Zavřít reklamu

Přiznejme si to, rádi si děláme radost. Někteří z nás k radosti potřebují klíčky od nového Bentley, některým stačí dobrý doutníček a sklenka něčeho dobrého. Mnoho z nás pak jistě takříkajíc „pokukovalo“ po Sony PS Vita a přemýšlelo, zda jim tato kapesní herní konzole má v době, kdy máme výkonné iPhony a iPady v kapse, co nabídnout a zda se vyplatí její koupě. Poté co cena konzole klesla na necelých 180€ a Sony představilo využití PS Vita spolu s PS4, začal jsem se na PS Vita dívat i já, což nakonec skončilo její koupí. Od té doby již uplynul nějaký ten pátek a tak přinášíme článek, ve kterém se dozvíte, co vám PS Vita nabídne a čeho se naopak nedočkáte a na konci si snad budete umět sami odpovědět na otázku, zda se vyplatí zainvestovat do další elektronické hračky a udělat si radost nebo zda se pro vás osobně jedná o vyhozené peníze.

Display & hardware
Přece jen si musíme uvědomit, že jsme poněkud zhýčkaní rychlou odezvou našich displejů s velmi vysokým rozlišením, které známe z iPadů a iPhonů. Osobně jsme se tedy obával, že mi PS Vita nedokáže nabídnout co se displeje týká takový komfort, jaký bych si představoval. Když se však poprvé rozsvítil displej, čekalo mě milé překvapení. Pokud totiž skutečně nesledujete z deseti centimetrů od obličeje jednotlivé pixely, je zážitek z displeje stejný jaký máte u iPhone. Vita má však trošku tmavší barvy a celkově mi přijde, že je displej laděn hodně do tmavé. Jednoduše řečeno nabízí iOS zařízení líbivější barvy, které vás více pohltí. PS Vita stejně jako PS3 disponuje barvami laděnými více do tmavé, navíc displej má na maximální úroveň zhruba stejný jas jako iPhone nebo iPad na 85% jas. Při hraní her to až tak nevnímáte, ovšem například prohlížet fotografie je rozhodně lepší na iOS a to už jen kvůli barvám.

PS Vita nabízí stejné ovládací prvky, kterými disponuje také Dualshock ovladač od PS3 a přináší i něco navíc. Kromě dvojice kloboučkových ovladačů, směrových šipek, čtveřice tlačítek pro volbu, tlačítek select a start a také dvou vrchních tlačítek které používáte buď pro střelbu a míření nebo například jako brzdu a plyn nabízí celá zadní strana PS Vita dotykovou plochu, díky které je možné například zoomovat sniperkou nebo dělat další zajímavé věci ve hrách. Tím že je dotyková plocha na celé zadní straně Vita, nemusíte řešit kde přesně se vaše prsty dotýkají. Kromě tlačítek a zadní dotykové strany je displej dotykový. Na můj vkus však hry a celá vita používá dotyky až přehnaně často a tak například v systému se sice můžete pohybovat mezi volbami díky tlačítkám, ovšem potvrdit volbu je nutné na displeji. Dotykový displej však reaguje stejně rychle jako u iOS zařízení a nesetkal jsme se u něho s jediným problémem nebo nepřesností.

PS_vita

Mezi další výbavu PS Vita patří trojice slotů, tedy slot na SIM kartu pro připojení k internetu, slot na kartu s hrou a slot na paměťovou kartu. PS Vita disponuje stero reproduktory které jsou umístěny přímo vedle displeje tak aby hrály skutečně vašim směrem a pokud si chcete zvuk opravdu vychutnat, stačí do 3,5 mm jack konektoru připojit sluchátka. Kromě portu pro připojení napájení pak nalezneme na Vitě také dvojici fotoaparátů, jejich kvalita je však skutečně zoufalá a troufám si říct, že i v případě kdy skutečně budete chtít zachytit pouze momentku, je lepší vytáhnout tužku a papír a scénu si nakreslit, výsledek bude totiž rozhodně lepší než při použití fotoaparátu na Vitě. Ty však nemají účel takový jako fotoaparáty u iPhone, ale využívají je především hry. K Vitě totiž dostanete několik QR karet pro rozšířenou realitu a některé hry využívají nejen zadní kameru, ale dokonce i přední a snímají váš obličej. Fotoaparáty skutečně berte pouze jako doplněk Vity, nikoli jako něco co budete používat.

