Zavřít reklamu

Když Apple v loňském roce představil iPad mini, splnil tím přání všech, kteří chtěli malý tablet s operačním systémem iOS a kvalitou, kterou od produktů společnosti Apple očekáváme. Sympatickou cenu, design a velikost však u mnohých předčil fakt, že iPad mini nedostal do vínku Retina displej a tak mnoho uživatelů, zejména pak těch z profesionální sféry čekalo na další generaci iPadu mini. O rok později ji máme na stolech a to nejen s Retina displejem, ale také se zbrusu novým procesorem Apple A7 s 64-bitovou architekturou a je načase, abychom zjistili, zda nabízí skutečně vše, co od 7,9″ tabletu očekáváme. Jen upozorním, že z technických důvodů přineseme více fotografií iPadu mini v následujících dnech, v recenzi jsou některé naše fotografie, ale také fotografie přímo od společnosti Apple.

Design a zpracování
Apple zachoval u nového iPad mini s Retina displejem design předchozího modelu a jediné co se změnilo je hloubka zařízení, která je o 0,5mm větší než u předchozí generace. Rozdíl je to sice okem téměř nepozorovatelný, ovšem pokud jste měli na první generaci skutečně velmi těsný obal nebo kryt, nemusí již sedět tak jako dříve. Že byste však svůj obal museli vyhazovat, toho se obávat nemusíte v naprosto drtivé většině případů, jediné co hrozí je, že zkrátka nebude tak přesně sedět jako dřív. Další změnu designu pak nalezneme na zadní straně iPadu mini Retina, tam se totiž ukrývá druhý mikrofon, který je u iPadu mini novinkou. Mikrofon tedy již není pouze na horní hraně přístroje, ale také na jeho zádech, což má za následek zřetelné zlepšení zachycení zvuků jak při nahrávkách, tak při hovorech přes Skype nebo Facetime. Rozdíl je skutečně patrný a dvojice mikrofonů dokáže zachytit váš hlas nebo zvuk na nahrávce skutečně spolehlivě, algoritmus se pak postará o to, aby vymazal šum v pozadí. To oceníte zejména v případě, kdy se například chystáte telefonovat přes Facetime uprostřed kavárny nebo v nákupním centru.

Jediným dalším rozdílem v designu je váha přístroje, která je u iPadu mini s Retina displejem o třicet gramů, tedy zhruba o dva plátky šunky větší než u první generace. Je otázkou, zda rozdíl poznáte nebo ne, osobně jej vnímám, ovšem jen v momentě kdy předtím používám první generaci. Moje žena naopak rozdíl nevnímá téměř vůbec, záleží tedy skutečně pouze na vašem pocitu a je těžké napsat rezolutně, že budete iPad mini druhé generace vnímat jako těžší. Pokud však nebudete používat současně, tedy takříkajíc na přeskáčku obě generace iPadu mini, rozdíl přestanete okamžitě vnímat i v případě, kdy jej zpočátku pocítíte. Design iPadu mini se tedy nezměnil a je jasné proč, již od představení iPadu mini první generace Apple neslyšel nic jiného než chválu na jeho design, která nakonec inspirovala Jonyho Ive a další designéry společnosti Apple, aby i klasický iPad přešel na design, který ukázal iPad mini. Osobně mi design iPadu mini vyhovuje a právě proto jsem už při první generaci neváhal ani minutu s jeho koupí, pokud vám však nevyhovuje, máte z mého pohledu poměrně smůlu, protože jak se zdá, Apple se jej chce držet u všech svých tabletů.

Mnohem zajímavější je pro mě osobně než design zpracování druhé generace iPadu mini s Retina displejem. Pokud jste neměli první generaci, zřejmě to nebudete vnímat nějak výrazně, ovšem v momentě kdy si vezmete do ruky obě generace, máte z Retina iPadu mini mnohem luxusnější pocit než z jeho předchůdce. Ať již zmáčknete home button nebo přepnete hlasitost, podíváte se na lightning konektor, vše je zpracováno tak nějak lépe než tomu bylo u první generace, která však již sama o sobě byla velmi kvalitně provedena. Možná je to způsobeno hlavně tím, že jsme měl první generaci v bílé barvě a tentokrát jsme sáhl po Space Gray, ovšem iPad mini Retina na mě zpracováním působí ještě o level výše, než co předvedl Apple u první generace.

