa k spoločnosti Apple nehodil. No napokon väčšina neprajníkov, rovnako ako ja, podľahla čaru malého iPadu. Podobne ako iPad 4. generácie, zariadenie disponovalo zadnou kamerou s 5-megapixelovou optikou a možnosťou nahrávania Full HD videa a prednou kamerou s optikou 1,2 megapixelu a možnosťou nahrávania HD videa pri 30 fps. Hmotnosť zariadenia bola pri WiFi 308 gramov a pri 4G verzii 312 gramov. iPad mini prišiel na trh v dvoch farbách (čierna a biela) a v troch pamäťových variantoch od 16 GB do 64 GB. Rozmery zariadenia sú 200 mm na výšku, 134,7 mm na šírku a 7,2 mm na hrúbku.

iPad mini with Retina display / iPad mini 2. generácie

Ako už zo samotného názvu vyplýva, tento iPad mini bol obdarený Retina displejom s rozlíšením 2048 x 1536 pixelov. V dizajne sa neudiali žiadne zmeny s výnimkou druhého mikrofónu vo vrchnej časti zariadenia. Pod „kapotou“ však už tradične neostalo nič po starom. iPad mini 2. generácie dostal 64-bitový procesor Apple A7 taktovaný na 1,4 GHz. Zmenila sa aj operačná pamä RAM na hodnotu 1 GB (u predchodcu to bolo 512 MB). Zariadenie je naďalej ponúkané v dvoch farbách ako WiFi alebo 4G LTE veria a pribudla štvrtá veľkosť internej pamäte s hodnotou 128 GB po vzore iPadu Air. Na šírku zariadenie „pribralo“ 0,3 mm pretože dostalo väčšiu batériu.  Hmotnosť šla hore len nepatrne a to na 331 gramov pri WiFi verzii a 341 gramov pri 4G LTE verzii.

overview_hero

Související články

Dnes nejčtenější

.