Co se obilní elektroniky týká, používám jen Apple produkty, proto mě mile překvapilo, jak dobře dokáže být zpracován produkt za 180€. Je až neuvěřitelné jakým displeje, jak kvalitním zpracováním Vita disponuje za cenu, za kterou se prodává. Pokud to vezmu jako poměr cena versus zpracování, dokonce bych si troufl říct, že je na tom lépe než iPhone 5s za 800€. Vše je velmi pevné, nikde nic nevrže a jednotlivé ovládací prvky jsou skutečně určeny k hraní a můžete je používat i v době, kdy vám v některé hře teče do bot a vy mačkáte tlačítko za tlačítkem, nemusíte se obávat, že je zničíte. PS vita samozřejmě disponuje Wi-Fi, Bluetooth a dalšími běžnými věcmi, které není potřeba blíže rozebírat, protože je v dnešní době bereme již jako standard.

PS_vita_vs_iOS

Multimédia
V první řade je důležité si uvědomit, že PS Vita je skutečně herní konzole, nikoli multimediální zařízení, i když jej tak Sony občas prezentuje. Zkrátka film si vždy raději pustíte na iPadu nebo iPhone, hudbu venku budete poslouchat ze sluchátek zapojených do iPhone a internet budete prohlížet také na iOS zařízení. Vše sice zvládá i PS Vita, na druhou stranu pokud máte inteligentní telefon nebo tablet jen těžko budete hledat důvod, proč byste měli výše uvedené funkce používat na Vitě. Popravdě, žádný takový důvod není.

Místo toho je PS Vita komunikační kanál pro hráče využívající služby PSN (něco jako je iMessage + GameCenter + iTunes App Store dohromady). V pravém horním rohu máte notifikační ikonku, na které okamžitě vidíte, zda máte nové zprávy, aplikace se již stáhli a nainstalovali nebo zda nepřichází nějaká nová aktualizace. Ikonka vás nijak neobtěžuje a pouze pokud je něco nového, objeví se na ni číslo s počtem nových oznámení. Okamžitě můžete přímo odepsat na zprávu, zajít do store nebo udělat cokoli co potřebujete. Služba Party pak umožňuje telefonování mezi hráči a to i během hry.

PSvita

Samozřejmostí je totiž multitasking, díky kterému můžete hrát například multiplayerovou hru, telefonovat s kamarády a stahovat další hry. Pokud jste tedy hráč, najdete zde naprosto to stejné co na PS3 a nebudete postrádat žádnou aplikaci nebo funkci, kterou používáte na PS3. Obrovskou výhodou oproti PS3 je klávesnice a tak i když hraji na PS3, mám vedle sebe PS Vita kde mohu chatovat s přáteli bez toho, aniž bych musel vybírat písmenka pomocí dualshock ovladače na PS3. Klávesnice je zpracována kvalitně, lze na ni psát velmi rychle a nic vás při psaní neomezuje. Nebál bych se ji srovnat s klávesnici, kterou disponuje iOS.

Co se aplikací třetích stran týká, je nabídka v Store skutečně velmi malá, v podstatě kromě aplikací dvou sociálních sítí, tedy samozřejmě Facebooku a Twitteru, najdete ke stažení už jen Skype – který však z neznámého důvodu neumožňuje psaní zpráv ale jen telefonování a také aplikaci YouTube a Flickr, tím nabídka aplikací pro komunikaci končí. Dále je pak v nabídce několik dalších aplikací vesměs od Sony, které však popravdě nestojí za řeč. Aplikací třetích stran je tedy skutečně velmi málo a i to potvrzuje má slova, že je nutné brát PS Vita jako herní konzoli, nikoli jako multimediální přístroj.