Osobně si nedovedu představit, že by zašel design a kvalita zpracování u tabletu této třídy ještě dál a považuji v oblasti zpracování a designu iPad mini za současný technologický vrchol. Jediné co mě u iPadu mini Retina zarazilo oproti předchozí generaci je zahřívání. Tablet je v části okolo Home Button tlačítka při používání náročnějších aplikací nebo her po pár minutách poměrně teplý. Nechci říct že horký a už vůbec to srovnávat například s teplotou povrchu MacBooků, ovšem u žádného jiného iPadu jsme to nikdy nepociťoval. Teplo ze spodní třetiny tabletu zkrátka cítíte a to je ještě potřeba brát v úvahu fakt, že v současné době nepanují žádné vysoké teploty. Jsme upřímně zvědavý, zda například na dovolené nebo v létě i v ČR/SR nebude iPad mini s Retina displejem vykazovat nějaké známky přehřívání.

IMG_8547

Displej – Retina s rozlišením 326 ppi
iPad mini Retina, jak již název napovídá přinesl, to nejočekávanější, čeho jsme se v první generaci nedočkali, tedy Retina displej. Apple vsadil na sjednocení rozlišení, které pomůže vývojářům, jenž nemusí vytvářet několik desítek modifikací každé aplikace a tablet s displejem o velikosti 7,9″ vybavil stejným rozlišením, jakým disponuje iPad Air s rozlišením 9,7″, tedy 2048 × 1536 pixelů. To však u menšího tabletu znamená, že iPad mini Retina disponuje hustotou 326 pixelů na jeden palec, zatím co iPad Air nabízí „pouze“ 264 ppi. Pokud tedy patříte mezi jedince, kteří vidí na iPadu Air na displeji jednotlivé pixely, u iPadu mini budete spokojeni. Displej iPadu mini je totiž na pixel přesně stejně jemný jako je tomu u iPhone. Na větším displeji to však má jak sami tušíte mnohem lepší efekt a tak se vydržíte poté co iPad rozbalíte minuty dívat pouze na fotografie a sledovat, jak je displej tabletu dokonale jemný.

Co se barev týká, zde platí co pohled to názor, osobně mi však barvy na iPadu mini Retina připadají více realistické. Nejsou tak výrazné jako u první generace iPadu mini. Tablet barvy vykresluje možná o něco méně líbivěji pro oko, ovšem více realističtěji. Displej je oproti předchozí generaci o něco jasnější, to však může být způsobeno také tím, že první generaci iPadu mini používám již rok a netestoval jsme tedy displej face-to-face se zcela novým kusem iPadu mini první generace, ale porovnával jsme jej s tím, který mi doma již rok svítí. Na druhou stranu nejsem uživatel, který by iPad používal 10 hodin denně a tak se domnívám, že by to nemělo mít zcela zásadní vliv na porovnávání.

iPad mini nabízí displej, na kterém můžete prezentovat své fotografie nejen z dovolené, ale i profesionální díla, ukázat vašim obchodním partnerům plány projektů, které s nimi chcete realizovat a to vše v té nejvyšší možné kvalitě. Rozlišení je skutečně úctyhodné a kvalitu, kterou doposud poskytoval pouze iPhone (s ohledem na počet ppi), tak nyní dostáváme také na větší displej v podobě iPadu mini s Retina displejem. Osobně jsem si druhou generaci pořídil právě z toho důvodu a musím uznat, že se jedná o skutečně razantní skok a i když na tom iPad mini nebyl vzhledem k velikosti a rozlišení nijak špatně už u první generace, nyní jeho displej doslova vyráží dech a vy jej budete vnímat mnohem intenzivněji než displej iPadu Air. Přece jen 3.1 milionů pixelů na 7,9″ displeji je již hodnota, díky které se nemusíte bát prezentovat ani ty nejnáročnější umělecká díla, která si vaši přátele budou prohlížet několik minut a hledat na nich každý detail.

iPad_mini_2_vs_iPad_mini

*Bilý iPad mini 1. generace – černý iPad mini s Retina displejem tváří v tvář.

Výkon- stejně rychlý jako ten nejrychlejší
Přece jen iPad mini první generace přišel na trh na poměry iOS zařízení loňského roku jako poměrně low-endový model, který nenabídl Retina displej a ani nedisponoval na tu dobu tím nejlepším procesorem, který měl Apple k dispozici. Mnoho lidí tak očekávalo, jaký osud bude u iPadu mini následovat a zda jej Apple v roli menšího a také méně výkonného tabletu ponechá i do budoucna. Dočkali jsme se však skutečně radikální změny a Apple v letošním roce vůbec poprvé ve své historii výkonnostně zcela sjednotil všechny své iOS produkty s výjimkou iPodu touch. V současné době je tedy po výkonnostní stránce zcela jedno zda se rozhodnete pro iPad mini s Retina displejem, iPad Air nebo iPhone 5s. Nový iPad mini s Retina displejem nabízí stejně jako iPad Air nebo iPhone 5s nový procesor společnosti Apple s 64-bit architekturou známou z desktopů, který nese označení Apple A7. I přesto, že je procesor Apple A7 taktován u iPhone 5s na 1,3Ghz, u iPadu Air na 1,4Ghz a u iPadu mini je pak taktován na 1,29Ghz, je rozdíl při běžném používání skutečně minimální a s klidným svědomím mohu prohlásit, že je zanedbatelný.

Nový iPad je skutečně neuvěřitelně rychlý, problém je však v tom, že v současné době vývojáři ještě většinu aplikací nedokázali pro nový procesor optimalizovat a tak například rozdíl při spouštění jednotlivých aplikací na iPadu mini první a na iPadu mini druhé generace není až takový, jaký by mohl být v momentě, kdy by byla aplikace optimalizována. Samotný operační systém pak jede naprosto plynule a jediné co vás zdržuje jsou animace, kterých je v iOS 7 více než dost. I když mě možná někteří nyní ukamenují, dovolím si napsat, že iPad mini s Retina displejem je pocitově na iOS 7 stejně rychlý, jako tomu bylo u první generace iPadu mini s iOS 6. Pokud jste však na první generaci iPadu mini přešli na iOS 7, rozdíl ve výkonu rozhodně poznáte i v samotném systému. Ten totiž spouští aplikace stejně rychle jak na ně klikáte a jediné na co jste nuceni čekat jsou animace.

Nový procesor však nabízí možnosti, o kterých se nám v dnešní době ještě ani nezdá a záleží jen na vývojářích, jak rychle převedou své nápady do praxe a do iTunes App Store se dostanou aplikace plně využívající potenciál procesoru Apple A7. Apple sympatickým sjednocením všech svých hlavních iOS produktů dokázal vývojáře dostatečně motivovat a tak nezbývá než doufat, že čekání nebude trvat dlouho. Každopádně i když v současné době rozdíl není až tak patrný, je důležitý fakt, že vlastníte společně s iPadem mini Retina také procesor, jehož architektura je tou, na které se bude stavět budoucnost a Apple nás o nic neochudil ani u menšího, z dvojice tabletů, které společnost nabízí. Nebuďte tedy zklamáni pokud neuvidíte rozdíl na první pohled, ten ukáže až čas a věřím, že za půl roku jistě oceníte, že Apple nepoužil například Apple A6 procesor s 32-bit technologií, ale vsadil na to nejmodernější, co je dnes k dispozici.