PSvita_sony

Hry – grafika z PS3 ve vaší dlani
PS Vita je herní konzole a hraní her je pochopitelně to nejdůležitější co nabízí. Hry jsou srovnatelné s těmi, které známe z PS3 a to jak graficky, tak příběhově a tak i délkou kampaní (Call Of Duty nepočítáme!). Jednotlivé hry je možné buď stahovat z Playstation Store nebo je zakoupit na paměťové kartě přímo v kamenných prodejnách, což je kvůli nesmyslnému kurzu na PS Store mnohdy nejlevnější variantou. Ceny špičkových titulů se pohybují okolo 30€/800Kč, ceny levnějších her pak začínají někde okolo 400Kč, tedy zhruba 15€. Cenově jsou tedy hry nesrovnatelné s těmi, které nabízí iTunes App Store a občas vám vyrazí dech například Angry Birds za 40€ na PS Vita, které jsou k dispozici zdarma na iOS, ovšem takových výjimek je skutečně jen pár.

Je však potřeba brát v potaz, že platíte za skutečně špičkové tituly, které jsou herně i graficky srovnatelné s jejich sourozenci pro PS3. Musíte si však vybírat jen špičkové hry, pokud totiž dáte 20€ za Motostorm RC, budete asi nemile překvapeni tím, co za tuto částku dostanete, když za 0,89€ je na iOS mnohem kvalitnější podobná hra. U PS Vita tedy před nákupem hry přemýšlejte, podívejte sen a videa, přečtěte recenzi a až poté nakupujte. Ve výsledku platí, že se vyplatí kupovat skutečně jen kvalitní tituly, které dokáží z PS Vita vyždímat maximum a nabídnou skutečně PS3 zážitek ve vaší dlani. Mezi hry které aktuálně dokáží ukázat co skutečně PS Vita umí patří bezesporu Killzone, Batman: Arkham Origins – Blackgate, Uncharted, Assassin’s Creed 3 Liberation, Unit 13 a další. Na druhou stranu však narazíte například na Fifa 14, kterou zvládnete bez problémů ovládat také na iOS, kde nabídne velmi podobnou grafiku jako na Vitě a zde již stojí za zvážení, zda se vyplatí utratiti 40€ za Vita verzi, i když se jedná o špičkový titul.

sony_ps_vita

Hry nabízí nejen skvělou grafickou podívanou, ale také množství prvků, které na iOS většinou chybí. Příběhy lze dohrát za několik dlouhých hodin a například Killzone, který dostanete zdarma ke konzoli v balíčku za 180€ hraji již nějaký ten týden s tím, že si jednou za dva-tři dny zahraji na hodinu až dvě. Hry na PS Vita se jednoduše ovládají, umožňují dělat víc věcí, protože máte k dispozici více tlačítek a jejich hraní je zkrátka pohodlnější. Osobně jsem ke Vitě dostal již zmíněný Killzone a koupil jsme si Unit 13, obě hry si nemohu vynachválit. Například Killzone, který mám již dlouho rozehraný nabízí množství ovládacích možností a tak zatím co útok nožem potvrzujete přes dotykový displej, při zoomování odstřelovači pušky využijete zadní dotykovou plochu. Líbí se mě, že hra nabízí množství prvků, které by nebylo možné na iOS použít kvůli dotykovému ovládání.

Pokud vám pak stačí o něco horší grafické zpracování, pak je PS Vita plně kompatibilní s hrami s PS One, ale hlavně také s těmi z PSP a ty lze nyní koupit za 250Kč kus na PS Store, což je skutečně dobrá cena za tituly jako je například předchozí Killzone nebo Need For Speed. Když už jsme u NFS, tak právě hra Need for Speed: Most Wanted je přímým portem hry z PS3 a to stejné s výjimkou pěti vozidel, co naleznete na PS3 najdete také na PS Vita. Pokud berete PS Vita jako já, tedyj ako spestření při ležení v posteli nebo cestování, bude vám počet špičkových titulů stačit. Pokud je vám však 15 a hraní je váš život, pak si jistě budete stěžovat na fakt, že špičkové hry dohrajete všechny zhruba za měsíc a pak budete čekat na každý nový titul, kterých popravdě nevychází zrovna největší počty.