Novinka samozřejmě disponuje také koprocesorem M7, jenž je součástí procesoru Apple A7. Ten však v případě iPadu mini nebo Air nevyužijete tak, jako uživatelé iPhone 5s. Přece jen iPad není zrovna ideální společník na běhání. Koprocesor tak využívá spíše samotný iOS, který je schopný rozeznat například moment kdy jedete v autě a v ten moment se nepřipojuje ke každé Wi-Fi, kterou po cestě potká. To je jistě zajímavé, ovšem ve výsledku jsme prozatím žádný extrémní rozdíl ve výdrži nepozoroval, ta je stále stejná a řekl bych že více než uspokojivá. Přece jen tablet vám vydrží bez problémů 11 hodin provozu kdy jej skutečně využíváte a pokud pak použijete například jednou za den na hodinu nebo dvě, pak se dostáváme na hodnotu, kdy stačí iPad mini nabíjet jednou za týden. Graficky se pak dostáváme u her jako je Real Racing 3 nebo StormRaider do fáze, kdy si začínáte všímat například vyhlazování hran a takových věcí, které jsme byli zvyklí řešit u grafických karet za cenu podobnou, jakou má celý iPad. Grafika je skutečně na vysoké úrovni a začínáme spíše než na grafické zpracování narážet na samotné prvky v hrách a hratelnost, o čem píši v článku: Recenze PS Vita: vyplatí se kupovat kapesní Playstation když máte iPhone nebo iPad?

IMG_0477
IMG_0474

MIMO – technologie ze které budete mimo
Pokud je něco pověstnou třešničkou na dortu, kterou jsme letos nečekali a Apple nám ji přinesl, je to rozhodně technologie MIMO. Internet ve vaši dlani ještě nikdy nebyl tak rychlý jako nyní, vsadím se že ani váš počítač nikdy nenačetl LsA rychleji než iPad Air nebo iPad mini s Retina displejem. Obě tyto zařízení disponují technologií MIMO, které se podrobně věnujeme v článku Co je technologie MIMO, díky které mají nové iPady dvojnásobně rychlejší Wi-Fi? U iPadu mini Retina zaznamenáte rozdíl nejen oproti předchozí generaci, ale oproti všem přístrojům, které jste kdy používali. Stránky se načítají okamžitě a přechod mezi jednotlivými weby je zhruba stejně rychlý, jako když stisknete na ploše ikonku Nastavení a čekáte než se zobrazí.

Co je však zřejmě nejúžasnější je fakt, že iTunes App Store nebo iTunes Store procházíte stejnou rychlostí, jako kdybyste měli aplikace přímo ve své knihovně. Samozřejmě je až dvakrát rychlejší taktéž instalace aplikací. Pamatujte však, že k tomu je potřebné nejen mít kvalitní internet, ale také router, který dokáže signál šířit v adekvátní rychlosti a kvalitě. Pokud toto splňujete, bude pro vás internet na iPadu něčím, co jste v letošním roce od Applu nečekali, ale co vám dokázalo vykouzlit úsměv na rtech.

IMG_8533

Fotoaparát – stále to stejné
Co se fotoaparátu týká, ten se nezměnil v žádné oblasti. Je jedno zda se podíváte na focení nebo natáčení videa, zda se zaměříte na přední nebo na zadní kameru, vše zůstalo stejné jako u první generace iPadu mini. Tedy alespoň co se po hardwarové stránce týká. Oproti první generaci se totiž iPad mini Retina naučil využívat HDR, které nebylo dříve dostupné. Je možné taktéž fotit přímo do čtverce stejně jako u iPhone 5s. I nadále nám však zůstává zapovězen režim panorama. Fotoaparát je sice stále stejně „kvalitní“ jako u první generace, ovšem displej se změnil a to zcela zásadním způsobem. Najednou tedy zjistíte, že fotografie na které se ještě na první generaci dalo dívat, jsou na Retina displeji zkrátka na dvě věci. iPad rozhodně není určený pro focení ani natáčení videa, ovšem když už Apple vše vylepšil, mohl vylepšit také kameru. Ta je z mého osobního pohledu nyní téměř nepoužitelná.

V šeru nebo ve tmě je iPad bez blesku zcela ztracený a fotografie nezachrání ani snaha HDR. Jediné kdy lze fotografii ještě jakž takž pořídit je za skutečně kvalitního osvětlení. Co se oproti předchozí generaci zlepšilo výrazným způsobem je rychlost ostření, ta je nyní již velice svižná, stejně tak můžete pořizovat série fotografií pouze tím, že držíte stlačenou spoušť fotoaparátu a foťák cvaká jeden snímek za druhým. Je jasné, že na kvalitnější fotoaparát si musíme počat do příští generace, je však škoda, že vzhledem k použitému displeji, na kterém se na fotografie nebo videa budeme dívat, je kvalita skutečně taková, že fotoaparát raději ani nepoužijete. Apple však samozřejmě omlouvá fakt, že se jedná o tablet, u kterého je kamera něčím navíc, ne něčím co budete den, co den používat.

Pokud se pak podívám na fotoaparát u iPadu jako na věc, která mi má posloužit například k zachycení textu na dokumentu, který leží na stole nebo na podobné věci, je škoda, že Apple do svých tabletů nepřidává také přisvětlovací LED diodu. Takto máte v noci zkrátka smůlu a fotografii nepořídíte. Vzhledem k aktuálnímu počasí záměrně nepřikládám do recenze fotografie z iPadu mini z exteriéru, ty přinesu až v momentě, kdy se objeví sluníčko a venku bude trošku více světla, nyní by to skutečně nemělo význam.

perfdormance_a7_hero

Nabíjení & Vybíjení
Apple používá jako u všch nových zařízení i tentokrát Lightning konektor, ten však ještě ani v dnešní době, více než rok od jeho příchodu na trh není zrovna nejrozšířenějším konektorem a tak půjčit si kabel od kamaráda není zcela snadné. Problém je navíc v tom, že nový iPad na rozdíl od předchůdce dostal do balení 10w adaptér, který má stejný tvar jako adaptér pro MacBook, jen je menší. Zapomeňte tedy na klasický adaptér, na který jste zvyklí z iPhone, tentokrát budete mít o něco větší příslušenství. Adaptérem je možné nabíjet všechny přístroje, bohužel však není možné iPad nabíjet z původního adaptéru. Problém můžete mít také u USB portů počítače, kdy mi z MacBook Pro 2011 late docházelo k nabíjení iPadu mini s Retina displejem pouze v momentě, kdy jsem jej nechal vypnutý. Pokud jsme jej používal, tablet se nenabíjel. Pokud používáte dodávaný adaptér, jste schopni nabídl 10% baterie za 20 minut. Co se výdrže týká, pak patřím mezi uživatele, kteří své zařízení příliš nešetří a tak používám 100% jas a mám neustále zapnuté Wi-Fi připojení. V tomto případě se lze dostat na Applem udávaných deset hodin. Pokud jej však trochu šetříte, snížíte jas a nebo vypnete Wi-Fi není problém, aby vám dělal tablet společnost i půl dne.

Resumé
Zcela upřímně si nedokážu představit, co by měl mít iPad příští generace, aby posunul laťku takovým stylem, jakým to dokázal iPad mini Retina. Ano, možná někdo očekával Touch ID a pravděpodobně se jej příští rok dočkáme, stejně tak se asi dočkáme kvalitnějšího fotoaparátu. Ovšem pokud tyto dvě věci nepatří mezi stěžejní, které očekáváte, pak věřte, že si dnes kupujete společně s iPadem mini s Retina displejem budoucnost. Kupujete si nejnovější a nejmodernější mobilní procesor na světě, kupujete si jedinečný displej a výdrž, která uspokojí skutečně každého. Nekupujete si sezonní záležitost, ale pokud nepotřebujete být „in“, s novým iPadem mini s Retina displejem si vystačíte na pár let. Já osobně jsme z iPadu mini Retina skutečně nadšený a mohu jej jen a jen doporučit, přináší totiž vše co nám doposud u iPadu mini chybělo a kombinuje to s neuvěřitelným výkonem. Srovnání tabletu iPad mini v konkurenci dalších podobných zařízení a test nejlepší tabletů naleznete v porovnávacím testu na webu Arecenze.cz.

Dnes nejčtenější

.