Čtěte také: Battlefield 4 Commander: EA nás naučí jak využívat iPad přímo ve hře!

PS Vita + PS4 = ideální parťáci
Jedním z hlavních důvodů proč jsem si koupil PS Vita byla právě služba PS4 Link, o to větší potěšení samozřejmě panovalo, když jen několik hodin od nákupu PS Vita vydala společnost Sony oficiální tiskovou zprávu, ve které představila službu PS4 Link určenou nejen pro PS Vita, ale také pro iPhone, iPad a některé Android tablety a smartphony. Co však potěší je fakt, že zatím co u iOS zařízení můžete plně využít displej, stále budete muset mít v ruce ovladač pro ovládání hrané hry, což u PS Vita samozřejmě odpadá a hru můžete ovládat přímo na Vitě.

Funkce PS4 Link nabídne možnost využít iPad, iPhone nebo PS Vita jako druhou obrazovku. Tuto možnost vůbec poprvé představila společnost Nintendo u své konzole Nintendo Wii U, jejíž recenzi si můžete přečíst přímo zde. To znamená, že zatím co samotný děj hry se bude odehrávat přímo na konzoli, na svém iPadu budete mít k dispozici například inventář postavy nebo mapu. Samozřejmě budete mít možnost na druhé obrazovce zobrazit také například aktuální scoreboard nebo počty nábojů a vybavení u her typu Battlefield 4.

PS_vita_back

Resumé
PS Vita rozhodně není něco, bez čeho nedokážete žít, záleží však jen na vás, zda vám osobně udělá tento přístroj radost nebo ne. Osobně patřím mezi hráče, kteří hrají zhruba tři hodiny dvakrát týdně, více času PS3 ani PS Vita nevěnuji. Ovšem chci si tento čas vyhcutnat a stejně jako u PS3 zapínám zesilovač a domácí kino, chci aby se mi u mobilního hraní skvěle ovládaly hry a aby vše bylo takové jak má být. Navíc parkrát za rok přichází let na dovolenou, kde při představě deseti hodin na palubě letadla už teď dobíjím baterky v PS Vita. Záleží tedy jen na vás, zda si nákup Vity odůvodníte nebo nikoli, snad vám v tom tento článek pomůže.

Technické specifikace + výdrž baterie

 • CPU: ARM® Cortex™-A9 core (4 jádra) taktovaný na 2.O GHZ ( 2000 MHZ )
 • GPU: SGX543MP4+
 • Displej: OLED, úhlopříčka 5 palců, dotykový, kapacitní, rozlišení: 960 x 544 pixelů, bitová hloubka: 24 bitů
 • Rozměry: přibližně 182.0 x 18.6 x 83.5mm
 • Zadní touch pad: multi dotyková plocha
 • Kamery: přední, zadní ( obě 1,3 MP )
 • Zvuk: vestavěné stereo reproduktory,zabudovaný mikrofon
 • Senzory: senzory pohybu schopné snímání v šesti osách (tří-osový gyroskop, tří-osový akcelerometr), tří-osový elektronický kompas
 • Poloha: vestavěná GPS, podpora služby Wi-fi lokace
 • Ovládací prvky: směrová tlačítka, tlačítka (trojúhelník, kruh, kříž, čtverec), vrchní tlačítka, pravá a levá analogová páčka, tlačítka START a SELECT, ovládání hlasitosti
 • Bezdrátová komunikace: 3G, IEEE 802.11b/g/n (n = 1×1)(Wi-Fi) (Infrastructure mode/Ad-hoc mode), Bluetooth® 2.1+EDR A2DP/AVRCP/HSP
 • doba nabíjení z prázdné baterie do plna 2 hodiny 40minut
 • výdrž baterie při hraní 3-5 hodin na jedno nabití při zachování továrního nastavení displeje a vypnutých veškerých připojeních (bluetooth, wifi, 3g….)
 • přehrávání videa 5 hodin
 • přehrávání písniček ve Stand-by modu 9 hodin

Dnes nejčtenější

.